Oz Wielki i Potężny 2013

Oz the Great and Powerful
Film

Gdy Oscar Diggs (James Franco), drugorzędny cyrkowy magik o nieco wątpliwej moralności, zostaje przeniesiony z zakurzonego Kansas do tętniącej życiem krainy Oz - cudownego świata pełnego barwnych postaci i niesamowitych krajobrazów - wydaje mu się, że wygrał los na loterii. Sława i bogactwo zdają się leżeć u jego stóp do… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

James Franco
jako Oz
Mila Kunis
jako Theodora
Rachel Weisz
jako Evanora
Michelle Williams
jako Annie / Glinda
Zach Braff
jako Finley / Frank
Bill Cobbs
jako Mistrz druciarstwa
Joey King
jako Dziewczynka na wózku / Porcelanowa dziewczynka
Tony Cox
jako Knuck
Stephen R. Hart
jako Generał z Winkie
Bruce Campbell
jako Strażnik bramy Winkie
Ted Raimi
jako Sceptyk z publiczności

Gdy Oscar Diggs (James Franco), drugorzędny cyrkowy magik o nieco wątpliwej moralności, zostaje przeniesiony z zakurzonego Kansas do tętniącej życiem krainy Oz - cudownego świata pełnego barwnych postaci i niesamowitych krajobrazów - wydaje mu się, że wygrał los na loterii. Sława i bogactwo zdają się leżeć u jego stóp do chwili, w której spotyka trzy piękne i tajemnicze wiedźmy. Theodora (Mila Kunis), Evanora (Rachel Weisz) i Glinda (Michelle Williams) nie wierzą w to, że to właśnie Oscar jest potężnym czarnoksiężnikiem, którego wszyscy w Oz oczekują. Oscar z wielką niechęcią musi zmierzyć się z potężnymi problemami krainy i jej mieszkańców. Korzystając z iluzji, pomysłowości, a nawet odrobiny magii, nie tylko zamienia się w Wielkiego i Potężnego Oza, ale przede wszystkim staje się lepszym człowiekiem. opis dystrybutora

Gatunek
Fantasy, Przygodowy, Familijny, Dramat
Słowa kluczowe
przemiana, przeznaczenie, dobro kontra zło, potwór zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2013-03-08 (kino), 2013-02-14 (świat), 2013-07-05 (dvd)
Dystrybutor
Disney
Wytwórnia
Roth Films
Walt Disney Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
130 minut
Budżet
215 000 000 USD
Wiadomości 12
Agnieszka Szady krytyk

Najkrócej mówiąc, film jest o jakieś pół godziny za długi. przeczytaj recenzję

Ewa Drab krytyk

„Oz Wielki i Potężny” jest uroczo naiwny, zachwycający wizualnie i zaskakująco wielopoziomowy w odniesieniu do dorosłego widza. przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Komentarze do filmu 8
Rossellinique 6

Nieskomplikowany. Przyjemny dla oka, przez większość czasu, większość bo w pewnych momentach efekty mocno rażą w oczy.

karojuu 4

Ni dla dzieci, ni dla dorosłych, ni to śmieszne, ni poważne; kraina zbyt przekoloryzowana, efekty słabe, aktorstwo również; zbyt schematycznie i przewidywalnie

Quagmire 6

6/10 – Przed seansem byłem przekonany, że tylko dwie grupy docelowe mogą czerpać przyjemność z tego filmu: dzieci do lat 7 i najwierniejsi fani Raimiego. Jednak nawet serca tych dwóch grup mogą pozostać niewzruszone, dzieciakom przez większość czasu może brakować odpowiedniego tempa, werwy i gagów. Fani Ramiego dostaną odrobinę więcej, kilka charakterystycznych ujęć, cameo Bruce’a Campbella i kilkusekundowe spotkanie po 30 latach trzech dam z "Martwego zła" (ok, Betsy Baker doczekała się nawet linijki dialogu). Rzuca się także w oczy schemat fabularny podobny nieco do Armii Ciemności: Oz zostaje wzięty za bohatera przepowiedni o śmiałku który spadnie z nieba i wyzwoli krainę spod wpływu złych mocy. Mimo tchórzostwa i prostego charakteru zbiera armię wieśniaków i staje do walki. Tyle z miłych skojarzeń, bo reszta to jednak pańszczyzna dla Disneya, taka sama jak występ głównych aktorów.

Szczególnie fatalna jest tutaj Rachel Weisz, wyraźnie męczy się mając na ciele gorset a w ustach dialogi na miarę Nowej Trylogii Gwiezdnych Wojen. Michelle Williams wypada tak bezbarwnie, że aż zbliża się do bieli swojej sukienki a Mila Kunis zyskuje wigor dopiero w drugiej połowie filmu i w sumie ze wszystkich trzech pań wypada najlepiej. James Franco jest wyraźnie prowadzony niczym Bruce Campbell za starych czasów, ma wykonywać te same gesty, miny i okrzyki (nawet spada z klifu tak samo jak Bruce do studni w Armii Ciemności) ale brakuje mu luzu, charyzmy czy też po prostu serca i zaangażowania w ten projekt. Paradoksalnie z twarzą wychodzą z tego filmu ci aktorzy którzy (prawie) twarzy nie pokazują. Postacie Zacha Braffa i Joey King, mimo, że w całości wykreowane za pomocą komputera mają w sobie najwięcej uroku i potrafią zdobyć sympatię widza.

Może momentami film ma coś na kształt uroku, może Elfman dobrze bawi się na starych nutach, ale całości wyraźnie zabrakło werwy, zaangażowania i jeszcze jednego przepisania scenariusza.

Redox Quagmire

To Zach Braff tylko podkłada głos? Na zwiastunie była scena, w której rzuca kapelusz głównemu bohaterowi.

Quagmire Quagmire 6

Chyba nie do końca klarownie napisałem z tym "(prawie) nie pokazują twarzy". Zach gra dwie postacie, jest go całkiem sporo w pierwszych 20 minutach filmu a potem aż do końca jest już małpką. Podobnie ma Joey King, ich postacie z Kansas mają swoich odpowiedników w Oz.

Mrozikos667 8

Tak jest – starzeję się, robię się sentymentalny, ale Raimi czaruje naprawdę efektownie i, jak ja, kocha stare kino. Michelle, wyjdziesz za mnie?

Quagmire 6

Polski dubbing – No i mamy zwiastun z polskim dubbingiem. Mam nadzieję, że będzie możliwość wyboru napisów, z chęcią zobaczyłbym ten film w kinie.

Beznickowy Quagmire 3

Ma być podobno możliwość wyboru, na szczęście.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
kaskader
557 pkt.
2
jacks
120 pkt.
3
Beznickowy
106 pkt.
4
Redox
90 pkt.
5
ferhin2
68 pkt.
6
Czejen71
66 pkt.
7
Aladyn
60 pkt.
8
Victor
58 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…