Redaktor na FDB.pl oraz innych portalach filmowych. Pisze, czyta, ogląda i śpi. Przyłapany, gdy w urzędzie w rubryczce "imię ojca" próbował wpisać Petera Greenawaya.

10 najważniejszych filmów w życiu i twórczości Pawła Pawlikowskiego 0

Coraz więcej twórców dzieli się ze światem listami ulubionych filmów albo seriali. Tym razem padło na Pawła Pawlikowskiego, reżysera i scenarzystę Zimnej wojny. Jakie są najważniejsze filmy w jego życiu i twórczości?

Nie ma chyba gorszego pytania w trakcie wywiadu albo spotkania autorskiego, niż dopytywanie się o inspiracje twórców. Na szczęście sieć znalazła szybkie rozwiązanie na ten problem. Reżyserzy, aktorzy – czasem nawet politycy, by wspomnieć Baracka Obamę – coraz chętniej dzielą się w mediach społecznościowych listami ulubionych tytułów ze świata sztuki i kultury. Na podobne rozwiązanie przystał nawet twórca Idy. Paweł Pawlikowski sporządził dla The Criterion Collection listę 10 najważniejszych filmów w jego życiu.

W tej kwestii nie ma obiektywnych norm, nikt też nie jest zainteresowany listami z Obywatelem Kanem, Zawrotem głowy ani Złodziejami rowerów… dlatego uważam, że najlepszym podejściem do tego rodzaju projektów jest napisanie ich z bardzo osobistej perspektywy. Żyłem długim życiem, przedstawię zatem filmy, w których z jakiegoś powodu się zakochałem. Filmy, od których nie potrafiłem się oderwać.

napisał o swojej liście Paweł Pawlikowski.

10 najważniejszych filmów w życiu Pawła Pawlikowskiego:

  1. Noc po ciężkim dniu
  2. Pół żartem, pół serio
  3. Popiół i diament
  4. Badlands / Dni niebios
  5. Miłość blondynki
  6. Żyć własnym życiem / Szalony Piotruś
  7. Za naszą miłość
  8. Dziecko wojny
  9. Słodkie życie / Osiem i pół / Amarcord
  10. Mulholland Drive

Źrodło: criterion.com

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 1

i_darek1x

…reżyser kiepski i jego dziesiątka ;)

Proszę czekać…