Straż dzienna 2006

Dnevnoy dozor

Pomiędzy ludźmi a Armagedonem stoi tylko jedno: dzielny oddział straży dziennej, którego agenci walczą o utrzymanie równowagi na świecie, kontroli nad dobrem i złem. Wszystko to zostaje zachwiane z chwilą, kiedy syn starszego strażnika przechodzi na mroczną stronę, uwalniając nieokiełznane siły.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 8 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Konstantin Khabenskiy
jako Anton Gorodetsky
Mariya Poroshina
jako Svetlana
Vladimir Menshov
jako Geser
Galina Tyunina
jako Olga
Viktor Verzhbitsky
jako Zavulon
Zhanna Friske
jako Alisa
Dmitry Martynov
jako Yegor
Valeri Zolotukhin
jako Ojciec Kosty
Aleksei Chadov
jako Kostya
Aleksey Maklakov
jako Semyon

Fabuła

Pomiędzy ludźmi a Armagedonem stoi tylko jedno: dzielny oddział straży dziennej, którego agenci walczą o utrzymanie równowagi na świecie, kontroli nad dobrem i złem. Wszystko to zostaje zachwiane z chwilą, kiedy syn starszego strażnika przechodzi na mroczną stronę, uwalniając nieokiełznane siły. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Thriller, Fantasy
Słowa kluczowe
krew, morderca, wampir, śmierć zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2007-09-14 (kino), 2006-01-01 (świat), 2008-02-26 (dvd)
Dystrybutor
Imperial - CinePix
Kraj produkcji
Rosja
Inne tytuły
Дневной дозор (alternatywna pisownia)
Day Patrol
Day Watch (tytuł międzynarodowy)
Night Patrol 2
Night Watch 2 (tytuł międzynarodowy) (USA) (tytuł TV)
Czas trwania
132 minut
Budżet
4 200 000 USD

Recenzje

Strach ma wielkie oczy… nawet w dzień. 8
  • 2007-09-18
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Niesamowitą radość przeżywałem w momencie, gdy dowiedziałem się, że "Straż dzienna" została zakupiona przez Imperial – Cinepix, dystrybutora, którego zaczynam coraz bardziej cenić. Kontynuacja "Straży nocnej" to produkcja jakiej mi w tym roku brakowało. Obejrzałem i… nie żałuję. Zaznaczam jednak, iż nie czytałem książki i moja ocena jest wyłącznie opinią na temat filmu.

Druga część trylogii rozpoczyna się praktycznie w miejscu, w którym skończyła się część pierwsza. Yegor, syn Antona, jest Wielkim. Powodem, dla którego przyłączył się do Ciemnych, była prawda o jego ojcu, o tym jak chciał go zabić. Przy takiej kolei rzeczy wszystko skłania się ku osądowi, iż równowaga między Jasnymi a Ciemnymi zostaje zachwiana. Niemal błogosławieństwem okazuje się fakt, iż zrodzony został jeszcze jeden Wielki i to na całe szczęście służący dobru. Z przepowiedni wynika jednak, że jeśli dojdzie do spotkania dwóch Wielkich, to nastąpi Armageddon. Wszystko byłoby proste, gdyby Svetlana, bo tak ma na imię druga Wielka, nie była po uszy zakochana w Antonie, a on w niej… Gdy straż nocna próbuje utrzymać równowagę, zło już przygotowuje się do walki o panowanie.

Niesamowite jest to, co stworzył Timur Bekmambetov. Klimat brudnej, śmierdzącej Moskwy został przedstawiony w sposób idealny i tutaj brawa należą się również scenografowi. Obskurne mieszkania, klatki schodowe pełne szczurów, zaśmiecone, nieodśnieżone ulice, to obraz dzisiejszej stolicy Moskwy, gdzie bieda aż piszczy. Bardzo podoba mi się konwencja całości, gdzie wśród normalnych ludzi żyją prawie wszyscy mityczni tudzież bajkowi bohaterowie – wiedźmy, wampiry itp.

