Lucy 2014/I

Podczas próby przeszmuglowania nowego narkotyku, dostaje się on do organizmu Lucy, powodując u niej nieodwracalne zmiany organizmu i prowadząc do maksymalnego wykorzystania możliwości mózgu.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 7 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 34 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Morgan Freeman
jako Prof. Norman
Min-sik Choi
jako Pan Jang
Amr Waked
jako Pierre del Rio
Julian Rhind-Tutt
jako Anglik
Pilou Asbæk
jako Richard
Analeigh Tipton
jako Caroline
Jan Oliver Schroeder
jako Francuski mieszaniec
Luca Angeletti
jako Włoski mieszaniec
Loic Brabant
jako Profesor
Pierre Grammont
jako Profesor

Fabuła

Lucy (Scarlett Johansson), mieszkająca na Tajwanie studentka, zostaje namówiona przez swojego chłopaka do dostarczenia ważnej teczki pewnemu biznesmenowi. Zanim jeszcze dziewczyna zorientuje się w co została wplątana, stanie się zakładniczką bezwzględnego pana Janga (Min-sik Choi), na którego rozkaz do organizmu Lucy zostanie chirurgicznie wstawiona paczka z silną syntetyczną substancją przypominającą narkotyk. Przypadkowo substancja ta przenika do organizmu Lucy. Pod jej wpływem ciało dziewczyny zaczyna podlegać niewyobrażalnym transformacjom, a najbardziej doświadcza tego mózg, którego potencjał zostaje uwolniony i osiąga zdumiewające, pozostające dotychczas jedynie w sferze hipotez możliwości. Z ogromną intensywnością zaczyna odczuwać wszystko, co znajduje się wokół niej – powietrze, wibracje, ludzi, nawet grawitację. Rozwijają się u niej również cechy nadludzkie - telepatia, telekineza oraz zapierająca dech w piersiach kontrola nad materią. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
walka, mózg, przemiana, narkotyk zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-08-14 (kino), 2014-07-25 (świat), 2014-12-18 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
EuropaCorp
TF1 Films Production
Canal+ zobacz więcej
Kraj produkcji
Francja
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
89 minut
Budżet
40 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Recenzja nowego filmu Luca Bessona 6
  • 2014-08-16
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Mózg ludzki jest nieprzeniknionym i wciąż nie do końca zbadanym organem, który fascynuje i przeraża naukowców, stawiając ich przed pytaniami o możliwości jakimi dysponuje człowiek i w jaki sposób może wykorzystywać rozbudowane sieci neuronalna, aby poznawać siebie i otaczający go świat. Luc Besson oparł swoją produkcję o micie, w którym twierdzi się, że wykorzystujemy tylko 10% zdolności naszego mózgu. Reżyser puścił wodze fantazji, tworząc nadczłowieka – kobietę, która posiada władzę nad swoim ciałem, innymi ludźmi i otaczającą ją materią i sprytnie wkomponował ją w ramy gatunkowego kina akcji i science fiction.

Lucy (Scarlett Johansson zostaje wplątana w sytuację bez wyjścia, staje się pierwszą istotą, która w całości wykorzystuje możliwości mózgu, a dzięki swojej zaradności obdarzy nieocenioną wiedzą rzeszę naukowców i psychologów. Samo wykorzystanie imienia „pramatki ludzkości” nie jest przypadkowe, ponieważ Besson często posiłkuje się odniesieniami do przeszłości, natury i rozwoju. Choć polowania i zbieractwo zastąpiliśmy supermarketami i szeroko pojętą rozrywką, to wciąż jesteśmy integralną częścią natury i świata zwierzęcego, bazując na pierwotnych instynktach i emocjach, które kierują naszymi zachowaniami. Zwiększanie wiedzy o otaczającym świecie nie uwolniło nas od prymitywnych zachowań i odczuć (strach, pragnienie, złość), które dominują nasze postępowania, co sprawia, że jesteśmy podobni do zwierząt. Reżyser nie ucieka od takich porównań, wykorzystuje zdjęcia i fragmenty przypominające dokumenty przyrodnicze, co niestety kłóci się wizualnie z całością obrazu. Besson ilustruje w ten sposób zachowania ludzie – zwierzęta, a przy okazji wizualizuje skomplikowane teorie profesora Normana (Morgan Freeman), jakby nie wierząc w zdolności widza do wykorzystywania wyobraźni.

