Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia 2016

Hymyilevä mies

Prawdziwa historia Olli Mäki, słynnego fińskiego boksera, który miał szansę na tytuł mistrza świata w 1962 roku w wadze piórkowej.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Oona Airola
jako Raija Mäki
Jarkko Lahti
jako Olli Mäki
Eero Milonoff
jako Elis Ask
Joonas Saartamo
jako Bokser
Joanna Haartti
jako Laila Ask
Deogracias Masomi
jako Eddie Cotton
John Bosco Jr.
jako Davey Moore
Mika Melender
jako Kierownik restauracji
Pia Andersson
jako Miss Finlandii
Petri Hytönen
jako Puustinen, kapitan
Claes Andersson
jako Pianista
Terry Laitala
jako Trener Daveya Moore'a

Fabuła

1962 rok. Amator z małego miasteczka, który stał się profesjonalnym bokserem i ulubieńcem Finlandii, szykuje się do decydującego meczu w swojej karierze. Kiedy wszyscy wokół Olliego Mäkiego koncentrują się na nadchodzącym pojedynku, on sam nie może przestać myśleć o młodej dziewczynie napotkanej na weselu… Czy ważniejsza okaże się dla niego walka o sukces czy osobiste szczęście? Czy można mieć wszystko? A może prawdziwym zwycięstwem jest niczego w życiu nie żałować? opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans, Sportowy
Słowa kluczowe
boks, prysznic, oparte na faktach, sława zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-07-14 (kino), 2016-05-19 (świat)
Dystrybutor
Gutek Film
Wytwórnia
Aamu Filmcompany
ONE TWO Films
Tre Vänner Produktion AB zobacz więcej
Kraj produkcji
Finlandia, Szwecja, Niemcy
Inne tytuły
Olli Mäki. Najlepszy dzień jego życia (Polska)
Der Glücklichste Tag im Leben des Olli Mäki (Niemcy)
The Happiest Day in the Life of Olli Mäki (tytuł międzynarodowy)
Nyrkkeilijä (tytuł roboczy)
Den lyckligaste dagen i Olli Mäkis liv (Finlandia)
Czas trwania
92 minut
Budżet
1 200 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

To kino, które nie naśladuje starego sposobu robienia kina - cierpliwego, analitycznego, bez konsekwencji psychologicznej, mocno spontanicznego - a po prostu się nim inspiruje. 8

Kino czerpie i podgląda przeszłość, ale niestety coraz częściej robi to skrótowo, stylizuje i przebiera coś młodego w stare ciuchy i robi się bezczelny, vintage produkt, naśladujący stare filmy. Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia umiejętnie inspiruje się, a nie tylko robi czarno-białe, zmanierowane kino, pełne symulanctwa. Jest cierpliwym, szalenie inteligentnym love story, które w ogóle ucieka od tendencyjnego podejście do tematu miłości w kinie i pięknie łączy refleksje o wyborach, presji i ma na opowiadanie o tym dużo pomysłów -prawdziwy lewy sierpowy/sercowy.

Olli Maki to zdolny bokser. Ma wystąpić w walce w wadze piórkowej, trener mu nie odpuszcza, jest zdeterminowany, nawet bardziej od samego zawodnika. Ten z czasem zaczyna odczuwać presję. Nie może skupić się przed walką, a na dodatek pojawia się telewizja, która będzie śledziła jego każdy krok i dokumentowała „przyszłego zwycięzce”. Myślenie, że nie może przegrać, wcale mu nie pomaga. W tym całym zamieszaniu męskiego świata interesów i sportu, jest ona – Raija. Zakochani w sobie, mają dużo przeszkód, gdyż według trenera to nie czas na miłość i ta go tylko rozproszy przed najważniejszą walką jego życia. Tutaj się pojawia pytanie, czy przypadkiem nasz bohater zamiast silnych pięści nie ma miękkiego serca i czy zamiast kariery, nie woli być z ukochaną. To drugie go uszczęśliwia o wiele bardziej.

Finlandzki reżyser Juho Kuosmanen, z pełnym niuansów i treści między słowami, realizmem, tworzy kino wyborów, w rytmie Samotności długodystansowca z naturalizmem Francuskiej Nowej Fali. Gdzieś zderza ze sobą uzbrojony w wrażliwość, kino buntu z kinem nowofalowym, co daje efekt wybuchu doskonale wyważonego i metaforycznego kina. Przypomina widzowi o narracji, o tym jak ważne jest zaglądanie do środka bohaterów. Wyznaje tym filmem uczucie do delikatności i tego, jakie piorunujące wrażenie można nią zrobić.

Cierpliwość, uwaga i czułość to cechuje Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia. Nie da się nie skojarzyć podczas seansu tego doświadczenia z Niewinnymi Czarodziejami, gdyż lekkość i charyzma narracji oraz temat boksu, tak niby kontrastowo z wrażliwcem zestawione są w sposób zmyślny, a nie od linijki. Do tego w parze z tym, idzie piękno fizyczne obrazu. Estetyka, kadry, które mówią, to coś więcej niż ładne opakowanie na treść.

Olli Mäki. Najszczęśliwszy dzień jego życia to kino, które bez konsekwencji psychologicznej, impulsywnie, ale rozegrane w każdej sekundzie z pomysłem, kontrolą i autorskością widoczną z kosmosu, hipnotyzuje. Jest czymś więcej, niż dramatem sportowym. Naprawdę myślałeś, że takiego kina już nie ma. A nikt tutaj nie gra na sentymencie, w ogóle nie gra i tą szczerością wygrywa.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą