Dzień świra 2002

Adaś Miarczyński – lat 44 nie ma szczęścia w życiu. Strudzony, boi się nawet otworzyć oczy po przebudzeniu. Denerwują go sąsiedzi, psy załatwiające swoje potrzeby gdzie popadnie, odgłosy robót ulicznych. Spotkania z matką, synem a tym bardziej z byłą żona przysparzają mu tylko dodatkowych stresów. Jest sam. W codziennym życiu… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 41 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Marek Kondrat
jako Adaś Miauczyński
Janina Traczykówna
jako Matka Adama
Andrzej Grabowski
jako Rączka, sąsiad Adama
Michał Koterski
jako Sylwuś, syn Adasia
Joanna Sienkiewicz
jako Była żona Adama
Monika Donner-Trelińska
jako Ela, pierwsza miłość Adasia
Aleksander Bednarz
jako Sąsiad z dołu
Zbigniew Buczkowski
jako Dozorca "golący" trawnik pod oknem
Dorota Chotecka
jako Właścicielka psa w pociągu
Maria Ciunelis
jako Wariatka w przedziale pociągu
Krystyna Czubówna
jako Spikerka
Bożena Dykiel
jako Sąsiadka Adasia, właścicielka psa

Fabuła

Adaś Miarczyński – lat 44 nie ma szczęścia w życiu. Strudzony, boi się nawet otworzyć oczy po przebudzeniu. Denerwują go sąsiedzi, psy załatwiające swoje potrzeby gdzie popadnie, odgłosy robót ulicznych. Spotkania z matką, synem a tym bardziej z byłą żona przysparzają mu tylko dodatkowych stresów. Jest sam. W codziennym życiu wiernie towarzyszą mu tylko komiczne rytuały i przyzwyczajenia. Dręczony obsesjami stoi na skraju załamania nerwowego. Postanawia przełamać schemat dnia codziennego – wyrusza nad morze. Pojawia się nadzieja na zregenerowanie strapionego umysłu… opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Komedia
Słowa kluczowe
kawa, modlitwa, czarny humor, surrealizm zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2002-06-07 (kino), 2003-02-09 (świat), 2003-10-13 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Studio Filmowe Zebra
Vision Film
Non Stop Film Service zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Day of the Wacko
The Day of the Freak
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
90 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Życie wewnętrzne Adasia Miauczyńskiego 10
  • 2009-03-14
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Każdy człowiek w ciągu swojego życia miewa gorsze i lepsze dni. W przypadku Adasia Miauczyńskiego, każdy jest zły od czasu jak rozstał się z dawną ukochaną. Jeżeli spotkałby ją jeszcze raz, może zaczęliby wszystko od nowa. Rzeczywistość jest jednak inna. Bohater zmaga się z codziennymi problemami, własnymi natręctwami, hałaśliwymi i denerwującymi sąsiadami, matką doprowadzającą go do szału oraz pracą, której nienawidzi. Jedyną osobą w jego życiu, którą naprawdę kocha jest syn, Sylwuś.

Harmonogram dnia głównego bohatera jest przedstawiony w skrupulatny sposób. Wszystkie czynności ukazane w prosty dla widza sposób, wprawiają w zaciekawienie od samego początku. Z pozoru zwyczajna codzienność sprawia, że nie przestajemy interesować się dalszym przebiegiem fabuły. Na wszystko wpływ ma charakter Miauczyńskiego - jego wewnętrzne rozterki i przemyślenia, sposób wyrażanie emocji. Nie można było wybrać lepszego aktora dla tej roli. Marek Kondrat spisuje się wyśmienicie, również jako narrator historii. W bardzo ciekawy dla widza sposób odgrywa znużonego życiem szarego człowieka i jego momenty frustracji. Oprócz Adasia Miauczyńskiego mamy wiele innych postaci idealnie dopasowanych do klimatu "Dnia świra", które mają posmak ironiczny i charakteryzujący polskie społeczeństwo. Pojawia się wielu znanych aktorów w epizodycznych rolach. Andrzej Grabowski w największym stopniu wybija się swoimi krótkimi występami. Co jakiś czas pojawia się i dręczy głównego bohatera. Misiek Koterski, w roli Sylwusia, chwilowo przyciąga uwagę na siebie. Głównie za scenę odmieniania czasownika "być" w języku angielskim, która została już uznana za kultową.

