Etiuda 2003

Przedstawiamy listę 124 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Etiuda z 2003 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Anabioza 7.0

Fundamentem tego filmu jest daleka przyszłość, w której dominacja nad rasą "niższą" stała się normalną sprawą w społeczeństwie. Pojawiła się także możliwość zapadnięcia w tytułowy, "anabiotyczny" sen, podczas którego oczekuje się na lepsze czasy...

Bar na Viktorii 7.0

Bohaterowie filmu, tak jak wiele milionów rodaków, nieudaczników, wyruszają z kraju za chlebem do bogatego zachodu. Przed wyjazdem mają ogromne nadzieje oczekiwania i marzenia. Trafiają w końcu na tytułowy, londyński dworzec autobusowy Victoria. Wkrótce ich marzenia pryskają jak bańka mydlana a zostaje tylko rozczarowanie i rezygnacja.

Cyrano 9.0

Historia toczy się w prowincjonalnym mieście. Jest tam niewielki teatr, którego repertuar skierowany jest głównie dla dzieci. Jednym z aktorów jest Adam, który wybija się pośród zespołu – jest ambitny, chce dokonać czegoś większego, marzy o roli Cyrano de Bergerach. Niestety koledzy, kierując się zawiścią, szykują mu okrutny żart...


Dunia. Tam i z powrotem 7.5

Film opowiada historię dziewczynki obdarzonej niezwykle bujną wyobraźnią. Wraz z upływem czasu, świat jej fantazji coraz wyraźniej wkracza w jej świat rzeczywisty.

Koma 5.0

W małym domku na odludziu mieszka ojciec z małym synkiem. Dziecko jest samo w domu, bawi się puszczaniem łódki w wannie i szuka matki, której nie ma. Do domu wraca pijany ojciec, który wcześniej modlił się pod krzyżem na skraju lasu. Chłopiec wychodzi i idzie nad wodę, gdzie znajduje łódkę z martwą kobietą. Z krzykiem biegnie do domu...

Masa 5.0

"Masa" to dramat egzystencjalny ukazujący unitaryzm jako wspólną cechę systemów totalitarnych i religijnych. Formalnie film nawiązuje do konstruktywizmu radzieckiego, widoczna jest także inspiracja wczesną twórczością Ryszarda Czekały. Forma plastyczna doprowadzona do skrajnej syntezy, zderzona z naturalistycznym dźwiękiem nadaje filmowi atmosferę przygnębienie. Nieustający dźwięk marszu w tle stanowi klamrę spinającą całość zarówno formalnie jak i semantycznie.

Puls

Krótka etiuda dokumentalna, w której główna bohaterka, młoda dziewczyna, rodzi nieślubne dziecko. Po rozstaniu z partnerem, samotnie wychowuje swojego syna, a ponadto musi opiekować się umierającym ojcem.

Niewidzialny

Niewidzialny wędruje po tajemniczym świecie dziwnych zjawisk, które prowadzą go do odkrycia innej rzeczywistości - krainy życia. Czy na tym podróż się kończy...? Może to dopiero początek metafizycznej wędrówki.

T-Rex

Umiera ojciec, syn toczy opowieść o swoim życiu. Będąc niemowlęciem ojciec woził go w wózku na spacer do knajpy, zostawiając śpiące dziecko przed lokalem. Matka w tym czasie handlowała rąbanką, a kiedy dorósł, pomagał jej w tym nie całkiem legalnym interesie. Forsę jaką na tym zarobili przeznaczali na lekarstwa dla chorego na raka ojca.

Mam to w d...

Film traktuje o ludzkich aspiracjach i determinacji. Opowieść o drewnianej kukiełce próbuje odpowiedzieć na pytanie: "co jest istotne w życiu?" i ukazuje ryzyko, jakie nieodzownie towarzyszy nam przy podejmowaniu "życiowych" decyzji.

Słowa kluczowe