Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej 2017

Film opowiadać będzie historię walki Wisłockiej o wydanie przełomowego dla Polaków poradnika o życiu intymnym tytułowej Sztuki Kochania. Książkę, która sprzedała się w ponad 7 mln egzemplarzy, przez wiele lat czytały kolejne pokolenia z wypiekami na twarzy.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 36 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Magdalena Boczarska
jako Michalina Wisłocka
Piotr Adamczyk
jako Stanisław Wisłocki, mąż Michaliny
Eryk Lubos
jako Jurek
Jaśmina Polak
jako Tereska, redaktorka
Karolina Gruszka
jako Karolina Siwicka, pacjentka Wisłockiej
Danuta Stenka
jako Generałowa
Arkadiusz Jakubik
jako Urzędnik KC PZPR
Wojciech Mecwaldowski
jako Urzędnik KC PZPR
Borys Szyc
jako Szef wydawnictwa
Katarzyna Kwiatkowska
jako Redaktor naczelna pisma kobiecego
Artur Barciś
jako Cenzor

Fabuła

Michalina Wisłocka napisała książkę, która zmieniła wszystko. Ale zanim "Sztuka kochania" podbiła rodzimy rynek księgarski i zrewolucjonizowała seksualność PRL-u, jej autorka musiała przejść długą drogę. Słynna ginekolog poświęciła lata na przełamywanie konserwatywnej obyczajowości i przepychanki z bezduszną cenzurą. Opowieść o powstaniu "Sztuki kochania" Michaliny Wisłockiej to historia rewolucji seksualnej w wersji PRL. opis dystrybutora

Gatunek
Biograficzny, Dramat

Szczegóły

Premiera
2017-01-27 (kino), 2017-05-26 (dvd)
Dystrybutor
Next Film
Wytwórnia
Watchout Productions
TVN (koprodukcja)
Orange (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
The Art of Love: The Story of Michalina Wislocka (tytuł niezdefiniowany)
Czas trwania
120 minut
Budżet
6 700 000 PLN

Wiadomości zobacz wszystkie 10 wiadomości

Recenzje

Michalina Wisłocka walczy o wydanie jej książki "Sztuka Kochania" 4
  • 2017-07-04
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wybierając filmy związane z przedstawieniem biografii wybranej znanej postaci mam żywą nadzieję na poznanie interesującej prawdy o jej życiu, o tym co ją spotkało, co wyjątkowego zrobiła czy też dokonała. Film Sztuka Kochania- Historia Michaliny Wisłockiej zabiera nas w podróż w czasie, do Polski za PRL-u, kiedy podejście do sfery intymności człowieka nie było tak swobodne jak dziś, a osobistości jak główna bohaterka dzisiaj uważane za ekspertów, wtedy postrzegane były bardziej jako ekscentrycy. Dzieło Sadowskiej to niestety nie wykorzystany potencjał, dostajemy sztuczną wydmuszkę, a nie całą prawdę o tej nietuzinkowej kobiecie.