Marek Koterski zapoczątkował dzieje Adasia Miauczyńskiego w 1984 roku "Domem wariatów". W kilku częściach, których łącznie jest 5, główną rolę odegrał Cezary Pazura. Aktor pojawia się również gościnnie w "Dniu świra". Koterskiego można określić mianem jednego z najlepszych reżyserów polskiej kinematografii. Potrafił stworzyć zapadającą w pamięć fabułę i zaciekawić widza swoją pomysłowością. Pomimo tego, że głównym wątkiem jest zmaganie się z życiem przez bohatera o skłonnościach depresyjnych, to widz patrzy na obraz z przymrużeniem oka i nie bierze wszystkiego do siebie.

Scenariusz jest zdecydowanie najmocniejszą stroną całej produkcji. Ma charakterystyczny dla siebie język, emanujący wulgaryzmami, używanymi praktycznie na każdym kroku przez Miauczyńskiego. Nie zabraknie także inteligentnych wyrażeń i immanentnych, genialnych monologów. Bo cóż jest bardziej ciekawsze niż życie wewnętrzne człowieka? Muzyka jest idealnie wkomponowana w cały obraz i buduje specyficzny klimat, co umila seans. Warto także zwrócić uwagę na montaż, świetnie wykonane zbliżenia.

"Dzień świra" na pewno jest perełką wśród polskich obrazów, który ukazuje w krzywym zwierciadle to, co nas otacza - ludzi, telewizję, polityków. Co najważniejsze, dosyć trafnie interpretuje obraz naszego narodu. Na tym filmie nie sposób doznać nudy. Powinien pozostać w pamięci na dłuższy czas. Jest to konkretny film, który nie owija w bawełnę i nazywa rzeczy po imieniu.

6 z 11 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 25

Chemas 2019-01-27 10

Właśnie poraz kolejny dzisiaj sobie oglądam. Mistrzostwo świata. Kondrad jest wielki

pajki_filmaniak 2018-06-13 9

wspaniałe dzieło dawno się tak nie ubawiłem

rad88 2017-05-05 9

Klasyk! Kwintesencja relacji sasiedzkich pieknie podsumowanych na koncu modlitwa. Los czlowieka otoczonego przez chamow i prostakow pokazany w przesadzony sposob majacy na celu nie tylko dostarczenie duzej dozy czarnego humoru (ale tu trzeba wykazac sie inteligencja, zeby to docenic) ale rowniez otwarcie oczu widzow na pewne rzeczy, ktore czynia nie zdajac sobie sprawe z tego ze moze to przeszkadzac innym.

rast26 2010-10-21 7

7/10 – Film dobry pokazuje mentalnosc polakow w humorystyczny ale prawdziwy sposob tylko koncowka taka jakas nijaka co wplywa negatywnie na ten film mysle ze 2ga czesc jest o wiele lepsza z tym ze to juz nie jest komedia polecam oby dwa

monikawawa 2010-05-07 7

6,5/10 – miejscami zbyt przygnebiajacy :-(

Darth_Artur monikawawa 2010-05-09 9

> monikawawa o 2010-05-07 10:52 napisał:
> miejscami zbyt przygnebiajacy :-(

Pisać o filmach o życiu Adasia Miauczyńskiego, że są zbyt przygnębiające to jakby napisać o horrorze że jest zbyt straszny albo o komedii, że zbyt śmieszna.

Współtworzą