Mad Max: Na drodze gniewu 2015

Mad Max: Fury Road

Prześladowany przez demony przeszłości Mad Max uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów przemierzających tereny spustoszone przez wojnę nuklearną (Wasteland) w pojeździe zwanym War Rig, prowadzonym przez Imperatorkę Furiosę. Uciekają z Cytadeli… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO3, 29 czerwiec 2019, sobota 00:20 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 6 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 66 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Tom Hardy
jako Max Rockatansky
Nicholas Hoult
jako Nux
Charlize Theron
jako Imperatorka Furiosa
Zoë Kravitz
jako Toast
Riley Keough
jako Zdolna
Nathan Jones
jako Rictus Erectus
Hugh Keays-Byrne
jako Immortan Joe
Abbey Lee
jako Dag
Megan Gale
jako Valkyrie
Josh Helman
jako Slit
Angus Sampson
jako Mechanik organiczny

Fabuła

Prześladowany przez demony przeszłości Mad Max uważa, że najlepszym sposobem na przeżycie jest samotna wędrówka po świecie. Zostaje jednak wciągnięty do grupy uciekinierów przemierzających tereny spustoszone przez wojnę nuklearną (Wasteland) w pojeździe zwanym War Rig, prowadzonym przez Imperatorkę Furiosę. Uciekają z Cytadeli sterroryzowanej przez Immortana Joe'ego, któremu odebrano coś wyjątkowego. Rozwścieczony watażka zwołuje wszystkie swoje bandy i wytrwale ściga buntowników, podczas gdy na drogach toczy się wysokooktanowa wojna. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Przygodowy, Thriller, Sci-Fi
Słowa kluczowe
przyszłość, apokalipsa, olej, sequel zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2015-05-22 (kino), 2015-05-13 (świat), 2015-09-25 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Kennedy Miller Production
Village Roadshow Pictures
Kraj produkcji
Australia, USA
Inne tytuły
Mad Max 4 (Australia) (tytuł roboczy)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
120 minut
Budżet
100 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 50 wiadomości

Recenzje

Szalona jazda raz jeszcze! 8
  • 2015-06-07
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Nie od dziś wiemy, że kształtna, jędrna pierś lub pośladek są przyjemniejsze od zgłębiania ludzkiej martyrologii, a efektowny wybuch utkwi w pamięci na dłużej niż szczegółowy obraz przemian społeczno-ustrojowych bloku wschodniego w czasach zimnej wojny . Ba! Nawet ustawiona na pomarańczowo-niebieskim tle postać, która na ekranie wypowiada jedną czy dwie strony maszynopisu, zaskarbi sobie trzykrotnie więcej fanów niż wszyscy dobrodzieje tego świata razem wzięci. Proszę Państwa, oto Mad Max. Świat, który znamy, nie istnieje. Pozostała tylko jałowa ziemia z równie jałowymi ludźmi – wyniszczonymi wojnami, oszalałymi istotami kierującymi się podstawowymi instynktami. Przemierzający te pustkowia Max, po raz kolejny zostaje wciągnięty w wir wydarzeń, które zakwestionują jego samotniczy tryb życia i znacznie utrudnią podstawowe zadanie – przetrwanie.

Gwoli ścisłości, by się nie przeliczyć lub zniekształcić odbioru – najnowsza część Mad Maxa, to coś innego. To nowa budowla, stworzona z szacunkiem do poprzedniej, na jej starych, ale wciąż mocnych, fundamentach. Znaczy to tyle, że poprzez dobrze znaną stylizację przedstawioną w nowej, widowiskowej – na miarę obecnych możliwości technologicznych – odsłonie, Fury Road zyskuje pewnej świeżości, której brakowało trzeciej, przekombinowanej części trylogii. Przy okazji, twórcy raczą widza klasycznymi smaczkami, które nadały całemu uniwersum tej niesamowitości; kiczowate, znane z pierwszego Maxa, przyśpieszenie obrazu, pokręceni, samobójczy przeciwnicy czy wszechobecny, gęsty klimat upadku godności i braku nadziei.

Miller i tym razem pokusił o duży krok w fabularną przyszłość. Przedstawia środowisko jakie powstało po latach nuklearnych wojen o benzynę. Poznajemy więc jeden z ludzkich obozów, Cytadelę, w którym żelazną ręką rządzi tzw. Wieczny Joe (znany z pierwszej odsłony Mad Maxa Hugh Keays-Byrne). Pozostała przy życiu resztka ludzkości, to w głównej mierze wyniszczone działaniem promieniowania pół-żywe istoty – samobójcze sługusy na usługach Wiecznego. Ci, których niekorzystne warunki nie zmieniły w zmutowane kreatury, żyją w skrajnym ubóstwie i na łasce dyktatora Cytadeli lub są „dawcami” krwi dla jego żołnierzy.

