Ghost in the Shell 2017

Cyborgiczna hybryda walcząca z cyberprzestępcami musi schwytać niebezpiecznego hakera.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 13 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 63 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Pilou Asbæk
jako Batou
Juliette Binoche
jako Dr Ouelet
Michael Pitt
jako Kuze
Takeshi Kitano
jako Aramaki
Peter Ferdinando
jako Cutter
Chin Han
jako Togusa
Danusia Samal
jako Ladriya
Lasarus Ratuere
jako Ishikawa
Yutaka Izumihara
jako Saito
Anamaria Marinca
jako Dr Dahlin
Tawanda Manyimo
jako Borma

Fabuła

Niedaleka przyszłość. Cyborg o ludzkim mózgu Motoko Kusanagi (Scarlett Johansson) przewodzi Sekcji 9, tajemniczej organizacji do spraw walki z cyberprzestępczością. W rzeczywistości opanowanej przez zagrażające ludzkości cyborgi największym niebezpieczeństwem jest "ghost hacking" - przejęcie kontroli nad umysłem. Przy czym przestrzeń "Ghost" ma tu wymiar filozoficzny - jest istotą człowieka w zcyborgizowanych humanoidach. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Dramat, Kryminał, Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
haker, przemoc, cyborg, pistolet zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-03-31 (kino), 2017-03-16 (świat), 2017-08-23 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
DreamWorks
Amblin Partners
Seaside Entertainment zobacz więcej
Kraj produkcji
USA, Indie, Chiny, Hongkong, Wielka Brytania
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
106 minut
Budżet
110 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 25 wiadomości

Recenzje

Choć amerykańscy twórcy znacznie uprościli egzystencjalno-filozoficzny wydźwięk produkcji, jej esencja, a przede wszystkim zapierająca dech w piersiach warstwa wizualna pozostała nietknięta względem japońskiego pierwowzoru. 7
  • 2017-03-30
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Duch pozostał w pancerzu! Choć amerykańscy twórcy znacznie uprościli egzystencjalno-filozoficzny wydźwięk produkcji, jej esencja, a przede wszystkim zapierająca dech w piersiach warstwa wizualna pozostała nietknięta względem japońskiego pierwowzoru. Cyberpunkowa rzeczywistość, w której robotyka zatraca poczucie rzeczywistego ciała obrazuje nie tylko lęk przed rozwojem technologii i niepohamowanymi korporacjami. To intergatunkowy traktat dywagujący nad materialną strukturą metafizycznych pojęć duszy, umysłu i pamięci – ich wyższością nad syntetycznym zlepkiem kabli i płatów stali. Definitywnie: aktorski Ghost in the Shell w niczym nie odbiega od reszty franczyzy anime i mangi z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Major (Scarlett Johansson) to cyborg, posiadający w swoim ciele mózg prawdziwego człowieka. Ten pozornie niezbyt innowacyjny motyw staje się epicentrum całej produkcji, wokół którego wzniesiona zostaje brudna metropolia z bliżej nieokreślonej przyszłości oraz sokratejskie dywagacje nad strukturą duszy. Z drugiej strony Ghost in the Shell próbuje też chwycić się arystotelejskiej koncepcji podziału duszy na 3 części: wegetatywnej (podstawowe zasady życia), zmysłowej (wrażenia, pożądania) i rozumnej (władza zmysłów – nieśmiertelny fragment). Niestety, scenarzyści, Jamie Moss, Jonathan Herman, William Wheeler, chcąc przeznaczyć swój kontent dla szerszej widowni znacznie uprościli filozoficzną naturę mangi Masamune Shirowa oraz anime Mamoru Oshiiego. Najbardziej w oczy – czy raczej uszy – kolą ekspozycyjne, toporne dialogi, w których aż nazbyt czytelnie nakreślona zostaje głębsza problematyka produkcji. Finalne clou wypada dość banalnie: nawet gdy poszczególne części ciała mogą uzyskać swój mechaniczny substytut, to dusza i rozum pozostają jedyną ludzką cząstką każdego organizmu.

Z drugiej strony Ghost in the Shell przejawia modne współcześnie lęki przed technokracją. Operacje dziejące się dotychczas w wymiarze obudowanych komputerów (np. hakowanie), w najnowszej produkcji Ruperta Sandersa zostają zmaterializowane w wizjonerskich scenach akcji. Skojarzenie z Matrixem jest nieprzypadkowe, jednak nie należy zapominać, że to siostry Wachowskie pierwsze zainspirowały się anime Duch w pancerzu z 1995 roku. Negatywny aspekt technologii wkracza w filmie również w postaci protez ludzkiego ciała. Uniwersum Ghost in the Shell to miejsce, w którym nawet organy, takie jak wątroba czy oczy mogą zostać zastąpione mechanicznymi odpowiednikami. Szkoda, że twórcy nie poświęcili więcej czasu postaciom, próbującym oswoić się z nowymi substytutami pierwotnego ciała - uwypukliłoby to ich rys psychologiczny.

