Królestwo 1994

Riget

"Królestwo" to nazwa wielkiego szpitala w Kopenhadze. Doktor Stig Helmer (Ernst-Hugo Järegard), kłótliwy szwedzki neurochirurg nienawidzący Duńczyków, spóźnia się na poranne spotkanie. Podczas jego nieobecności rejestrator Hook (Soren Pilmark), przyjmuje pacjentkę, starszą panią Drusse (Kirsten Rolffes) na badanie… zobacz więcej

Reżyseria
,
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Obsada Zobacz pełną obsadę

Kirsten Rolffes
jako Sigrid Drusse
Holger Juul Hansen
jako Moesgaard
Søren Pilmark
jako Krogshøj
Ghita Nørby
jako Rigmor
Jens Okking
jako Bulder
Otto Brandenburg
jako Hansen
Baard Owe
jako Bondo
Birgitte Raaberg
jako Judith
Peter Mygind
jako Mogge
Vita Jensen
jako Pomywaczka

Fabuła

"Królestwo" to nazwa wielkiego szpitala w Kopenhadze. Doktor Stig Helmer (Ernst-Hugo Järegard), kłótliwy szwedzki neurochirurg nienawidzący Duńczyków, spóźnia się na poranne spotkanie. Podczas jego nieobecności rejestrator Hook (Soren Pilmark), przyjmuje pacjentkę, starszą panią Drusse (Kirsten Rolffes) na badanie mózgu. Jej syn, Bulder (Jens Okking), technik i pielęgniarz, pragnie uprzyjemnić kolejny, dwudziesty piąty już pobyt matki na oddziale neurologicznym. Helmer dostaje furii uważając, że nadszarpnięto jego autorytet i nakazuje natychmiastowe wypisanie pani Drusse, tym bardziej, że odkrywa jej podręcznikową wręcz symulację. Syn admini-stratora szpitala, stażysta Mogge (Peter Mygind) zostaje odtrącony przez piękną pielęgniarkę Camillę (Solbjorg Hojfeldt). Chcąc zamanifestować swe niezadowolenie odcina głowę ciału leżącemu w kostnicy i podrzuca do jej pokoju w plastikowej torbie. Ale torbę otwiera przypadkowa studentka i Mogge musi ją ukryć w swojej szafce. Administrator szpitala, doktor Moesgaard (Holger Juul Hansen) ostrzega Helmera, że matka małej dziewczynki Moony, którą ostanio operował, zamierza go zaskarżyć o błędy w sztuce lekarskiej. Szukając ochrony, Helmer przyłącza się do sekretnego stowarzyszenia wzorującego się na masonerii. Pani Drusse ciągle słyszy w szybie windy płacz młodej dziewczyny i chce ustalić, do kogo należy usłyszany głos. Odkrywa, że w 1919 roku mała dziewczynka Mary, została zamordowana w szpitalu "Królestwo" przez własnego ojca, wybitnego lekarza Aage Krügera (Udo Kier). Anonimowy

Gatunek
Dramat, Horror, Komedia, Fantasy
Słowa kluczowe
krew, miłość, szpital, zwłoki zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1999-06-25 (kino), 1994-11-24 (świat), 2003-08-07 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
Dania, Francja, Niemcy, Szwecja
Inne tytuły
Geister (Niemcy)
L'hôpital et ses fantômes (Francja)
Riket (Szwecja)
The Kingdom (tytuł międzynarodowy)
Hospital der Geister - The Kingdom (Niemcy) (tytuł video)
Lars von Trier præsenterer: Riget (Dania) (tytuł video)
Lars von Triers Riget I (Dania) (tytuł DVD)
Czas trwania
280 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 3

Matejsoner11 2009-08-31

świetny – Von Trier znów mnie nie zawiódł. Czarna komedia z elementami horroru? Genialne u duńskiego reżysera zestawienie. Nieschematyczne postaci (doktor grany przez Jargearda, niby podły sukinsyn, a bdzui sympatię, babcia szukająca duchów, jej trochę niewydarzony synalek, no i para niedorozwiniętych dzieciaków, które wydają się wiedzieć więcej, niż inni). Zdjęcia, oczywiście, zgodne z zasadą Dogmy, czyli kamera podąża za akcją, a nie odwrotnie, a przede wszystkim świetny klimat, dawno nie widziałem w filmie tego typu takiego ponurego, a zarazem wciągającego klimatu. Kilka dłużyzn niestety też się trafiło, a czasami wydawało mi się, że niektóre wątki są zbyt rozbudowane (romans dwójki lekarzy), ale to wszystko równoważy kilka zabawnych sytuacji (hipnoza zamiast narkozy, coś dla nazszej biednej służby zdrowia).

Ogólnie mówiąc, jeden z najlepszych mini-seriali europejskich, jakie powstały.

toolmajster 2006-12-21 10

von trier – ten serial to potęga von trier obok lyncha sa dla mnie powalajacy obaj Ci kolesie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Czudi toolmajster 2009-02-18 8

Serial nieprzeciętny, bez epatowania przemocą, bez wartkiej akcji, a napięcie jest. Ogląda się go jak zwykły serial, właściwie to nic się niezwykłego nie dzieje przez większość czasu. I to jest to; czekamy, łowimy drobne wskazówki czekając na wyjaśnienie. Na koniec każdego odcinka jet rozbrajający von Trier z kończącą przemową (najlepsza po ost odcinku;). W trakcie miałem mgliste skojarzenia z Miasteczkiem Twin Peaks, ale generalnie to inne klimaty.
Tak jak nie przepadam specjalnie za prozą Kinga, to ten film wydaje mi się oddawać klimat jego twórczości

Współtworzą