Wiedźmin 2001

Ekranizacja opowiadań Andrzeja Sapkowskiego, których bohaterem jest Geralt z Rivii, polujący na potwory wojownik znany jako wiedźmin.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zdjęcia Zobacz wszystkie 49 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Michał Żebrowski
jako Geralt z Rivii
Anna Dymna
jako Nenneke, kapłanka ze świątyni Melitele
Ewa Wiśniewska
jako Calanthe, królowa Cintry
Grażyna Wolszczak
jako Yennefer
Andrzej Chyra
jako Borch Trzy Kawki
Zbigniew Zamachowski
jako Jaskier
Maciej Kozłowski
jako Falvick
Wojciech Duryasz
jako Stary wiedźmin zabierający małego Geralta z domu
Waldemar Kownacki
jako Ojciec Geralta
Maciej Łagodziński
jako Geralt z Rivii w młodości
Jerzy Nowak
jako Kapłan Vesemir
Lech Łotocki
jako Kapłan Jarrow

Fabuła

"Miecz Przeznaczenia ma dwa ostrza, jednym z nich jesteś ty" - wiedźmin Geralt z Rivii, zwany również Białym Wilkiem, długo nie potrafi, albo nie chce, uwierzyć w słowa dawnej przepowiedni. Mimo, że sam jest "dzieckiem niespodzianką" (zaraz po urodzeniu odebrano go od rodziców i przeznaczono do wiedźmińskiego fachu, czyli do eksterminacji zagrażających ludziom potworów), Geralt rozpoczyna własną walkę z Przeznaczeniem. Kiedy wiedźmin przez przypadek ratuje życie władczyni cintry Calanthe i jej obdarzonej parapsychologicznymi zdolnościami córce Pavettcie, królowa z wdzięczności zabiera go na swój dwór. Geralt bierze udział w wielkiej uczcie, mającej doprowadzić do ożenku Pavetty z którymś z dobrze sytuowanych sąsiadów. Uroczystości przerywa pojawienie się zakutego w stal rycerza, zwącego samego siebie Jeżem, który twierdzi, że ma wyłączne prawa do ręki Pavetty. Powołuje się on tutaj na stare Prawo Niespodzianki. Według wersji Jeża, kilkanaście lat wcześniej rycerz ten uratował życie ojcu Pavetty i w zamian zażadał tego, czego władca nie spodziewa się zastać w domu po powrocie. Król zgodził się nie wiedząc, że jego żona jest w stanie błogosławionym... nim Geralt opuści citrę sam również postanowi zmierzyć się z Prawem Niespodzianki. W ten sposób jego życie już na zawsze zostanie nierozerwalnie związane z Ciri - corką Pavetty i Jeża. Anonimowy

Gatunek
Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
krew, przyjaciel, łuk, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2001-11-09 (kino), 2002-11-02 (świat), 2002-10-01 (dvd)
Dystrybutor
Vision
Wytwórnia
Heritage Films
Telewizja Polska
Vision Film Production
Kraj produkcji
Polska
Inne tytuły
The Witcher (tytuł niezdefiniowany)
The Hexer (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
130 minut
Budżet
18 820 000 PLN

Recenzje

Książka jak zwykle lepsza 3
  • 2006-09-06
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

„Wiedźmin” to reżyserski debiut Marka Brodzkiego, który podjął się trudnego zadania stworzenia filmowej adaptacji opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Przyznam, że idąc do kina byłam od razu źle nastawiona do tej produkcji… Ale mimo to film negatywnie mnie zaskoczył.

I tym razem można było powiedzieć, że książka była lepsza i to o wiele. Oczywiście, jak już wspomniałam, stworzenie filmu nie było zadaniem prostym, jednak niedociągnięcia twórców są tak boleśnie widoczne, że często nie można ich wybaczyć…

Nie wiem, czy istnieje na świecie aktor, który pasowałby idealnie do roli Geralta... Wyglądowo Żebrowski ostatecznie mógłby być w porządku, gdyby nie to, że zagrał po prostu słabo – sztuczne emocje, miny, które zamiast przedstawiać gniew czy cierpienie, śmieszyły widzów... itd. Przykry to był widok. Reszta aktorów również nie ma się czym chwalić, może poza Anną Dymną, która jako sympatyczna, choć trochę złośliwa kapłanka Nenneke wypadła znakomicie.

