Ostatnie tango w Paryżu 1972

Ultimo tango a Parigi

Paul (Marlon Brando) to czterdziestopięcioletni Amerykanin mieszkający w Paryżu, który nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Zrozpaczony błąka się po ulicach Paryża. Tak poznaje Jeanne, młodą i zmysłową Francuzkę (debiutująca na ekranie Maria Schneider). W opuszczonym mieszkaniu spędza z nią trzy dni, uprawiając… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Maria Schneider
jako Jeanne
Marlon Brando
jako Paul
Maria Michi
jako Matka Rosy
Giovanna Galletti
jako Prostytutka
Gitt Magrini
jako Matka Jeann
Catherine Allégret
jako Catherine
Luce Marquand
jako Olympia
Catherine Breillat
jako Mouchette
Stéphane Koziak
jako Tancerz
Catherine Sola
jako TV Script Girl

Paul (Marlon Brando) to czterdziestopięcioletni Amerykanin mieszkający w Paryżu, który nie może pogodzić się ze śmiercią żony. Zrozpaczony błąka się po ulicach Paryża. Tak poznaje Jeanne, młodą i zmysłową Francuzkę (debiutująca na ekranie Maria Schneider). W opuszczonym mieszkaniu spędza z nią trzy dni, uprawiając sadomasochistyczny seks, który staje się dla nich przekraczaniem kolejnych barier. Kochankowie nie znają swoich imion, nie składają obietnic, nie zwierzają się z problemów. Dla Jeanne znajomość z Paulem ma niezobowiązujący charakter, jednak on po rozstaniu z Francuzką zaczyna odczuwać tęsknotę. Postanawia zatem odnaleźć dziewczynę... opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Romans, Erotyczny
Słowa kluczowe
budka telefoniczna, morderstwo, zdrada, seks zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2011-05-20 (kino), 1972-10-14 (świat), 2000-07-17 (dvd)
Dystrybutor
Vivarto
Wytwórnia
United Artists
Les Productions Artistes Associés (koprodukcja)
Produzioni Europee Associati (PEA) (koprodukcja)
Kraj produkcji
Francja, Włochy
Inne tytuły
Le Dernier Tango à Paris (Francja)
Last Tango in Paris (tytuł międzynarodowy) (USA) (tytuł DVD)
Czas trwania
Włochy: 250 min / 136 minut
Budżet
1 250 000 USD
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję. Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Jean-Louis Trintignant był kandydatem do roli Paula. Natomiast ofertę odrzucili Warren Beatty, Alain Delon i Jean-Paul Belmondo. zobacz więcej

Pressbook

Możliwe spoilery O filmie — Najgłośniejsze wydarzenie filmowego sezonu 1972-73. Film, będąc prawdziwie rewolucyjnym podejściem do spraw erotyki, spotkał się ze zmasowanym atakiem obrońców moralności, którzy żądali sądowej decyzji o konfiskacie dzieła... Paul ma 45 lat, jest Amerykaninem mieszkającym w Paryżu. Gdy jego żona popełnia samobójstwo wychodzi na miasto włócząc się bez celu. Spotyka... zobacz więcej

Komentarze do filmu 8
dawidek98 10

Genialny film Bernardo Bertolucciego. Szkoda tylko, że od "Rzymskiej opowieści" się wypalał. Ale wróćmy do samego filmu – Paul grany przez fenomenalnego Marlona Brando, strasznie zboczony i obrzydliwy człowiek spotyka piękną Jeanne. Sceny rozbierane występują dopiero w połowie filmu, no i nazwano "Ostatnie tango w Paryżu" tak, aby ludziom się wcale nie kojarzyło z seksem. Maria Schneider odegrała moim zdaniem rolę życia. Naprawdę dobra robota!

PoppinTom 5

50 letni Brando jest obsceniczny i brak jego kunsztu z młodych lat. i to ma być kontrowersyjne, żart. W 72 to może był hit. Gadanie a robienie to dwie różne….

Darth_Artur 10

Hmm… – Szkoda, że taki film jak ten ma tylko pięć głosów i żadnej opinii. Bo jest to naprawdę nie byle jaki film, naprawdę oddziałująca na widza historia i genialna rola Brando. Już pomijam fakt, że film ma dość niską ocenę, ale to raczej wybaczalne bo wielu osobom się nie podoba, nie ze dlatego że jest słaby tylko ze względu na tematykę – bo opis nie przesadza, film jest kontrowersyjny. Jednak ja bym polecił każdemu ten film.

Film doczekał się niedawno premiery na wielkim ekranie również w naszym kraju :) Jestem z tego powodu rad, ponieważ nie ukrywam, że obraz Bertolucciego traktuję w kategorii klasyka melodramatu!

Jana Darth_Artur

A ja poleciłabym film tylko widzom dorosłym, powiem więcej – dojrzałym:) Nie tylko ze względu na sceny erotyczne…

Vivaldi Darth_Artur

Jak dla mnie ten film może i był kiedyś kontrowersyjny, ba – może i był dobry, ale teraz to już tylko ramota, która ma niewiele do zaproponowania, poza wyśmienitą rolą Brando i bardzo dobrą stroną wizualną. A niektóre kwestie zamiast szokować czy zmuszać do refleksji, wywołują jedynie uśmiech – nierzadko zażenowania.

Jana Darth_Artur

Prawdą jest, że współczesnego widza trudno jest czymkolwiek zaszokować, a i coraz mniej obrazów budzi kontrowersje… Jednak trzeba wziąć poprawkę, że film powstał prawie 40 lat temu! Zażenowanie? Owszem budzi niejedna scena, nawet obrzydzenie… (np.obcinanie paznokci w określonym celu)… Ale zaraz ramota? To chyba przesada? Jeśli coś jest dobre, wartość tego nie przemija! "Czasy się zmieniają i my się zmieniamy z nimi"…

Vivaldi Darth_Artur

Cóż, dla mnie to jest ramota i próba szokowania na siłę. Obrzydzenia to u mnie nie wywołało – nie wiem, może to kwestia mojej wrażliwości. Bardzo długo odkładałem obejrzenie tego filmu, a kiedy już to zrobiłem, oglądanie było dla mnie męczarnią… A rzeczone paznokcie były dla mnie durne, tylko i aż.
Ale cóż, Bertolucci do moich ulubionych reżyserów nie należy… obejrzałem "Konformistę" i byłem naprawdę pod wrażeniem tego filmu. Potem obejrzałem "Tango…" i mi ręce opadły. A jak jeszcze potem obejrzałem "Ukryte pragnienia"… bleh.
Ale jedno trzeba reżyserowi przyznać: ma wyczucie, jeśli chodzi o sferę plastyczną.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
ferhin2
178 pkt.
3
Redox
58 pkt.
4
mimi
48 pkt.
5
89Keradius
30 pkt.
6
tompawel
20 pkt.
7
Kristo
12 pkt.
8
jacks
10 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…