Taka wizja pokręconej rzeczywistości dała reżyserowi ogromne pole do popisu i przestrzeń do przemycenia na ekran czegokolwiek zapragnie. W ten sposób, w zniszczonym świecie pojawiają się przepiękne niewiasty wykorzystywane przez główny czarny charakter do prokreacji lub mamy do czynienia z niepokojącymi obrazkami zmutowanych ludzi (ciekawe zestawienie, prawda?).

Ogólnie, najmocniejszym aspektem Fury Road jest obraz. Jasna, ognista kolorystyka cieszy oko, a reszta scenografii - od strojów po samochody - stoi na najwyższym poziomie. Zachwyca również model zniszczeń; pojazdy, wypadając z szaleńczego pędu, rozpadają się na drobne kawałeczki w akompaniamencie buchających z silnika płomieni. Co więcej, efekty komputerowe są widoczne dopiero w dosyć przekombinowanej scenie finałowej, więc uprzednia rozpierducha wygląda naprawdę autentycznie.

Niestety, pomiędzy tak świetną, szaleńczą akcję, wciska się skostniała "hollywoodzkość". W momentach przestoju, przerwy od walki, widzowie raczeni są standardową do bólu muzyką zwiastującą rozterki wewnętrzne postaci lub ekspozycję ich bolesnej przeszłości. Na szczęście za chwilę znów coś wybucha i wracamy do zabawy.

Powracając do przyjemnych rzeczy, nie sposób nie wspomnieć o muzyce, która, wyjątkowo, nie nadaje tempa, lecz podąża za tym tworzącym się na ekranie. Często obecne dźwięki instrumentów smyczkowych, perfekcyjnie wprowadzają widza w klimat nadchodzącego zagrożenia, by we właściwym momencie mogło rozpętać się audiowizualne piekło. Sztywny i wysoko uniesiony kciuk w górę wędruje do twórców za pomysłowe przemycenie tego podkładu muzycznego do świata filmu - załadowany głośnikami jeep i gitara-miotacz ognia, to smaczek na widok którego uśmiechnie się każdy.

Na ostatni ogień idzie obsada, która z miejsca zasługuje na oklaski, ponieważ nawet najmniejsza rola podkreśla wszechobecne szaleństwo.

Jak już wspomniałem, nowy Max jest...nowy. Bardziej oszczędny w słowa i mniej niezawodny. Trudno zdecydować czy to Hardy zagrał słabiej, czy to tylko taki bezpieczny krok reżysera, by ikonicznej kreacji Gibsona nie skazić próbą odtworzenia jego stylu sprzed lat. W każdym razie, to już fakt - Max odzywa się mniej choć wokół niego (i w jego głowie) dzieje się o wiele więcej. Pokuszę się nawet o stwierdzenie, że to nie on jest głównym bohaterem, a Charlize Theron w roli zbuntowanej Furiosy, od której wszystko się zaczyna. Zdecydowanie, występ Hardyego przyćmiewa bardziej złożona rola Theron, którą odegrała zresztą z równą starannością. Nie zrozumcie mnie źle, Tom nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, lecz tym razem nie miał miejsca by zbytnio się wykazać. Szczególnie wyróżnia się gra Nicholasa Houlta jako psychotyczny, dążący do chwalebnej śmierci, niezdarny Nux.

Podsumowując, George Miller stworzył obraz kompleksowo rozrywkowy; pełen szalonej zabawy konwencją filmową i bezpruderyjnej przemocy. Przed seansem najlepiej odrzucić wszelkie oczekiwania wobec głębokiej fabuły czy rozbudowanych postaci i ich ekspozycji - wtedy, uwagę będzie można w pełni skupić na post apokaliptycznym spektaklu zniszczenia, który w przedstawionej formie smakuje wyśmienicie.

4 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od lipca do 17 grudnia 2012 roku. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 4 powiązane

Komentarze 25

Adrenochrom 2018-04-18

Jak dla mnie absolutnie porywający i nieziemsko emocjonujący, zdecydowanie najlepsza odsłona Mad Maksa. Chyba w żadnym innym filmie nie ma takiej ilości akcji, film to jeden wielki pościg po pustyni. Charlize Theron wypadła bosko, jedna z jej najlepszych ról.

tyta 2017-11-03 9

Niesamowity powrót klasyka. Efekty specjalne wciskają w fotel, aż żałuję, że nie byłem w kinie.

JakubWyklety 2016-06-29 9

A skądże to, jakże to, czemu tak gna? A co to to, co to to, kto to tak pcha? Że pędzi, że wali, że bucha, buch-buch? To ropa gorąca wprawiła to w ruch!

Phosphoester 2016-05-19 5

Dawno już nie widziałem filmu, w którym fabuła nie istnieje, a tytułowy bohater odgrywa rolę trzecioplanową :v Ale ładne efekty były.

Chemas 2016-05-03 8

Niektórzy marudzą, że to przerost formy, jeżeli tak, to tylko wyszło na dobre. Jazda bez trzymanki przez cały seans.

Współtworzą