Poza tym zastanawia mnie, czemu scenarzysta Michał Szczerbic zrezygnował z kilku najlepszych rozwiązań fabularnych z opowiadań Sapkowskiego? Pisarz podał przecież wszystkie doskonałe chwyty na tacy – jego sposób prowadzenia fabuły nadaje się moim zdaniem idealnie na podkład do scenariusza. A tym czasem ten piękny, logiczny ciąg zdarzeń został zachwiany i zburzony.

Dobrze byłoby tu zwrócić uwagę na efekty specjalne. Jak na polskie warunki, nie jest jeszcze chyba tak tragicznie… Oczywiście smokowi brakuje kilkunastu lat pracy animatorów, żeby dorównać amerykańskim odpowiednikom, ale to można zrozumieć. Za to dźwięk jest do niczego. Co z tego, że potwór jest ładny, skoro nie da się zrozumieć, co mówi? Konieczność wsłuchiwania się w niektóre kwestie strasznie psuje odbiór całości filmu.

Cóż, nie jest to na pewno dobry film. Jednak mam do niego pewien szacunek, gdyż stanowi świetną nauczkę na przyszłość dla rodzimych twórców, czego w kinie fantastycznym (i w ogóle każdym) należy unikać. Żeby nie być przesadnie okrutną mogę dodać, że jeżeli ktoś nie czytał nigdy Sapkowskiego, to przy odrobinie dobrych chęci może udać mu się zachwycić Anną Dymną i przygodami Wiedźmina.

4 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Na fabułę filmu składa się kompilacja materiału z poszczególnych odcinków serialu "Wiedźmin". zobacz więcej

Wpadka

W jednej ze scen kiedy Wiedźmin stoi wśród zniszczonych drzew, w tle widać nadajnik RTV znajdujący się na szczycie Wielkiego Szyszaka. zobacz więcej

Pressbook

Produkcja — Książki _(Andrzeja Sapkowskiego) Andrzej Sapkowski_(o) tworzące historię wiedźmina Geralta z Rivii składają się z dwóch tomów opowiadań i pięciu części sagi. Pierwsze krótkie prace Sapkowskiego pojawiły się na łamach Fantastyki w 1986 roku i z czasem zyskały ogromną popularność. W 1990 roku wydany został zbiór opowiadań noszący tytuł "Wiedźmin". Potem w druku... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 2 powiązane

Komentarze 6

Avatar square 200x200

Edith 2009-08-26 1

1/10 – No właśnie. Dobre pytanie: "Po co ten film nakręcono?" Ja rozumiem zekranizować książkę/powieść. Jednak jak już ktoś sie porywa na zrealizowanie – niech zrobi to przynajmniej dobrze…
A tu…wyszło takie coś. Takie nijakie i nudne.

Asmodeusz Edith 2010-04-11 5

niestety podstawowy problem to bezsensowny scenariusz zamiast wziąść tylko małą część przygód wiedzmina zabrano się za całość w jednym filmie, dodatkowo aktorzy, kostiumy i to coś mające być efektami specjalnymi rónierz nie zachwycają (żebrowski akurat wyszedła na pluś i świetnie zagrał i pasował do swojej roli)

Mort_Rainey 2007-01-23

Powiem krótko- – Totalne Dno

Pozdr.

Zobacz wszystkie 3 odpowiedzi Ukryj odpowiedzi
Czechu Mort_Rainey 2007-01-23 1

Potwierdzam, totalne nieporozumienie, a te potwory powalają!!!!!!!!!!!!!!

Yasha Mort_Rainey 2007-01-23

Szkoda tylko zmarnowanego pomysłu literackiego, który moim zdaniem przewyższa infantylnego "Władcę pierścieni" :→

tompawel Mort_Rainey 2009-06-05 1

Dla mnie również, zarówno temat jak i realizacja filmu i obsada aktorska zupełnie nie odpowiada. Nie skusiłbym się na powtórne obejrzenie tego filmu. Szkoda czasu.

Współtworzą