Gwiezdne wojny: Część VI – Powrót Jedi 1983

Star Wars: Episode VI – Return of the Jedi
Film

W niezwykle widowiskowym, finałowym rozdziale sagi „Gwiezdnych wojen” Luke Skywalker i księżniczka Leia ratują Hana Solo uwięzionego na Tatooine przez najbardziej odrażającego gangstera w galaktyce, zwanego Jabba the Hutt. Rebelianci wraz z plemieniem Ewoków walczą z siłami Imperium na zalesionym księżycu Endor. W tym… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Mark Hamill
jako Luke Skywalker
Harrison Ford
jako Han Solo
Carrie Fisher
jako Księżniczka Leia
Billy Dee Williams
jako Lando Calrissian
Anthony Daniels
jako C-3PO
Peter Mayhew
jako Chewbacca
Sebastian Shaw
jako Anakin Skywalker
Ian McDiarmid
jako Imperator Palpatine
Frank Oz
jako Yoda
James Earl Jones
jako Darth Vader
David Prowse
jako Darth Vader
Alec Guinness
jako Ben (Obi-Wan) Kenobi
Kacper Kuszewski
jako Luke Skywalker
Piotr Polak
jako Han Solo
Grzegorz Wons
jako C-3PO
Monika Pikuła
jako Leia Organa
Ryszard Nawrocki
jako Imperator Palpatine
Mariusz Czajka
jako Mistrz Yoda
Jakub Szydłowski
jako Lando Calrissian
Grzegorz Pawlak
jako Darth Vader
Wojciech Machnicki
jako Adm. Firmus Piett
Miłogost Reczek
jako Obi-Wan Kenobi
Piotr Borowiec
jako Lektor czołówki
Andrzej Blumenfeld
jako Adm. Gial Ackbar

W niezwykle widowiskowym, finałowym rozdziale sagi „Gwiezdnych wojen” Luke Skywalker i księżniczka Leia ratują Hana Solo uwięzionego na Tatooine przez najbardziej odrażającego gangstera w galaktyce, zwanego Jabba the Hutt. Rebelianci wraz z plemieniem Ewoków walczą z siłami Imperium na zalesionym księżycu Endor. W tym samym czasie Imperator i Darth Vader próbują znaleźć sposób, by przeciągnąć Luke'a na ciemną stronę, a z kolei młody Skywalker desperacko stara się obudzić w swym ojcu dawno uśpionego ducha Jedi. Galaktyczna wojna domowa znajduje swoją kulminację, gdy połączone siły Rebeliantów atakują niedokończoną i bezbronną drugą Gwiazdę Śmierci w bitwie, która wpłynie na przyszłość całej galaktyki. Anonimowy

Gatunek
Sci-Fi, Przygodowy, Akcja
Słowa kluczowe
bunt, obcy, przemoc, miłość zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1997-04-18 (kino), 1983-05-25 (świat), 2004-07-08 (dvd)
Dystrybutor
Syrena Films
Wytwórnia
Lucasfilm
SDI Media Polska (polski dubbing)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Gwiezdne wojny: Powrót Jedi (Polska) (alternatywna pisownia)
Star Wars VI: Return of the Jedi (USA) (tytuł video)
Blue Harvest (USA) (tytuł roboczy)
Revenge of the Jedi (USA) (tytuł roboczy)
Star Wars: Episode VI – Revenge of the Jedi (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
133 minut
Budżet
32 500 000 USD
Wiadomości 17
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Zdjęcia do filmu zrealizowano w okresie od 11 stycznia do 20 maja 1982 r. zobacz więcej

Ścieżka dźwiękowa zobacz więcej
Lapti Nek
Komentarze do filmu 10
ZIOM68 10

W kolejnej części "Wielkiej Gwiezdnej Sagi", Imperium buduje a właściwie w tym odcinku jest już przy końcu budowy nowej a zarazem potężniejszej "Gwiazdy Śmierci"- o większej sile rażenia, aby raz na zawsze zniszczyć bazy i planety Rebeliantów. Jednak Rebelianci też nie próżnują i oto, Luke Skywalker (Mark Hamilton), Leia (Carrie Fisher), Lando Calrissian (Billy Dee Williams) i Chewie (Peter Mayhew) udają się na pustynną Tatooine, aby uwolnić zamrożonego Hana Solo (Harrison Ford) z rąk Jabby Hutta. Rebelianci, chcąc jak najszybciej zakończyć rządy Imperatora i zamierzają nie dopuścić do ukończenia budowy "Gwiazdy Śmierci". Podczas uwolnienia Hana Solo z rąk Leia ginie Jabba Hutt. Rebelianci dzielą się na dwa oddziały – jeden przeprowadza akcję dywersyjną na księżycu Endor, aby wyłączyć pole siłowe, które chroni budowaną stacje kosmiczną – Gwiazdę śmierci a drugi atakuje bezpośrednio bazę Imperium. Luke udaje się wraz z Rebeliantami lecącymi na Endor. Przeczuwa, że jego przeznaczeniem jest ponowne zmierzenie się z Vaderem, czyli z własnym ojcem, w międzyczasie dowiaduje się, że ma siostrę; a intuicja podpowiada mu, iż jest to Leia. Film ogląda się z przyjemnością od pierwszej do ostatniej minuty. Na koniec tej mojej skróconej recenzji mogę powiedzieć, iż to sam ojciec Vader ratuje własnego syna Lukego od śmierci z rąk głównego Imperatora (piękna i wzruszająca scena). Dużo faktów tutaj ominąłem – zdaje sobie z tego sprawę owy film oceniam jak zawsze bardzo wysoko na 10. Pozdrawiam wszystkich którzy choć trochę podzielają moją recenzję i ocenę.

dawidek98 ZIOM68 9

@ZIOM68 Dla mnie oryginalnej trylogii nic nie przebije – a z tych nowszych filmów do tego dzieła jest w stanie zbliżyć się tylko Zemsta Sithów.

dawidek98 9

Dla mnie najlepsza część Gwiezdnych Wojen zaraz po Imperium Kontratakuje – Ewoki dodały muppetowego uroku, scena odsłonięcia twarzy Vadera przebija wszystko. Efekty specjalne fenomenalne jak na lata 80-te, Luke Skywalker był w tym filmie wielki (jak we wszystkich częściach). Pozdrawiam wszystkich fanów Star Wars.

The_Nomad 7

Słabsza od IV i V części Jak zwykle pierdoła wystarczy do eksplozji wielkiej stacji , no i kontrowersyjne miśki pyśki, które miały po prostu przewagę terenu :)

imperius12345

i na tym etapie konczymy gwiezdne wojny?!?!?!?!!!!!!!!!!!!!!!!

Ziomaletto 8

Ewoki przerabiające szturmowców na mielonkę oraz powrót Gwiazdy Śmierci mocno niszczą i tak niską wiarygodność scenariusza, ale poza tym – stare, dobre GW pełną gębą.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Sweet_Foxy
636 pkt.
2
jacks
502 pkt.
4
kaskader
80 pkt.
5
Perfik
74 pkt.
6
Ronaldinho
65 pkt.
7
Lu106
57 pkt.
8
Redox
54 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…