Wołyń 2016

Ojciec Zosi postanawia wydać ją za sołtysa, który jest najbogatszym mieszkańcem wsi, Macieja Skibę. Niespodziewanie wybucha II wojna światowa.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 48 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michalina Łabacz
jako Zosia Głowacka-Skiba
Arkadiusz Jakubik
jako Maciej Skiba
Wasyl Wasylik
jako Petro
Adrian Zaremba
jako Antek Wilk
Lech Dyblik
jako Hawryluk
Jacek Braciak
jako Głowacki, ojciec Zosi
Izabela Kuna
jako Głowacka, matka Zosi
Jarosław Gruda
jako Lisowski
Andrzej Popiel
jako Romek Głowacki, brat Zosi
Tomasz Sapryk
jako Izaak Meltzer
Sebastian Stegmann
jako Niemiec
Wojciech Zieliński
jako "Chmura"

Fabuła

Jest lato 1939 roku. Zosia (Michalina Łabacz) to młoda Polka, bezgranicznie zakochana w Ukraińcu Petro (Wasyl Wasylik). Ich wielka miłość zostaje wystawiona na próbę, gdy ojciec dziewczyny postanawia wydać ją za majętnego wdowca, Skibę (Arkadiusz Jakubik). Zaraz po ślubie zrozpaczona Zosia zostaje sama z dziećmi męża powołanego na front. Tymczasem między mieszkającymi obok siebie Polakami, Ukraińcami i Żydami dochodzi do coraz liczniejszych aktów przemocy. Dziewczyna staje się uczestniczką i świadkiem tragicznych wydarzeń, których kulminacją będzie rzeź dokonana na ludności polskiej przez bezwzględnych oprawców z UPA oraz polskie akcje samoobronne. opis dystrybutora

Gatunek
Historyczny, Wojenny
Słowa kluczowe
druga wojna światowa, masakra, ludobójstwo, rok 1943 zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-10-07 (kino), 2016-09-23 (świat), 2017-03-29 (dvd)
Dystrybutor
Forum Film Poland
Wytwórnia
Film It
Telewizja Polska (koprodukcja)
Andrzej Łudziński Productions (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
Hatred (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
150 minut
Budżet
19 672 075 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 21 wiadomości

Recenzje

Wołyń odbiera oddech i nie pozwala o sobie zapomnieć nie tylko za sprawą historii, która wciąż jest żywa dla wielu odbiorców. Ten film to niezwykła konstrukcja zachwycająca koncepcją, aktorstwem i zdjęciami. 8
  • 2016-09-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wielki temat wymagał wielkiej oprawy i wyczucia, by nie powstała polityczno-historyczna agitka ze schematycznym i jednoznacznym podziałem na dobrych i złych. Narracyjna subtelność i nakreślenie kilku lat historii relacji polsko-ukraińskich daje Wołyniowi szerszy kontekst i ucieczkę od łatwych interpretacji.

Wojciech Smarzowski pokazuje świat, gdzie obok siebie - w zgodzie - mieszkali przedstawiciele obu narodów oraz Żydzi. Przenikanie się języków, tradycji i kultury nie eliminowało odrębności myślenia i postrzegania rzeczywistości. Narastająca frustracja i zapalczywość Ukraińców względem Polaków odnalazła swoje korzenie w nierówności społecznej i wpojonej pozycji pan kontra parobek. Niezadowolenie narastało od lat, aż osiągnęło kulminacyjny moment w duchu rewolucyjnych ideologii i nacjonalistycznej walki o ziemię i własne imię.

Wołyń rozpoczyna się od niskich rejestrów. Wesele polsko-ukraińskiej pary i miłość Zosi (Michalina Łabacz) do młodego Ukraińca, której ostatecznie przyszło zamążpójście za dużo starszego wdowca Macieja (Arkadiusz Jakubik).

Smarzowski pokazuje sceny rodzajowe, celebrację życia i codzienne sprawy, z którymi musi się zmagać młoda dziewczyna. Zofia wykazuje się dużą siłą i umiejętnością przystosowania do sytuacji. To jej oczami spoglądamy na Wołyń i rodzinne życie z pracy na roli. Uderza jej delikatna twarz i pełne niewinności spojrzenie, które przeradza się w pustkę przerażenia i niezrozumienia.

Piękno tego filmu polega na wyważonym opowiadaniu. Trudno uniknąć drastycznych scen, kiedy przedstawia się rzeź. Reżyser Domu złego nie epatuje przemocą, ograniczając się do esencji tamtych wydarzeń. Pokazuje brutalność, do której byli zdolni sąsiedzi względem siebie. I nie pomija sytuacji wet za wet, kiedy Polacy dokonywali mordów na swoich oprawcach. Co najważniejsze, Smarzowski nie rysuje prostej linii podziału, pokazując różne postawy. Polacy pomagali Żydom po wkroczeniu wojsk niemieckich, nie wszyscy Ukraińcy z zapalczywością zabijali bliźnich, a Polacy nie tylko biernie uciekali. To ważne, że film nie stara się ujednolicać historii na korzyść jednej grupy, zapominając o złożoności sytuacji na Kresach.

Wołyń odbiera oddech i nie pozwala o sobie zapomnieć nie tylko za sprawą historii, która wciąż jest żywa dla wielu odbiorców. Ten film to niezwykła konstrukcja zachwycająca koncepcją, aktorstwem i zdjęciami. Piotr Sobociński Jr. Stworzył mroczne i ciemne obrazy pławiące się w świetle płomieni bądź lamp naftowych, co już buduje przygnębiający nastrój.

Wojciech Smarzowski tworzy kino totalne i niezwykle bolesne. Nie unika brutalnego spojrzenia na rzeczywistości, ale dzięki temu dociera do sedna emocji. Wybudza widza z sennego letargu obcowania z wtórnymi i jednoznacznymi opowieściami. Daje szansę na przeżycie czegoś naprawdę. Szczególnie że Wołyń pełen jest dosłowności w pokazywaniu zła, które drzemie w każdym człowieku.

2 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 19 września 2014 roku do 21 sierpnia 2015 roku. zobacz więcej

Komentarze 13

sylwia2706 9

bardzo dobry film , uważam, że każdy Polak powinien go obejrzeć, godny uwagi!

arnau

Świetny film; temat bardzo trudny, lecz reżyserowi udało się pokazać w sposób wyważony straszliwy czas i przejmujące dramaty. Młoda Michalina Łabacz gra przekonują co, po prostu jest młodą, prostą, a przy tym normalnie wrażliwą dziewczyną. Znakomita muzyka i oddające nastroje zdjęcia. Brawo Panie Smarzowski!

justangel arnau 8

Moja ocena podobna. Temat trudny, a dramat ludzi tamtego czasu ogromny. Udała się tutaj niezwykła sztuka pokazania tragicznego okresu bez przesadnego i zbędnego patosu, bez gloryfikacji ofiar, dzięki czemu historia tym bardziej zyskuje na realizmie. Zdecydowanie obowiązkowa pozycja.

Ziomaletto 6

Po drugim seansie stwierdzam, że można było to pokazać ZNACZNIE lepiej. Still better than "Miasto ’44".

Adamus0101 9

Ciężki film. Daje do myślenia.

Garret_Reza_fdb 7

http://skroc.pl/grwolyn Kino. Idealny film na randkę. Po seansie chce się tylko rozsiąść w fotelu kinowym, zwrócić do tej wartościowej osoby i zapytać "I jak?"

Współtworzą