Bez końca 1984

Stan wojenny. Mecenas Antoni Zyro, doświadczony prawnik, podejmuje się obrony młodego robotnika aresztowanego za kierowanie strajkiem. Nagła śmierć adwokata jest zaskoczeniem dla jego kolegów z palestry, żony oraz Dariusza Stacha, którego miał bronić. Mimo że Antoni Zyro „opuścił” ziemski padół, w dniu śmierci wraca do swojego… zobacz więcej

Obsada Zobacz pełną obsadę

Grażyna Szapołowska
jako Urszula Zyro
Maria Pakulnis
jako Joanna Stach, żona Dariusza
Aleksander Bardini
jako Mecenas Mieczysław Labrador
Jerzy Radziwiłowicz
jako Mecenas Antoni Zyro
Artur Barciś
jako Dariusz Stach
Michał Bajor
jako Miecio, aplikant
Marek Kondrat
jako Tomek, przyjaciel Zyrów
Tadeusz Bradecki
jako Hipnotyzer
Daniel Webb
jako Amerykanin
Krzysztof Krzemiński
jako Jacek, syn Zyrów
Marzena Trybała
jako Marta Duraj
Adam Ferency
jako "Rumcajs", działacz opozycji

Fabuła

Stan wojenny. Mecenas Antoni Zyro, doświadczony prawnik, podejmuje się obrony młodego robotnika aresztowanego za kierowanie strajkiem. Nagła śmierć adwokata jest zaskoczeniem dla jego kolegów z palestry, żony oraz Dariusza Stacha, którego miał bronić. Mimo że Antoni Zyro „opuścił” ziemski padół, w dniu śmierci wraca do swojego mieszkania, aby opiekować się zrozpaczoną żoną. Urszula, chociaż nie widzi swego męża, a racjonalizm jej mówi, że go już nie ma, wyraźnie na każdym kroku odczuwa jego obecność. Dzięki jego opiece udaje jej się uniknąć wypadku drogowego, z którego prawdopodobnie nie uszłaby z życiem. Ale czy życie bez ukochanego mężczyzny, za którym bardzo tęskni ma dla niej sens? Czy w chwili rozpaczy poważy się na krok ostateczny?... Jana

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
przyjaciel, solidarność, pogrzeb, sąd zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1985-06-17 (kino)
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
No End
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
103 minut

Recenzje

Interesujący i dobrze zrealizowany film, ze znakomitym aktorstwem, ale decyzja o równoległym opowiadaniu dwóch odrębnych historii była dość niefortunna. 7
  • 2019-01-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Dwa w jednym

Połączone w jednym filmie dwie historie: kobiety przeżywającej żałobę po zmarłym mężu oraz procesu politycznego w stanie wojennym. Jest to niewątpliwie interesujący i dobrze zrealizowany film, z oczywiście znakomitym aktorstwem, ale – moim zdaniem – decyzja o równoległym opowiadaniu tych dwóch historii była dość niefortunna. Wątek antysystemowy musiał robić niesamowite wrażenie w latach 80. (czy ten film był półkownikiem? – bo jeśli cenzorzy to puścili, no to czapki z głów przed Kieślowskim). Po z górą 30 latach, oglądany w wolnej Polsce, nie robi już takiego wrażenia, gdy odejmie się kontekst historyczny. Sam proces nie jest zbyt emocjonująco pokazany, a scenki z życia opozycji są dość powierzchowne; rozumiem, że pewnie to było wszystko, na co twórcy mogli sobie pozwolić w tamtym czasie, i – jak już pisałem wyżej – i tak należą się brawa, ale jednak oceniam dzieło filmowe, a nie antykomunistyczną propagandówkę, bo w tej kategorii byłoby na pewno 10/10.

Połączenie wątków odbija się negatywnie również na drugiej historii – kobiety w żałobie. Opowieść ta otrzymuje zbyt mało czasu ekranowego, abyśmy mieli możliwość związać się emocjonalnie z bohaterką i naprawdę przejąć się jej losami. Trudno też pogodzić się z wyborem zakończenia tej historii, na jakie zdecydowali się twórcy. Nie chcę tutaj spojlerować, więc napiszę tylko, że moim zdaniem brak mu psychologicznego prawdopodobieństwa i wybrzmiewa ono bardzo fałszywą nutą. Jak to częste u Kieślowskiego – metafizyczne „filozowanie” bierze górę nad realizmem i precyzją snucia spójnej opowieści.

Warto wspomnieć, że po raz kolejny u tego reżysera mamy poruszony temat starcia konformizmu z idealizmem. Niestety, ujęciu tego motywu tutaj bardzo daleko do subtelności wcześniejszego obrazu Kieślowskiego – genialnego Przypadku.

Pomimo powyższej krytyki polecam film Bez końca, bo jest on nadal bardzo dobry – moim zdaniem i tak lepszy niż filmy Kieślowskiego z lat 90.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 2

Marac 2019-01-04 7

Film jest dostępny legalnie i za darmo na Jutubie: https://www.youtube.com/watch?v=6LWmfWd0ea0

Jana 2009-10-31 7

Dla nocnych Marków:)! – Tym, którzy nie mogą w nocy spać polecam znakomity dramat obyczajowy z lat osiemdziesiątych. Piękny, wzruszający, doskonały na „chwile zadumy” w Dzień Zaduszny. (emisja w nocy z 1 na 2XI).
Na mnie zrobił duże wrażenie – parę lat temu:)!

Współtworzą