Redaktor Naczelny FDB. Od czasu do czasu, lubię obejrzeć sobie jakiś film :)

Zmarł David Lynch - reżyser, który zrewolucjonizował kino surrealistyczne 2

David Lynch, czyli czterokrotnie nominowany do Oscara reżyser, znany z przełomowych dzieł takich jak Blue Velvet, Mulholland Drive oraz serialu Miasteczko Twin Peaks, zmarł w wieku 78 lat.

Informację o jego śmierci przekazała rodzina w poście na Facebooku, dodając: "Świat stał się teraz uboższy bez niego. Ale jak mawiał David: ‘Skup się na pączku, a nie na dziurze’". W 2024 roku David Lynch ujawnił, że cierpi na rozedmę płuc, co uniemożliwiło mu dalsze reżyserowanie. Twórca przez lata zmagał się z konsekwencjami wieloletniego palenia papierosów.

Styl Lyncha, pełen mrocznych, surrealistycznych obrazów, był porównywany do twórczości Luisa Buñuela. Ten legendarny filmowiec łączył elementy horroru, filmu noir oraz klasycznego surrealizmu europejskiego. Produkcje takie jak Zagubiona autostrada czy Mulholland Drive wyznaczały nowe granice narracji filmowej, natomiast serial Miasteczko Twin Peaks, był prawdziwą rewolucją w telewizji łącząc tajemniczy klimat kryminału z surrealistyczną atmosferą.

W 2020 roku Lynch otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości, co było ukoronowaniem jego wieloletniego wkładu w rozwój kina. Który z filmów mistrza wspominacie najlepiej?

Źrodło: Variety

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 3

Chemas

Wielka tragedia, przynajmniej dla mnie. On był reżyserem z mojego TOP 10, jak nie TOP 5. Młody jeszcze, coś jeszcze mógł stworzyć. Wielka strata! Co ja tu więcej będę pisał. :(
Dzisiaj się dowiedziałem i się szczerze rozczuliłem. :(

Marac Chemas

@Chemas Ech… Olbrzymia strata. Ale przynajmniej zdążył dokończyć Twin Peaks.

Trader_million

„Diuna” z 1984 roku. Polecam. Super film.

Proszę czekać…