Ghost in the Shell pozostaje kontemplacyjną produkcją SF, w pomniejszych scenach bazującą na licznych gatunkach kina – od horroru, poprzez psychothriller, na westernie skończywszy. Takie zróżnicowanie idealnie współgra z przedstawieniem multikulturowej metropolii rodem z najbardziej ikonicznych dzieł cyberpunkowych – neonowej i mrocznej zarazem, pełnej ruchliwych ulic i brudnych zakamarków. Na przekór widzom zafascynowanym zwiastunami, Ghost in the Shell nie posiada zbyt wielu sekwencji akcji, a początkowe potyczki w ogóle nie wyróżniają się na tle innych awanturniczych produkcji.

Twórcy powoli wprowadzają widza w nowy świat, stopniowo zaspakajając jego potrzebę rozrywki i wiedzy. Pierwszym elementem jest wyjaśnienie kontekstu i problematyki, kolejnym zaznajomienie z uniwersum i pobieżna ekspozycja postaci z dominującą bohaterką pierwszoplanową oraz jej oddanym partnerem, Batou (Pilou Asbæk). Gdy wszystkie fragmenty składają się w percepcji odbiorcy w klarowną całość, wtedy twórcy postanawiają (dosłownie) wytoczyć ciężki kaliber i pozwalają dać się porwać inteligentnej (choć mało błyskotliwej) rozrywce. Szkoda tylko, że Rupert Sanders utrzymuje całą produkcję w równym, momentami nazbyt powolnym tempie akcji, co szybko może znudzić część publiczności.

Miernie wypada w filmie ekspozycja poszczególnych postaci. Osoby niezaznajomione z oryginalną wersją historii mogą mieć problem ze zrozumieniem relacji panującej w Sekcji 9 oraz jej konkretnego przeznaczenia i działalności. Nie można jednak odmówić twórcom, że kasting do aktorskiego Ghost in the Shell wypadł perfekcyjnie, a postacie, takie jak Batou grany przez Piloua Asbæka czy Aramaki w wykonaniu Takeshiego Kitano stanowią wierne odzwierciedlenie ich animowanych pierwowzorów.

Ghost in the Shell to spektakularna, choć nierozbuchana uczta dla oczu i umysłów. Mimo spłycenia, czy nawet strywializowania, pewnych aspektów egzystencjalnego dualizmu Major, najnowsza produkcja utrzymuje dyskursywnego i konwencjonalnego ducha swojego pierwowzoru, co rzadko udaje się uzyskać, przekładając dzieło wschodniej kultury na komercyjny język zachodniego odbiorcy. Samo uniwersum podbija serca fanów SF. Pozostaje mieć nadzieję, że film sprzeda się dostatecznie dobrze, by widzowie na powrót, w kolejnej części mogli zagłębić się w cyberpunkową rzeczywistość Sekcji 9.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Matthias Schoenaerts był przymierzany do roli Batou. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 17

LakiLou 2019-05-31 8

Z filmem animowanym, a tym bardziej mangą nie miałem do czynienia więc trudno mi się odnieść do tego jak ten film prezentuje się na ich tle. Przechodząc teraz do konkretów. Osobiście film mi się podobał. Prezentował się on naprawdę pięknie i nie chodzi mi tutaj tylko i wyłącznie o boską Scarlett, ale także o stronę wizualną. Sama fabuła całkiem ciekawa, choć mogła by być nieco bardziej dopracowana.

i_darek1x 2017-04-23 3

Nie przepadam za Scarlett Johansson i jakoś też mi się nie widzi Pilou Asbæk przefarbowany na blondynkę !Michael Pitt też jak zwykle jedna wielka porażka !!!
Ogólnie efekty są efektowne ale cała reszta do bani ! ;)

lukas77 2017-04-10 8

Nie oglądałem oryginału, dostałem to na co poszedłem, Scarlett BDB, zdjęcia BDB, historia DB. Dziękuję za uwagę.

Akira_Kurosawa 2019-01-02 3

Liczyłem na coś ciekawszego. Wbrew opiniom wizualnie taki sobie. Liczyłem na to że będzie bardziej klimatyczny, maska miasta będzie ciekawsza i efekty też nic specjalnego. A sama fabuła będzie miała jakąś głębie. Spłaszczone, bez klimatu i polotu. Finałowa akcja była słaba. A Scarlett jak zwykle do bani.

LoAnn 2018-08-10

Nie jest zły, ale nic nowego nie dodaje, wizualnie dobry. Rozczarowała mnie finałowa walka, spodziewałam się, że będzie bardzo efektowna.

Współtworzą