Moon 2009

Niedaleka przyszłości. Astronauta Sam Bell żyje na Księżycu, gdzie wydobywa Helium -3, który jest podstawowym źródłem energii na Ziemii. Sam czuje się osamotniony w swojej pracy, co dodatkowo wzmaga awaria satelity, uniemożliwiającej kontakty "na żywo" z domem. Jedynym sposobem porozumiewania się jest przekazywanie nagrywanych… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 20 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Sam Rockwell
jako Sam Bell
Kevin Spacey
jako GERTY
Kaya Scodelario
jako Eve Bell
Matt Berry
jako Overmeyers
Benedict Wong
jako Thompson
Dominique McElligott
jako Tess Bell
Malcolm Stewart
jako Technik
Robin Chalk
jako Sam

Fabuła

Niedaleka przyszłości. Astronauta Sam Bell żyje na Księżycu, gdzie wydobywa Helium -3, który jest podstawowym źródłem energii na Ziemii. Sam czuje się osamotniony w swojej pracy, co dodatkowo wzmaga awaria satelity, uniemożliwiającej kontakty "na żywo" z domem. Jedynym sposobem porozumiewania się jest przekazywanie nagrywanych taśm. Na szczęście jego trzyletni kontrakt z pracodawcą, Lunar Industries, niedługo się kończy. i Sam wkrótce będzie znowu ze swoją żoną Tess i trzyletnią córką Eve. W końcu będzie mógł opuścić Sarang, odizolowaną bazę, która była jego domem przez tak długi czas. W końcu będzie mógł porozmawiać z kimś poza Gertą, która jest niczym innym jak niezbyt skomplikowanym komputerem bazowym. Niespodziewanie jednak zdrowie Sama się pogarsza. Bolesne bóle głowy, halucynacje i brak koncentracji doprowadzają do prawie śmiertelnego wypadku w czasie rutynowego patrolu Księżyca. W czasie, gdy Sam dochodzi do zdrowia na terenie bazy (przy czym nie ma pojęcia jak się tam z powrotem dostał), spotyka on młodszą, bardziej agresywną wersję samego siebie, która twierdzi, że przybyła w celu wypełnienia tego samego trzyletniego kontraktu, który Sam rozpoczął dawno temu. Stłamszony przez coś, co wydaje się być klonem jego samego sprzed kilku lat i próbując z tym "wsparciem" przywrócić bazę do normalnego funkcjonowania, Sam, walcząc z czasem, usiłuje odkryć, co się dzieje i jakie są plany firmy względem niego. opis dystrybutora

Gatunek
Sci-Fi, Dramat
Słowa kluczowe
robot, krew, izolacja, ucieczka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-09-03 (kino), 2009-01-23 (świat), 2010-11-10 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Sony Pictures Classics
Liberty Films UK
Xingu Films (współpraca produkcyjna) zobacz więcej
Kraj produkcji
Wielka Brytania
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
97 minut
Budżet
5 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

"Houston, mamy problem". 5
  • 2009-11-01
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Kiedy pomyślimy o Sci-Fi jako gatunku to od razu nasuwają się skojarzenia z takimi filmami jak „Gwiezdne wojny” czy choćby ostatnio wyświetlanego w kinach „Star Treka”. Jest to oczywiście jak najbardziej prawidłowe, gdyż większość produkcji Sci-Fi pełna jest spektakularnych scen walki, wartkiej akcji i bohaterów, których nic nie może zatrzymać. Wszystko to oczywiście okraszone coraz nowszymi i lepszymi efektami specjalnymi sprawiającymi, że nie można się oderwać. Ale pośród tego natłoku zdarzają się i filmy zupełnie odmienne, gdzie nie wszystko jest oczywiste już po kilku minutach, a widz zmuszony jest do pomyślenia. Takim filmem jest właśnie „Moon” Duncana Jonesa.

Obraz jest dość interesujący i stawia człowieka a nie, jak w większość produkcji ostatnich lat, efekty specjalne na pierwszym miejscu. Całość napędza zagadka stacji, którą próbują rozwikłać główni bohaterowie. Wszystko co futurystyczne jest tu tylko tłem mającym przyciągnąć widza. Sam film daje do myślenia i ma kilka zaskakujących zwrotów akcji, całkowicie zmieniających, jak by się zdawało, ustalone już zakończenie.

Na pochwałę zasługuje muzyka. Doskonale dobrana do poszczególnych scen, wzmacnia wrażenia wizualne. Zwłaszcza przy smutnej końcówce.

Niestety nie jest to film wybitny. Dobre momenty przeplatają się tu z przynudzającymi i całkowicie zbędnymi fragmentami. Sam pomysł był dobry, gorzej niestety wyszło jego wykonanie. Oczywiście wewnętrzne rozterki bohaterów i stopniowe odkrywanie przez nich faktów kreuje cały klimat, ale przeplata się to z bezsensownymi rozmowami czy bieganiem w kółko. To sprawia, że ma się wszystko jedno i pyta kiedy koniec. Film jest więc z kategorii można obejrzeć, albo przejść obok bez żalu.

1 z 13 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Sceny zewnętrzne, rozgrywające się na powierzchni Księżyca, zostały nakręcone tradycją techniką wykorzystującą miniaturowe modele. Nakręcenie ich zajęło 3 dni. zobacz więcej

Komentarze 31

Golem21 2015-01-28 8

Znakomity – Najlepszy wg mnie film Sci-Fi ostatnich lat. Urzekła mnie stylistyka starego, dobrego thrillera księżycowego rodem z „Odysei Kosmicznej”, bez zabawy w projektantów międzygalaktycznej mody i fantazji na temat istot pozaziemskich. Sam Rockwell również pokazał klasę aktorską – udało mu się udźwignąć na swych barkach ciężar całego filmu. „Moon” pokazuje w prosty i wciągający sposób, że nie potrzeba wielkich nakładów finansowych, ani „bajeranckich” efektów specjalnych by stworzyć Dzieło, a nawet dzieło przyjemne w odbierze. Wystarczy dobry pomysł i jeszcze lepszy aktor… a może na odwrót :)

Chemas 2018-12-23 9

Niesamowity klimat, no i popis gry Sama Rockwella

Sebioslaw 2017-04-26 8

Rewelacyjny teatr jednego aktora. Dawno nie było tak świetnego obrazu. Zabija klimatem wiele efekciarskich S-F.

REDHULLKKKK74 2016-08-26 10

Nareszcie film w przestrzeni kosmicznej dzięki, któremu można zapomnieć o tej nieszczęsnej przestarzej zabytku-relikcie Odyseii Kosmicznej Kubricka, długo trzeba było czekać
ogólnie jest to drugi po Grawitacji the best film w tej tematyce

micamic 2014-06-25 8

Klasyczne sf – Bardzo kameralna historia sf nawiązująca klimatem do powieści Lema (tych bardziej na serio np. Solaris), czy historii pisanych przez Dicka. Solidna pozycja dla tych, dla których sf znaczy coś innego niż blastery, kosmiczne ośmiornice i pościgi w hiperprzestrzeni.

Współtworzą