Chłopiec w pasiastej piżamie 2008

The Boy in the Striped Pyjamas

Czasy II wojny światowej. Ojciec 8-letniego chłopca o imieniu Bruno jest niemieckim żołnierzem, który otrzymał awans. Jego rodzina przeprowadza się do nowego domu położonego blisko obozu pracy, w którym Bruno spotyka Szmula - rówieśnika o żydowskim pochodzeniu. Chłopców zaczyna łączyć przyjaźń.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 03 październik 2017, wtorek 07:40 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 21 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vera Farmiga
jako Elsa, matka
David Thewlis
jako Ojciec
Asa Butterfield
jako Bruno
Rupert Friend
jako Por. Kotler
David Hayman
jako Paweł, żydowski służący
Jack Scanlon
jako Szmul
Amber Beattie
jako Gretel
Richard Johnson
jako Dziadek
Sheila Hancock
jako Babcia
Jim Norton
jako Pan Liszt
Cara Horgan
jako Maria

Fabuła

Czasy II wojny światowej. Ojciec 8-letniego chłopca o imieniu Bruno jest niemieckim żołnierzem, który otrzymał awans. Jego rodzina przeprowadza się do nowego domu położonego blisko obozu pracy, w którym Bruno spotyka Szmula - rówieśnika o żydowskim pochodzeniu. Chłopców zaczyna łączyć przyjaźń. Beznickowy

Gatunek
Dramat, Wojenny, Thriller
Słowa kluczowe
przyjaciel, druga wojna światowa, armia, przyjaźń zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2008-08-28 (świat), 2009-06-16 (dvd)
Wytwórnia
Miramax
BBC Films (współpraca produkcyjna)
Heyday Films
Kraj produkcji
Wielka Brytania, USA
Inne tytuły
The Boy in the Striped Pajamas (USA) (tytuł na plakacie)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
94 minut
Budżet
12 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Chociaż nazwa obozu koncentracyjnego, w którym jest umiejscowiona akcja filmu, ani razu nie zostaje wymieniona, to wiadomo, że jest to Auschwitz, bo to był jedyny obóz nazistowski z 4 krematoriami. Oficerowie SS dyskutują o konstrukcji obozu w biurze komendanta (David Thewlis), gdy matka Bruno (Vera Farmiga) przerywa im spotkanie. zobacz więcej

Komentarze 28

Avatar square 200x200

Anulka1357 2015-02-05 9

"Chłopiec w pasiastej piżamie" to poruszająca opowieść… – "Chłopiec w pasiastej piżamie" to poruszająca opowieść widziana oczyma dziecka. Wymowny tytuł stanowi jedynie preludium do intrygującej historii małego chłopca. Główny bohater żyje w okresie drugiej wojny światowej "pod skrzydłami" opiekuńczych rodziców, nie zdając sobie sprawy z otaczającej Go brutalnej rzeczywistości. Po przeprowadzce na wieś obserwuje tutejszych ludzi z okna swojego pokoju, będąc przekonanym, że tak toczy się życie na farmie. Z deficytu okolicznych rozrywek postanawia się wymknąć z posiadłości rodziców i przyjrzeć się sąsiadom z bliska. Tam też poznaję swojego rówieśnika: inaczej ubranego, inaczej uczesanego i znajdującego się za wysokim ogrodzeniem. Ten film to starcie dwóch światów – pierwszy to wizja rzeczywistości syna oficera SS, a drugi zgoła odmienny świat chłopca przebywającego w obozie pracy. Życie Brunona to beztroskie dzieciństwo, nie ma żadnych obowiązków i może mieć cokolwiek tylko zechce, natomiast w opozycji do tego dostrzegamy kontrast w postaci okrucieństwa dotykającego nieletniego Szmula. On nie ma żadnych zabawek, czystych ubrań, ani pod dostatkiem jedzenia, Jego codzienność to pasmo ukrywania się przed SS-manami, wstawiania się na każdej zbiórce więźniów i rozmyślania – co się stało z ojcem. To wzruszający obraz błogiej nieświadomości i naiwności niemieckiego ośmiolatka i bestialskie realia życia żydowskiego dziecka skazanego na zagładę.

Justyna007 2013-09-10 10

[10/10] Doskonały, Idealny! – Film o obozie pracy pokazany w inny sposób. Wzruszający i wstrząsający. Końcówka genialna.

Movieman 2013-07-25 3

3/10 – Prawdopodobnie jeden z najbardziej przereklamowanych filmów XXI wieku.

jacks 2012-02-09 9

9/10 – wstrząsający obraz – Brak słów na opisanie tego filmu. Wszystko bardzo dobrze oddane. Na minus jedynie wersja językowa, gdyż lepszy klimat oddałby tu jednak język niemiecki.

master602 2012-01-08 8

8/10 – bardzo dobry polecam

Współtworzą