W filmie zostaje nam ukazana sylwetka Michaliny, jej dziwne życie w trójkącie, walka o wydanie jej publikacji na temat sztuki kochania i bitwa o swoje badania naukowe. Z marszu zostajemy zbombardowani scenami z sekwencjami wyuzdanego uprawiania miłości na różne sposoby ( miałkie soft porno)- co po jakimś czasie zaczyna już tylko nużyć i spłyca głębię kreowanej przez Boczarską postaci. Wracając do jej szalonego związku między mężem, a przyjaciółką: tak naprawdę nie wiadomo po co sobie oni tak skomplikowali życie?!, Wisłocka wychodzi tu na irytująco niezdecydowaną kobietę, która nie wie czego konkretnie oczekuje od związku z drugą osobą, która miota się, okłamuje sama siebie i niestety też niewinne niczemu dzieci. Zdecydowanie lepiej tu zostaje zobrazowany motyw jej bitwy i starań o polepszenie świadomości Polaków w temacie uprawiania miłości. To jak chodzenie od Annasza do Kajfasza, odbijanie się od muru niezrozumienia obecnej władzy i ignorancji Kościoła. W końcu nasza bohaterka może zaistnieć w prasie. Z dużą pomocą zaprzyjaźnionych Pań – żon wysoko postawionych mężczyzn, udaje jej się osiągnąć zamierzony cel. Wmieszany jest tu momentami błyskotliwy, pikantny humor. Nie sposób pominąć romansu tej kobiety z byłym marynarzem. Wątek ten również został spłycony tylko do jednego. Najmocniejszym atutem filmu jest gra aktorska Boczarskiej, która zaprezentowała tu cały wachlarz przeróżnych emocji. Dodatkowo scenariusz wypełniony komicznymi i zabawnymi dialogami, oraz muzyka, która nadawała odpowiedniego klimatu temu obrazowi. Niestety na tym plusy tego filmu się kończą. Pominięto parę istotnych faktów z życia Michaliny, choćby jej aborcje, późniejszą depresję, walkę z nią i chęć mówienia i uświadamiania o tym jak istotne jest to aby dziecko pojawiło się w odpowiednim momencie życia człowieka i było chciane. Również z wywiadów z jej córką wyłania się bardziej kochająca matka niżeli jak to zostało ukazane tutaj, wciąż tylko pracoholiczka. W filmie jej relacja z dziećmi została zepchnięta na bardzo odległy tor.

Sztuka Kochania Marii Sadowskiej na wielu polach nie przekonuje prezentowaną fabułą, zbyt mocne skupienie się tylko na jednym aspekcie życia Wisłockiej – nie wypada tu korzystanie. Miałam nadzieję, że to co zostanie tu pokazane pozostanie mi w myślach na długo, iż będą mogła poczynić jakieś inspirujące refleksje. Niestety po obejrzeniu, myślałam tylko o jednym, iż nie chciałabym filmowego ukazania historii swojego życia czy kogoś z rodziny bądź dobrze mi znanego człowieka, kto stałby się sławny na takim poziomie jak w przypadku Sztuka Kochania – Historia Michaliny Wisłockiej. Dzieło to jest do obejrzenia na raz, nie jest to obiektywna biografia tejże postaci, momentami nawet nie przypisałabym tego filmu do takiego gatunku, bo była to bardziej wizja reżyserki – nie mająca czasem za wiele wspólnego ze stanem faktycznym. Odnoszę wrażenie, że tej Pani lepiej wychodzi śpiewanie niż kręcenie filmów.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 21 maja do 12 lipca 2016 roku. zobacz więcej

Komentarze 8

sylphid 2018-01-02 6

Komuna po amerykańsku. Kilka "nowomownych" wtrętów razi.

mmonkey 2017-12-26 6

Przede wszystkim świetna rola Boczarskiej. Sam film miejscami aż zbyt sloganowy i zachowawczy, ale ogląda się całkiem nieźle.

Khaosth 2017-12-25 8

Dobra biografia napędzana żywiołowością i bezpośredniością głównej bohaterki (przez co również bogata w akcenty humorystyczne).

rudeez 2017-10-12 5

strasznie poszarpany. z niektórymi rzeczami bez kontekstu ciężko się połapać (jak wszy i tyfus). plusik za cameo religi :d tylko po co adamczyk?

dziadekalek 2017-02-26

To jest o "mojej epoce". Fajnie, że dowiedziałem się o raczej nieprzeciętnych kolejach losu Pani Michaliny Wisłockiej. Mnie się film bardzo podobał. Nie ośmielę się (jak Pan i..darek1x) oceniać aktorów; powiem tylko, że Pani Magdalena Boczarska zagrała bardzo dobrze. (Nie jestem żadnym znawcą kina i sztuki aktorskiej; po prostu mnie się podoba i już! ).

Współtworzą