Mięso 2016/II

Grave

Wszyscy w rodzinie Justine są lekarzami weterynarii i zdeklarowanymi wegetarianami. Justine w wieku 16 lat jest znakomitą, obiecującą uczennicą. Kiedy zaczyna studia, trafia w sam środek dekadenckiego, bezlitosnego i kuszącego niebezpieczeństwem świata. W pierwszym tygodniu otrzęsin, próbując dostosować się do środowiska, w… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 21 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Garance Marillier
jako Justine
Ella Rumpf
jako Alexia
Laurent Lucas
jako Ojciec
Joana Preiss
jako Matka
Bouli Lanners
jako Kierowca ciężarówki
Marion Vernoux
jako Pielęgniarka
Thomas Mustin
jako Szef BDE
Marouane Iddoub
jako Nowicjusz w refektarzu
Jean-Louis Sbille
jako Profesor oceniający
Benjamin Boutboul
jako Student weterynarii w kapturze
Virgil Leclaire
jako Koryfeusz

Fabuła

Wszyscy w rodzinie Justine są lekarzami weterynarii i zdeklarowanymi wegetarianami. Justine w wieku 16 lat jest znakomitą, obiecującą uczennicą. Kiedy zaczyna studia, trafia w sam środek dekadenckiego, bezlitosnego i kuszącego niebezpieczeństwem świata. W pierwszym tygodniu otrzęsin, próbując dostosować się do środowiska, w które trafiła, łamie rodzinną tradycję i po raz pierwszy próbuje surowego mięsa. Wkrótce przyjdzie jej zmierzyć się z nieoczekiwanymi konsekwencjami swego postępowania, co więcej, zacznie odkrywać swoje prawdziwe - demoniczne „ja”. opis dystrybutora

Gatunek
Horror

Szczegóły

Premiera
2017-09-22 (kino), 2016-05-14 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Rouge International (koprodukcja)
Frakas Productions (koprodukcja)
Radio Télévision Belge Francophone (RTBF) (koprodukcja) zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja, Belgia
Inne tytuły
Freaking (tytuł roboczy)
Raw (tytuł międzynarodowy)
Czas trwania
99 minut
Budżet
3 500 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

To kino, które używa radykalnej i prowokacyjnej strategii by opowiedzieć o zasmakowaniu zakazanego owocu, o osiągnięciu wolności absolutnej przez kobietę. 7

Kino, które przekracza granice. To zdanie może mieć wiele znaczeń. Może przekraczać granice w sensie negatywnym – głupoty, cierpliwości, dobrego smaku. Tylko czy granice w kinie powinny istnieć, jeżeli chcemy by kino trwało, ewoluowało i udowadniało, że jest zbiorem nieskończonym w sposobie opowiadania? Dzikie, nieujarzmione i pod płaszczykiem body horror oraz totalnego absurdu, groteski, pełne czarnego humoru Mięso, opowiada o wyciszonych instynktach. O dziewczynach, które mogą „zasmakować” wolności, a były tyle czasu stłamszone i czym to się kończy. To wszystko w konwencji ogromnej przenośni, która nie dla wszystkich może być jadalna (gra słowna uzasadniona).

Justine jest wegetarianką. Trafia jej się mięsko w posiłku, a jej matka robi aferę w restauracji. Cała rodzina jest radykalnie wege, dlatego też trafienie do szkoły weterynarii ich córki, jest z jednej strony uzasadnione (miłość i chęć niesienia pomocy zwierzętom), z drugiej niesamowicie trudną barierą do pokonania (sekcje zwłok na zwierzętach itp.). Justine jako pierwszoroczniak nie ma łatwo, a ten koledż nie różni się od większości amerykańskich w swoich praktykach – testy na nowych, chrzty i inne zadania. Niewinne wyprowadzenie w nocy z pokojów dociera aż do kuriozum – składania przysięgi i rytualnego zjedzenia organu zwierzęcego. Dla Justine to ściana, której nie ma zamiaru rozbijać. Nie przyszła do szkoły, by zmieniać swoje przyzwyczajenia, a uczyć się. Jest jednak zmuszona, żeby je zjeść i robi to. Wtedy niemalże zaczyna się wypełniać powiedzenie, że zwierzę, które posmakowało ludzkiego mięsa, będzie chciało więcej. Tylko, że to młoda dziewczyna. A może właśnie to zwierzę ukryte w ciele człowieka, które spróbowało nareszcie czegoś, co przez tyle czasu miało zabronione i teraz chce już tylko więcej.

Julia Ducournau wmanewrowuje nas w „niby” horror, ogrywa jakiś gatunek, ale tak naprawdę ten kanibalizm odbywa się w warunkach domowych, obyczajowych – nie jest to jakiś karambol, psikanie krwią po ścianach, czy apokalipsa. Jest dziwacznie, co najmniej ekscentrycznie, ale nie chodzi tutaj po prostu o człowieka zjadającego człowieka, tylko o symboliczny sprzeciw kobiety wobec czyjejkolwiek dyktatury. Kobiety mogą robić co chcą – tutaj jest to pokazane na skrajnym przykładzie bardzo umyślnie i zmyślnie. Wymaga to oczywiście przekroczenia swojej strefy komfortu, a odczytanie tego filmu 1:1 opowie nam tylko dosyć dziwaczną historię ludożerstwa. Przerażającego o tyle, że może dziać się u sąsiadów naprzeciwko, bo właśnie tak to nam zostaje opowiedziane.

Mięso to kino nieposłuszne, w które warto się wgryźć konkretnie, nie tylko zdefiniować i ocenić po zapachu, czy liźnięciu, ale też posiadać spory zapas dystansu. Reżyserka udowadnia, że kino nie może mieć granic, ale jeżeli ma, to ona umiejętnie je przekroczy pewnym krokiem, bawiąc się konwencjami, nie dla wywołania szoku i kontrowersji wyłącznie. To żadna rzeźnia, a smaczny gulasz o nieznanej do ostatniej chwili zawartości.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 5

Mrozikos667 2017-08-12 5

Sam nie wiem, niby ciekawe i odpowiednio krwiste, ale te wszystkie typowo nowomodne, młodzieżowe ekscesy formalne strasznie mnie wymęczyły (#starość).

Rrouge 2017-08-05 8

Nawet oryginalny, nie dla wszystkich, dosyć popieprzony ale ciekawy, wegetarianka-kanibalka, plus za to :D główna bohaterka dobrze zagrana.

Garret_Reza_fdb 2017-07-18 4

http://garretreza.pl/krotko-20 16/ W drodze na Nowe Horyzonty. Film do śmieszkowania po seansie i to tyle.

i_darek1x 2017-06-30 3

Może komuś się to spodoba ? Mi nie ! Scenariusz jakiś taki nijaki ? Ani śmieszny ani straszny ? A jaki nijaki ! Ogólnie szkoda czasu ! ;)

Jan_777 2017-09-23

Pani recenzentko. Ani kobieta, ani mężczyzna nie powinni być za nadto wyzwoleni, bo: https://www.youtube.com/watch?v=Q2Q1Ntq8Y0E

Współtworzą