Mama 2014/I

Mommy

Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
  • oraz inne 4 nagrody, 1 nominacja i 1 udział w konkursie zobacz więcej

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 14 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Anne Dorval
jako Diane "Die" Després
Antoine-Olivier Pilon
jako Steve Després
Patrick Huard
jako Paul
Alexandre Goyette
jako Patrick
Michèle Lituac
jako Dyrektorka Centrum
Isabelle Nélisse
jako Córka Kyli
Pierre-Yves Cardinal
jako Ochroniarz
Viviane Pascal
jako Marthe
Natalie Hamel-Roy
jako Natacha
Vincent Fafard
jako Juror na basenie

Fabuła

Owdowiała kobieta wychowuje samotnie agresywnego syna. Chłopak ma piętnaście lat i cierpi na ADHD. Wspólnie próbują związać koniec z końcem i stawić czoła problemom. Nieoczekiwanie w ich życiu pojawia się Kyla, tajemnicza sąsiadka mieszkająca po drugiej stronie drogi. Dziewczyna sprawia, że w życiu matki i syna znów pojawia się nadzieja na lepszą przyszłość. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
relacja matka-syn, przemoc domowa, nadpobudliwość

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-10-17 (kino), 2014-05-22 (świat), 2015-04-22 (dvd)
Dystrybutor
Solopan
Wytwórnia
Metafilms
Téléfilm Canada
Super Écran zobacz więcej
Kraj produkcji
Kanada
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
139 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 2 wiadomości

Recenzje

Mama, czyli opowieść o miłości bezwarunkowej 10
  • 2015-09-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Mama kojarzy się z osobą, która najbardziej na świecie kocha swoje dziecko. Niezależnie od wszystkich jego wad, popełnianych błędów, zawsze staje po jego stronie w obliczu kryzysu. Właśnie taką mamę przedstawia nam Xavier Dolan w pierwszych scenach swojego najnowszego filmu Mama.

Dolan jest nie tylko reżyserem, ale również scenarzystą, producentem, aktorem, kostiumologiem i montażystą własnych filmów. Karierę rozpoczął jako aktor, a już pierwszy jego film reżyserski, Zabiłem moją matkę, został dostrzeżony w Cannes. Większość jego filmów porusza tematykę seksualności, homoseksualizmu i poszukiwania własnej tożsamości.

Diane (w tej roli świetna Anne Dorval) w obliczu bezradności wychowawców, zabiera cierpiącego na ADHD nastoletniego syna Steve’a (Antoine-Olivier Pilon) z ośrodka wychowawczego. Początkowo trudne relacje między dwojgiem ludzi zaczynają się zmieniać, gdy nawiązują kontakt z Kylą (Suzanne Clément) – pozornie delikatną, nieco dziwną kobietą z sąsiedztwa. Steve powoli się uspokaja, myśli o swojej przyszłości i nadrabia zaległości w szkole. Jednak przeszłość nie daje o sobie tak łatwo zapomnieć.

Zarówno Anne Dorval, Antoine-Olivier Pilon, jak i Suzanne Clément znani są już z poprzednich filmów Dolana. Świetne zdjęcia, podobnie jak w przypadku Toma, wykonał André Turpin. Dużym atutem filmu jest muzyka elektroniczna kolektywu Noia. Mama otrzymała Nagrodę Jury dla najlepszego filmu na festiwalu w Cannes, nominację do Złotej Palmy, Złotej Żaby i nagrody Independence Spirit.

Film jest opowieścią o odpowiedzialności, dorastaniu i trudnej miłości. Chociaż Dolan nikogo nie osądza, ciężko zrozumieć niektóre decyzje podjęte przez bohaterów, nic nie jest tu czarno-białe ani proste. Złożone portrety psychologiczne, świetne kreacje aktorskie i dobrze prowadzona narracja – Mama to według mnie najlepszy do tej pory film młodego reżysera, który – miejmy nadzieję – jeszcze nie raz nas zaskoczy.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od października 2013 roku do lutego 2014 roku. zobacz więcej

Komentarze 6

karojuu 2015-06-16 7

Ma w sobie coś urzekającego, ale momentami zbyt słodzi. Klimatycznie nakręcony, na+ pomysł z ekranem, świetne aktorstwo(!); zabrakło lepszej aranżacji muzycznej

i_darek1x 2015-03-25 4

Dostateczny ! – Dobrze zagrane role głównych bohaterek :Anne Dorval,Suzanne Clément duże brawa !A co do dzieciaka to miał nie równo pod sufitem ;) łagodnie mówiąc ! Film taki sobie ….

bizarre 2014-12-09 8

8/10 – Świetny film, który w nietypowy, lecz także bardzo dojrzały sposób traktuje o relacjach matka-syn. Ciekawym zabiegiem jest, to że film zamyka się w kwadracie w środku ekranu. Soundtrack stanowią piosenki, które w różny latach były hitami (utwory Dido, Andrei Bocellego, Celine Dion), początkowo byłem do tego sceptycznie nastawiony. Jednak nie dają one kiczowatego efektu, tylko tworzą niepowtarzalny klimat. Doskonale sprawdzają się też aktorzy, zwłaszcza siedemnastoletni Antoine-Olivier Pilon.

Beznickowy 2014-11-12 9

Brak mi słów – Jest to ten film, który kilkoma zaledwie scenami potrafi wprowadzić widza w swój świat, jak na przykład tą:
http://www.youtube.com/watch?v=ETPU_kKEf7o
A na koniec kolejne kilka scen wbija oglądających w fotel i pozostawia rozdartym przy akompaniamencie muzyki Ludovico Einaudi:
http://www.youtube.com/watch?v=hN_q-_nGv4U

Dolan z każdym kolejnym filmem to twórca coraz bardziej dojrzalszy. Dalej reżyseruje aktorów na ekspresyjnych nutach, ale jednocześnie wie, kiedy musi ich wyciszyć. Najlepszy film tego roku w polskich kinach!

PS: No i muszę zaznaczyć, że mało kto tak skutecznie potrafi dobierać muzykę do swoich filmów jak Dolan.

Rossellinique 2014-10-27 9

Kolejny genialny film Xaviera. Idealny w każdym calu. Życzę sobie zobaczyć więcej takich filmów. Jestem oczarowana.

Współtworzą