Niestety reżyser zrobił też coś kosztem czegoś i postawił na efektowność, widowisko i humor odbierając nieco tajemniczości i grozy, którą obserwowałem w części pierwszej i rzeczywiście trochę mi tego brakowało. Efekty były bardzo dobre i nie mówię tylko o efektach specjalnych, ale efekty wizualne przede wszystkim zasługują tutaj na uwagę. Te nagłe spowolnienia akcji, wpadanie w przystankową gablotę reklamową i zniknięcie w jej środku… Gdyby ktoś zapytał: czy są jakieś ciekawe akcenty humorystyczne, odpowiedziałbym: „O tak!”. Wcale nie byłoby to kłamstwo. W przeciwieństwie do „Straży nocnej” ta część obfituje w ciekawe, praktycznie typowo komediowe dialogi.

Zaskakujący jest dynamizm akcji, nic się nie dłuży i nie ciągnie, jak przysłowiowy smród po gaciach, a muzyka idealnie wplata się w tę energiczną konwencję. Tak naprawdę to zwroty akcji, które pojawiają się co chwilę, mogą też powodować zagubienie się w fabule. Jest to bowiem opowieść mająca tak wiele wątków, że nawet jedzenie popcornu może doprowadzić do niezrozumienia treści. Podziw wzbudza też brak schematyczności typowo amerykańskiej, którą obecnie wykorzystują prawie wszystkie kraje. Każdy z aktorów urzekł mnie na swój sposób. Nie tylko poprzez udane ukazanie złożoności postaci, ale przede wszystkim każdy z nich pokazał się z zupełnie innej strony. Znalazłem jednak dwóch faworytów Galina Tyunina oraz Vladimir Menshov. Twórcom należy się podziękowanie również za doskonałe dopasowanie wszystkich faktów i bardzo ciekawe zakończenie.

Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy pokazali tym filmem, iż wcale nie są gorsi od tych hollywoodzkich reżyserów. Ba! Pokazali klasę (czego coraz mniej w produkcjach amerykańskich) oraz brak banału (a banału w kinie z Ameryki coraz więcej). Ukazując wielowymiarowy obraz, pełny metafor (np. krew łącząca się z wódką) łącząc to wszystko dobrą oprawą muzyczną, efektami wizualnymi i ciekawym choć lekko specyficznym humorem, autorzy osiągnęli coś, o co w czasach amerykańskiej kultury filmowej ciężko. Film ten trzeba oglądać bardzo dokładnie, bo inaczej w nasze przemyślenia wplecie się chaos. Pozostaje mi czekać na tę część finałową…

7 z 8 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 7

Avatar square 200x200

MacT 2008-01-08 6

3\5 – Film słabszy od części pierwszej, chociaż muszę przyznać, że sceny akcji zrobione są bardzo profesjonalnie. Ponadto na plus zasługują efekty specjalne i muzyka. Jednakże "Straż dzienna " jest zdecydowanie za długa i w większości przegadana, przez co taka a nie inna ocena.

Odi 2006-12-23 5

Slabe i za dlugie. – W porownaniu do strazy nocnej, film jest nudny i strasznie sie ciagnie. Strasznie Chaotyczny.

Zobacz wszystkie 5 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Trikster Odi 2008-08-18 8

Ja nie narzekałem. Właśnie oglądałem go trzeci raz…

Anonimowy Odi 2009-04-06

Za to ja nie zdzierżyłem drugiej części do końca… Nie spodziewałem się, że jak i tak na dostateczną część I ta będzie miała jeszcze bardziej zaniżony poziom… Nie miałem zamiaru się męczyć tymi dłużyznami i monotonną fabułą.

Trikster Odi 2009-04-06 8

Ja tam nic z monotonii nie widziałem, wręcz przeciwnie, akcja była tak dynamiczna, że można było zgubić wątek… Zresztą ten klimat trzeba czuć. Polecam książki Łukjanienki, na podstawie których "Straże…" nakręcono (odpowiednio: "Dzienny patrol", "Nocny patrol", "Patrol zmroku" i "Ostatni patrol").

Anonimowy Odi 2009-04-06

Słuchaj po raz kolejny ci uświadamiam, że wypowiadam się na temat filmu a nie książki bo to oddzielna historia, która nie powinna być ze sobą wiązana, tak jak pamiętasz "Pachnidło" ekranizacja vs powieść. Klimat naturalnie w książkach był, w filmie niestety nie.

Trikster Odi 2009-04-06 8

nie musisz mi nic uświadamiać? Ja wiem, o czym piszesz, a książkę tak przy okazji polecam.

Współtworzą