Taksówkarz 1976

Taxi Driver

Travis Bickle (Robert De Niro) jest taksówkarzem w Nowym Jorku. Dobrowolnie zgłosił się na nocną zmianę, bo z powodu przeżyć w Wietnamie cierpi na bezsenność. W ten sposób Travis co noc spotyka się z marginesem społecznym. Przejęty obrzydzeniem do bagna wielkiego miasta Travis uważa, że musi coś w tej sprawie zrobić.… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,
Robert De Niro
jako Travis Bickle
Jodie Foster
jako Iris Steensma
Albert Brooks
jako Tom
Harvey Keitel
jako "Sport" Matthew
Leonard Harris
jako Charles Palantine, senator
Peter Boyle
jako Wizard
Cybill Shepherd
jako Betsy
Diahnne Abbott
jako Dziewczyna w sklepiku z napojami
Victor Argo
jako Melio
Harry Northup
jako Piechur
Jean Elliott
jako Sprzedawca w Sam Goody
Victor Magnotta
jako Fotograf tajnych służb

Travis Bickle (Robert De Niro) jest taksówkarzem w Nowym Jorku. Dobrowolnie zgłosił się na nocną zmianę, bo z powodu przeżyć w Wietnamie cierpi na bezsenność. W ten sposób Travis co noc spotyka się z marginesem społecznym. Przejęty obrzydzeniem do bagna wielkiego miasta Travis uważa, że musi coś w tej sprawie zrobić. Zaopatruje się w cały arsenał broni i już wkrótce robi z niego użytek w osobistej kampanii zemsty: uwalnia prostytutkę Iris od jej sutenera i zabija go, przekazując dziewczynę, która uciekła z domu, rodzicom. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, policja zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1976-12-31 (kino), 1976-02-08 (świat)
Wytwórnia
Columbia Pictures Corporation
Bill/Phillips
Italo/Judeo Productions
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
113 minut
Budżet
1 300 000 USD
Wiadomości 3
Nie mamy jeszcze recenzji do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Artur użytkownik
  • 10

You talkin' to me? przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Jack Nicholson, (John Travolta) John Travolta (I)_ (o958), Harvey Keitel, James Caan i Jeff Bridges ubiegali się o rolę Travisa. zobacz więcej

Komentarze do filmu 8
justangel 5

Rozczarowanie. 5/5
Nienawidzę oglądać klasyków, nie znoszę oglądać filmów, które "trzeba zobaczyć" i o których wszyscy mówią, że to pozycje obowiązkowe, rewelacyjne. I to nawet nie dlatego, że mam wygórowane oczekiwania, ale dlatego, że niestety spora część tej klasyki po prostu mi się nie podoba.
Taksówkarza nie widziałam (do tej pory) ani razu. Wiedziałam, że to jedna z tych zaległych pozycji obowiązkowych i w końcu postanowiłam obejrzeć. Był to pierwszy i ostatni raz, więcej do tego filmu nie wrócę. I nie dlatego, że to zły film, on jak dla mnie jest po prostu przeciętny. Oczywiście mam świadomość odniesień do ówczesnej rzeczywistości, niemniej dla mnie dzisiaj (teraz) nie ma to większego znaczenia.
Plusem filmu jest na pewno świetna gra aktorska De Niro, który sprawdził się w roli Travisa. Niemniej sama postać Travisa to antypatyczny, niezbyt rozgarnięty (by nie powiedzieć głupi) dupek, który swoje problemy emocjonalne rozładowuje stosując przemoc na mniej lub bardziej przypadkowych osobach. I chyba ten mój brak sympatii i zrozumienia dla Travisa jest decydujący w niskiej ocenie filmu.
Z minusów, jak dla mnie, muzyka. Tak epatująca emocjami, że już od początku każdej "złej" sceny, wiemy co się wydarzy, bo dostajemy po uszach niepokojącymi tonami. Zero subtelności w budowaniu emocji.
I na podsumowanie: Długo nie sięgnę po nieobejrzaną klasykę…

dawidek98 justangel 5

@justangel Zgadzam się z Twoją opinią w 100%. Podchodziłem do niego trzy razy, ze względu na Roberta De Niro.

simonperch 5

Brak zainteresowania z mojej strony problematyką filmu.

dawidek98 simonperch 5

@simonperch Też mi się nie podobał – Chłopcy z Ferajny czy Wilk z Wall Street o niebo lepsze.

YanYool99 8

Pioniercza i wzorcowa opowieść kina brutalnego. Ogląda się rewelacyjnie po tylu latach lecz końcowa część filmu w niewyjaśniony sposób zawodzi. No i ten jazz…

niebieski_joe 9

Kapitalny – oburzony postępującą demoralizacją społeczeństwa taksówkarz postanawia ratować młodą dziewczynę pracującą jako prostytutka. Obraz dość surowy i wymowny. Bezapelacyjne filmowe dzieło.

Anonimowy

Flm wyśmienity i sławny, że musisz go zobaczyć. – Doskonały obraz Ameryki lat 70, ery post – wietnamskiej, frustracji społeczeństwa po aferze Watergate. Doskonały scenariusz, interesująca reżyseria. Nominacja do Oscara za najlepszy film oraz dla Roberta De Niro – najlepszego aktora i Jodie Foster za rolę drugoplanową.

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
jacks
162 pkt.
2
Hsi_Nao
112 pkt.
3
opatrznik
87 pkt.
4
Darth_Artur
75 pkt.
5
porcjusz
70 pkt.
6
Sweet_Foxy
58 pkt.
7
kaskader
50 pkt.
8
Perfik
41 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…