Tytus Andronikus 1999

Titus

Adaptacja dramatu Williama Szekspira. Tytus Andronikus, wódz Rzymian, powraca zwycięski do ojczyzny po wojnie z Gotami. Jego łupem jest barbarzyńska królowa Tamora i jej trzej synowie. W imię poległych w bitwie Rzymian, Tytus postanawia złożyć w ofierze najstarszego syna Tamory. Ta błaga go o łaskę, jednak wódz pozostaje… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 35 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Anthony Hopkins
jako Tytus Andronikus
Jessica Lange
jako Tamora
Alan Cumming
jako Saturninus
James Frain
jako Bassianus
Angus Macfadyen
jako Lucius
Harry Lennix
jako Aaron
Laura Fraser
jako Lavinia
Colm Feore
jako Marcus Andronicus
Raz Degan
jako Alarbus
Matthew Rhys
jako Demetrius
Constantine Gregory
jako Aemelius

Fabuła

Adaptacja dramatu Williama Szekspira. Tytus Andronikus, wódz Rzymian, powraca zwycięski do ojczyzny po wojnie z Gotami. Jego łupem jest barbarzyńska królowa Tamora i jej trzej synowie. W imię poległych w bitwie Rzymian, Tytus postanawia złożyć w ofierze najstarszego syna Tamory. Ta błaga go o łaskę, jednak wódz pozostaje bezlitosny i podcina gardło pierworodnemu. Nazajutrz lud rzymski wybiera nowego cesarza - zdemoralizowanego i despotycznego Saturnina. Ten postanawia wybrać za swą małżonkę Tamorę. Nowa pozycja królowej daje jej perspektywy na dokonanie okrutnej zemsty na Tytusie... Anonimowy

Gatunek
Dramat, Fantasy, Wojenny, Thriller, Historyczny
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, gwałt zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-11-24 (kino), 1999-12-25 (świat), 2001-08-31 (dvd)
Dystrybutor
Tantra
Wytwórnia
Clear Blue Sky Productions
Overseas FilmGroup
Urania Pictures S.r.l. zobacz więcej
Kraj produkcji
Włochy, USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
Tytus Andronikus - Wódz rzymskich legionów (Polska) (tytuł na plakacie)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
162 minut

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Pressbook

Twórcy — Reżyseria - Julie Taymor, reżyserka broadway'owskiego Króla Lwa, zdobywczyni sześciu Tony Awards włącznie z nagrodą za Najlepszy Musical, pierwsza kobieta, która zdobyła tę nagrodę za Najlepszą Reżyserię Musicalu. Scenografia - Pięciokrotnie nominowany do Oscara Dante Ferretti (Przygody Barona Munchausena, Hamlet Zeffirellego, Wiek Niewinności, Wywiad z Wampirem, i... zobacz więcej

Komentarze 2

Avatar square 200x200

Barbarka88Rz 2015-02-12 8

Obowiązkowo – Tytus Andronikus jest człowiekiem honoru i mężem stanu. Mimo szczęśliwego zakończenia długiej i żmudnej wojny, wciąż nie jest mu dane spocząć na laurach. Chwilę po powrocie do ojczystego Rzymu nieszczęścia spadają na niego jak lawina. Bezmiar boleści łamie mu serce i ducha, tak że nic mu nie zostaje, nic prócz zemsty.

Mocne, ponadczasowe kino, psychodeliczny klimat, oryginalne dialogi z Szekspira, rewelacyjne kreacje Hopkinsa (Tytus) i Lange (królowa). Nie można przejść obojętnie koło tej produkcji, która nie potrzebuje spektakularnych akcji żeby zrobić wrażenie.

Wzbogacenie antycznego świata współczesnymi motywami (np. legioniści korzystają z motocykli) wypada tu naprawdę nieźle, nie przeszkadza, nie rzuca się bardzo w oczy, a bardziej do widza przemawia i przybliża mu tamten świat.

Całość jest piękna, artystyczna, mimo że ponura i dość niepokojąca. Ma ładne zdjęcia, scenografię i wpasowaną muzykę. Ciekawy, wciągający, intrygujący, trwa dość długo- dwie i pół godziny, jednak nie sprawiło mi to problemu, każdą minutę oglądałam z zaciekawieniem. Nie czytałam oryginału, jednak mam wrażenie że film jest wierną adaptacją.

Pozycja bezsprzecznie obowiązkowa. Jestem zachwycona 8-9/10

miodzik Barbarka88Rz 2015-02-12 9

Tak, to bardzo wierna adaptacja. Aktorzy sporo czasu poświęcili na szlifowanie j. angielskiego Szekspira, żeby opanować dialogi na potrzeby filmu, aby kwestie miały odpowiednią do filmu jednak a nie dramatu scenicznego charakterystykę. Oglądałem już co prawda dość dawno temu, niemniej ciągle sporo pamiętam – sam oceniłem na 9/10.

Nie wiem tylko czy to pozycja obowiązkowa – spora rzesza nie zaakceptuje takiej konwencji filmu, wszak jest dość oryginalna :) Wg mnie to oczywiście jest siłą tego filmu (wraz ze świetnymi kreacjami), ale jednak nie każdy to "kupi".

Współtworzą