Taksówkarz 1976

Taxi Driver

Weteran wojny wietnamskiej jeździ nowojorską taksówką na nocną zmianę. Codziennie styka się z zepsuciem i nocnymi szumowinami. W otaczających go ludziach nie potrafi znaleźć człowieka. Jego frustracja się nasila, a agresja staje się sposobem i celem egzystencji. Dopada go maniakalna chęć oczyszczenia miasta z tych… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Robert De Niro
jako Travis Bickle
Jodie Foster
jako Iris Steensma
Albert Brooks
jako Tom
Harvey Keitel
jako "Sport" Matthew
Leonard Harris
jako Charles Palantine, senator
Peter Boyle
jako Wizard
Cybill Shepherd
jako Betsy
Diahnne Abbott
jako Dziewczyna w sklepiku z napojami
Victor Argo
jako Melio
Harry Northup
jako Piechur
Norman Matlock
jako Charlie T
Victor Magnotta
jako Fotograf tajnych służb

Weteran wojny wietnamskiej jeździ nowojorską taksówką na nocną zmianę. Codziennie styka się z zepsuciem i nocnymi szumowinami. W otaczających go ludziach nie potrafi znaleźć człowieka. Jego frustracja się nasila, a agresja staje się sposobem i celem egzystencji. Dopada go maniakalna chęć oczyszczenia miasta z tych "brudów". Anonimowy

Gatunek
Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
krew, zemsta, morderstwo, policja zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1976-12-31 (kino), 1976-02-08 (świat)
Wytwórnia
Columbia Pictures Corporation
Bill/Phillips
Italo/Judeo Productions
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
113 minut
Budżet
1 300 000 USD
Wiadomości 3

"Taksówkarz" to film, który zrobi wrażenie na każdym, jeśli nie inteligentną, poruszającą i wartką jak górski strumień fabułą, to niesamowitym klimatem, który potęguje muzyka Bernarda Herrmanna. przeczytaj recenzję

Artur użytkownik
  • 10

You talkin' to me? przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Paul Schrader napisał scenariusz do filmu w 5 dni. zobacz więcej

Komentarze do filmu 9
justangel 5

Rozczarowanie. 5/5
Nienawidzę oglądać klasyków, nie znoszę oglądać filmów, które "trzeba zobaczyć" i o których wszyscy mówią, że to pozycje obowiązkowe, rewelacyjne. I to nawet nie dlatego, że mam wygórowane oczekiwania, ale dlatego, że niestety spora część tej klasyki po prostu mi się nie podoba.
Taksówkarza nie widziałam (do tej pory) ani razu. Wiedziałam, że to jedna z tych zaległych pozycji obowiązkowych i w końcu postanowiłam obejrzeć. Był to pierwszy i ostatni raz, więcej do tego filmu nie wrócę. I nie dlatego, że to zły film, on jak dla mnie jest po prostu przeciętny. Oczywiście mam świadomość odniesień do ówczesnej rzeczywistości, niemniej dla mnie dzisiaj (teraz) nie ma to większego znaczenia.
Plusem filmu jest na pewno świetna gra aktorska De Niro, który sprawdził się w roli Travisa. Niemniej sama postać Travisa to antypatyczny, niezbyt rozgarnięty (by nie powiedzieć głupi) dupek, który swoje problemy emocjonalne rozładowuje stosując przemoc na mniej lub bardziej przypadkowych osobach. I chyba ten mój brak sympatii i zrozumienia dla Travisa jest decydujący w niskiej ocenie filmu.
Z minusów, jak dla mnie, muzyka. Tak epatująca emocjami, że już od początku każdej "złej" sceny, wiemy co się wydarzy, bo dostajemy po uszach niepokojącymi tonami. Zero subtelności w budowaniu emocji.
I na podsumowanie: Długo nie sięgnę po nieobejrzaną klasykę…

dawidek98 justangel 5

@justangel Zgadzam się z Twoją opinią w 100%. Podchodziłem do niego trzy razy, ze względu na Roberta De Niro.

simonperch 5

Brak zainteresowania z mojej strony problematyką filmu.

dawidek98 simonperch 5

@simonperch Też mi się nie podobał – Chłopcy z Ferajny czy Wilk z Wall Street o niebo lepsze.

YanYool99 8

Pioniercza i wzorcowa opowieść kina brutalnego. Ogląda się rewelacyjnie po tylu latach lecz końcowa część filmu w niewyjaśniony sposób zawodzi. No i ten jazz…

niebieski_joe 9

Kapitalny – oburzony postępującą demoralizacją społeczeństwa taksówkarz postanawia ratować młodą dziewczynę pracującą jako prostytutka. Obraz dość surowy i wymowny. Bezapelacyjne filmowe dzieło.

wazka16 10

Genialna rola Roberta De Niro.Młoda Jodie Foster też zwraca na siebie uwagę.Jeden z najlepszych filmów Scorsese'a.Plus za nawiązanie do Z.Cebulskiego-okulary:).

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
jacks
162 pkt.
2
Czejen71
158 pkt.
3
Hsi_Nao
112 pkt.
4
opatrznik
87 pkt.
5
Darth_Artur
75 pkt.
6
porcjusz
70 pkt.
7
Sweet_Foxy
63 pkt.
8
kaskader
50 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…