Lucy łączy w sobie elementy kina akcji i science fiction, prowadząc akcję dwutorowo między Lucy a profesorem Normanem. W ten sposób niezwykła kobieta, która zakażona silnie syntetyczną substancją o narkotycznym działaniu zaczyna osobistą krucjatę przeciwko szefowi mafii (Min sik-Choi), stopniowo zwiększa wykorzystywanie mózgu, prowadzi pościgi, rozbraja gangsterów, staje się niezniszczalna niczym superbohater. Nie epatuje tylko siłą i determinacją, ale pragnie się podzielić zdobywaną wiedzą. Profesor Norman stanowi tło opowieści, wyjaśnia działanie mózgu, tłumaczy ludzkie zachowania i procesy, przez co jest tylko nośnikiem informacji, zbędnym narratorem, który wprowadza do produkcji elementy nauki. Właśnie przez zestawianie różnych obrazów, zmienną stylistykę i muzykę, Lucy staje się filmem ocierającym się o popkulturowy miszmasz przypominający teledysk.

Luc Besson chciał zagłębić się w intrygującą część nauki, sięgając po biologię, fizykę i chemię, lecz to kino akcji wypadło zdecydowanie lepiej. Scarlett johansson doskonale radzi sobie z bronią i z kamienną twarzą pokonuje uzbrojonych tajwańskich gangsterów, prezentując raczej ponadprzeciętne niż 100% wykorzystanie umiejętności umysłu. Twórca Wielkiego Błękitu miał dobry pomysł, który zagubił się w nadmiarze efektów specjalnych, spychając na dalszy plan pytania egzystencjalne pytania o siłę nauki i człowieczeństwa.

0 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Chociaż sceny w Azji odbywają się na Tajwanie, Pan Jang i jego poplecznicy rozmawiają po koreańsku. zobacz więcej

Komentarze 16

Sebioslaw 2016-02-25 5

Tak jak na początku zapowiadał się arcyciekawie, w połowie zaczęło się robić dziwnie, tak pod koniec mocno rozczarował. Luc Besson jak dla mnie ostatnio robi coraz mniej ciekawe filmy.

Krzyk_Sowy 2016-02-06 6

Spodziewałam się czegoś mocniejszego. Troche się zawiodłam.

Xilion 2014-10-04

Do obejrzenia ale nie do zrozumienia – Takie połączenie "Matrixa" z "5 elementem" posypany hmmm …. szczyptą "Leona zawodowca" (plus "Wasabi" bo dużo azjatów jest: ). Ogląda się dobrze pod warunkiem, że nie używacie więcej niż 10 % mózgu ;)

Mis_Koralgol Xilion 2014-10-08 5

10% jest w standardzie – powiedziałbym, że nie więcej niż 5 czy 2% XD dla pełnej przyjemności z seansu :)

Miałem nieszczęście być w pełni trzeźwy w czasie oglądania więc 5/10 – krótko – zwykły pif-paf sci-fi gniot :D

Marac 2018-05-15 4

Co powstanie, gdy reżyser wykorzysta tylko 1% mózgu? [4/10] |||

Widać Besson nie oglądał "Kosiarza umysłów", bo może oszczędziłby widzom tego dojmującego uczucia zażenowania. Scarlett Johansson gra koncertowo, film zawiera mnóstwo pierwszorzędnych scen akcji, ale kicz to straszliwy, a głupota aż wyje. Nie jedzcie popcornu, bo podczas finałowej sceny można się porzygać.

YanYool99 2016-04-22 8

Nie do końca oszlifowany diament. Przydałyby się niewielkie poprawki w scenariuszu i montażu aby pozbyć się bajkowego niedopracowania i ulepszyć końcówkę.

Współtworzą