Wiedźmin 2001

Ekranizacja opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, których bohaterem jest Geralt z Rivii, polujący na potwory wojownik znany jako wiedźmin.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 49 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michał Żebrowski
jako Geralt z Rivii
Anna Dymna
jako Nenneke, kapłanka ze świątyni Melitele
Ewa Wiśniewska
jako Calanthe, królowa Cintry
Grażyna Wolszczak
jako Yennefer
Andrzej Chyra
jako Borch Trzy Kawki
Zbigniew Zamachowski
jako Jaskier
Maciej Kozłowski
jako Falvick
Wojciech Duryasz
jako Stary wiedźmin zabierający małego Geralta z domu
Waldemar Kownacki
jako Ojciec Geralta
Maciej Łagodziński
jako Geralt z Rivii w młodości
Jerzy Nowak
jako Kapłan Vesemir
Lech Łotocki
jako Kapłan Jarrow

Fabuła

Stary wiedźmin zabiera z domu obiecanego mu przez prawo niespodzianki małego chłopca, który jest kandydatem na wiedźmina. Mały Geralt trafia do Kaer Mohen. Szkolenie, mutacje i rozmaite próby omal go nie zabijają, ale w końcu sam Geralt postanawia zostać wiedźminem. opis dystrybutora

Gatunek
Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
krew, przyjaciel, łuk, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2001-11-09 (kino), 2002-11-02 (świat), 2002-10-01 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Heritage Films
Telewizja Polska
Vision Film Production
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
The Witcher (tytuł niezdefiniowany)
The Hexer (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
130 minut
Budżet
18 820 000 PLN

Recenzje

Książka jak zwykle lepsza 3
  • 2006-09-06
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Wiedźmin” to reżyserski debiut Marka Brodzkiego, który podjął się trudnego zadania stworzenia filmowej adaptacji opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Przyznam, że idąc do kina byłam od razu źle nastawiona do tej produkcji… Ale mimo to film negatywnie mnie zaskoczył.

I tym razem można było powiedzieć, że książka była lepsza i to o wiele. Oczywiście, jak już wspomniałam, stworzenie filmu nie było zadaniem prostym, jednak niedociągnięcia twórców są tak boleśnie widoczne, że często nie można ich wybaczyć…

Nie wiem, czy istnieje na świecie aktor, który pasowałby idealnie do roli Geralta... Wyglądowo Żebrowski ostatecznie mógłby być w porządku, gdyby nie to, że zagrał po prostu słabo – sztuczne emocje, miny, które zamiast przedstawiać gniew czy cierpienie, śmieszyły widzów... itd. Przykry to był widok. Reszta aktorów również nie ma się czym chwalić, może poza Anną Dymną, która jako sympatyczna, choć trochę złośliwa kapłanka Nenneke wypadła znakomicie.

Poza tym zastanawia mnie, czemu scenarzysta Michał Szczerbic zrezygnował z kilku najlepszych rozwiązań fabularnych z opowiadań Sapkowskiego? Pisarz podał przecież wszystkie doskonałe chwyty na tacy – jego sposób prowadzenia fabuły nadaje się moim zdaniem idealnie na podkład do scenariusza. A tym czasem ten piękny, logiczny ciąg zdarzeń został zachwiany i zburzony.

Dobrze byłoby tu zwrócić uwagę na efekty specjalne. Jak na polskie warunki, nie jest jeszcze chyba tak tragicznie… Oczywiście smokowi brakuje kilkunastu lat pracy animatorów, żeby dorównać amerykańskim odpowiednikom, ale to można zrozumieć. Za to dźwięk jest do niczego. Co z tego, że potwór jest ładny, skoro nie da się zrozumieć, co mówi? Konieczność wsłuchiwania się w niektóre kwestie strasznie psuje odbiór całości filmu.

Cóż, nie jest to na pewno dobry film. Jednak mam do niego pewien szacunek, gdyż stanowi świetną nauczkę na przyszłość dla rodzimych twórców, czego w kinie fantastycznym (i w ogóle każdym) należy unikać. Żeby nie być przesadnie okrutną mogę dodać, że jeżeli ktoś nie czytał nigdy Sapkowskiego, to przy odrobinie dobrych chęci może udać mu się zachwycić Anną Dymną i przygodami Wiedźmina.

4 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Grający rzeźnika Paweł Szczesny użyczył głosu Yarpenowi Zigrinowi w słuchowisku Granica możliwości. zobacz więcej

Wpadka

W scenie następującej po chłoście, pręgi na plecach Geralta zmieniają liczbę i ułożenie w zależności od ujęcia. zobacz więcej

Pressbook

Andrzej Sapkowski o sobie — To był przypadek, nie planowałem tego, pracowałem w handlu zagranicznym, gdy zacząłem pisać. Nie spodziewałem się tak dużego zainteresowania, gdyby moje pierwsze - debiutanckie opowiadanie nie zostało zauważone, pewnie nigdy więcej nie sięgnąłbym po pióro. Po prostu zdarzyło się, nie można z założenia napisać bestselleru, pisze się książki, które później mają... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 6

Avatar square 200x200

Edith 2009-08-26 1

1/10 – No właśnie. Dobre pytanie: "Po co ten film nakręcono?" Ja rozumiem zekranizować książkę/powieść. Jednak jak już ktoś sie porywa na zrealizowanie – niech zrobi to przynajmniej dobrze…
A tu…wyszło takie coś. Takie nijakie i nudne.

Asmodeusz Edith 2010-04-11 5

niestety podstawowy problem to bezsensowny scenariusz zamiast wziąść tylko małą część przygód wiedzmina zabrano się za całość w jednym filmie, dodatkowo aktorzy, kostiumy i to coś mające być efektami specjalnymi rónierz nie zachwycają (żebrowski akurat wyszedła na pluś i świetnie zagrał i pasował do swojej roli)

Mort_Rainey 2007-01-23

Powiem krótko- – Totalne Dno

Pozdr.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Czechu Mort_Rainey 2007-01-23 1

Potwierdzam, totalne nieporozumienie, a te potwory powalają!!!!!!!!!!!!!!

Yasha Mort_Rainey 2007-01-23

Szkoda tylko zmarnowanego pomysłu literackiego, który moim zdaniem przewyższa infantylnego "Władcę pierścieni" :→

tompawel Mort_Rainey 2009-06-05 1

Dla mnie również, zarówno temat jak i realizacja filmu i obsada aktorska zupełnie nie odpowiada. Nie skusiłbym się na powtórne obejrzenie tego filmu. Szkoda czasu.

Współtworzą