Pi 1998

Genialny matematyk Max Cohen (Sean Gullette) znajduje się o krok od rozszyfrowania tajnego kodu, dającego władzę nad materialnym i duchowym światem. Wkrótce orientuje się, że jest śledzony przez agentów potężnego koncernu giełdowego i ultra-ortodoksyjną sektę religijną. Musi wybierać między zdrowym rozsądkiem a szaleństwem,… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 3 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sean Gullette
jako Maximillian Cohen
Mark Margolis
jako Sol Robeson
Ben Shenkman
jako Lenny Meyer
Pamela Hart
jako Marcy Dawson
Stephen Pearlman
jako Rabbi Cohen
Samia Shoaib
jako Devi
Ajay Naidu
jako Farroukh
Ari Handel
jako Kabalista
Joanne Gordon
jako Pani Ovadia
Lauren Fox
jako Jenny Robeson
Clint Mansell
jako Fotograf

Fabuła

Genialny matematyk Max Cohen (Sean Gullette) znajduje się o krok od rozszyfrowania tajnego kodu, dającego władzę nad materialnym i duchowym światem. Wkrótce orientuje się, że jest śledzony przez agentów potężnego koncernu giełdowego i ultra-ortodoksyjną sektę religijną. Musi wybierać między zdrowym rozsądkiem a szaleństwem, świętością a bluźnierstwem, wiedzą a ignorancją, a przede wszystkim zdecydować, czy jest w stanie udźwignąć śmiertelny ciężar swojego odkrycia... Przez ostatnie dziesięć lat konstruowań ogromny komputer - Euklidesa, którego rozbudowane układy zajęły prawie całe jego skromne mieszkanie. Przy użyciu Euklidesa prowadził obliczenia, które miały go doprowadzić do odszyfrowania numerycznego wzoru sterującego prawidłowościami wzrostu i spadku notowań na giełdzie. Tę wiedzę pragną od niego wydobyć biznesmeni z Wall Street. Anonimowy

Gatunek
Dramat, Thriller, Sci-Fi
Słowa kluczowe
schizofrenia, szaleństwo, halucynacja, ryba zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-02-25 (kino), 1998-07-10 (świat), 2003-05-16 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
3,14159265358 (USA) (tytuł roboczy)
Π
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
84 minut
Budżet
60 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Komentarze 9

simonperch 2012-11-09 3

Ciekawi mnie czy ten film miał być czymś głębszym tyle że nie wyszło, czy z założenia treść miała być mniej istotna od sposobu jej prezentacji.

Redox 2011-09-11 8

8/10 (plus spoiler) – Pierwsze mocne uderzenie od Aronofsky’ego!

W swoim debiutanckim filmie reżyser kreuje świat genialnego matematyka, stroniąc jednak od jednostronnych interpretacji. W rezultacie film opiera się o elementy psychodeliczne, technologicznego thrillera z religijnymi motywami na szczęście bez matematycznego żargonu. Niesamowite jak początkowy reżyser doskonale panuje nad tempem akcji, coraz to intensywniejszym podkręcaniem napięcia, towarzyszącego niepokoju i chaosu bohatera i budowaniem maniakalnej atmosfery między snem a jawą.

Nakręcony na czarno-białej taśmie z niepokojąca muzyką film jest również świetnie skonstruowany. Właśnie małe, ale wyraźnie zaakcentowane elementy jak na przykład mrówka czy judasz od drzwi oddziaływają na bohatera i w miarę rozwoju akcji zaczyna je inaczej postrzegać. Również klamrowa struktura filmu (motyw dziewczynki z kalkulatorem) pogłębia to odczucie.

Niezwykle wciągający, efektowny, sugestywny thriller wykonany sprawną ręką. Warto znać.

Soodack Redox 2011-09-17 9

zgadzam s w 100%. Swietny film w kazdym niemal aspekcie.
Tego "The Fountain"(plytki i pretensjonalny ?!) ci jednak tak latwo nie wybacze :)

mysza_007 2009-09-06 5

yyyyyy…….;p – film na maxa schizujący…nie byłem przygotowany na taki seans ;p….temat niby ciekawy , ale widziałem w tv ciekawsze programy o tym , no ale były to tylko suche informacje/teorie…w tym filmie temat jest wzbogacony o schizujące motywy i jest chyba jednak nieco spłycony…większość ludzi uzna pewnie ten film za chory – ciężko się nie zgodzić ;p….sam nie wiem , po prostu na taki seans nie byłem psychicznie nastawiony……jakby nie było nie jest to film na niedziele po obiedzie

tomaszo 2007-04-01 10

Polecam. - Tyle w temacie, nie ma sensu sie rozpisywac jakie sfery film porusza, generalnie szukanie Absolutu jest jego tematem. Warto obejrzec, jest bardzo dobry.

Sabin 2006-09-13

Temat w kwestii formalnej jedynie… – Opis filmu jest napisany bardzo nieprofesjonalnie. Jest w nim mnostwo spoilerow, czytajacy od razu dowie sie, czemu Maxem interesuja sie Zydzi i co wspolnego ma z tym firma Lancet-Percy. Za opis 3/10.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
MagEllan Sabin 2009-03-05 9

Zgadzam sie w opisie widnieje notka ze to opis dystrybutora – co nie zmienia faktu ze osobe ktora to napisala powinno sie gotowac w smole!!

caryca84 Sabin 2010-12-27

Na pewno nie jest to opis dystrybutora. Oni piszą krótsze i nie "leją wody", używają innego języka i zdań prostych, a nie złożonych.

Redox Sabin 2010-12-27 8

Jeżeli opis przy danym filmie wymaga poprawki (czy to zlinkowania filmu czy osoby z obsady czy interpunkcji) w treści, którą chcemy poprawić w polu "Pochodzenie opisu" wyświetla się nam "Mój własny opis", czyli autorski, jakiegoś użytkownika. Nic w tym byłoby złego gdyby nie fakt, że ten sam opis na stronie filmu ma zaznaczone, że jest pochodzenia dystrybutorskiego. I dodam, że ta wadliwość występuje przy filmach, przy których dodany jest jeden opis. Tak też w trybie jak najszybszym należało zbadać o co chodzi, by w przyszłości nie mieszać przez takie poprawki opisów dystrybutorów od tych użytkowniczych.

Współtworzą