Wolny strzelec 2014

Nightcrawler

Każdej nocy, gdy Miasto Aniołów zasypia, grupy ryzykantów uzbrojonych w szybkie samochody, drogie kamery video i skuteczne policyjne skanery przemierzają Los Angeles wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu okazji do nagrania odpowiednio atrakcyjnych materiałów. Polują na wypadki samochodowe, pożary, morderstwa i innego rodzaju ludzkie… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 32 zdjęcia

Obsada Zobacz pełną obsadę

Jake Gyllenhaal
jako Lou Bloom
Rene Russo
jako Nina
Bill Paxton
jako Joe Loder
Ann Cusack
jako Linda
Kevin Rahm
jako Frank
Anne McDaniels
jako Pogodynka z Los Angeles
Riz Ahmed
jako Rick
Eric Lange
jako Kamerzysta
Kathleen York
jako Jackie
Jonny Coyne
jako Właściciel lombardu
Michael Hyatt
jako Fronteiri, detektyw
Kiff VandenHeuvel
jako Wydawca

Fabuła

Każdej nocy, gdy Miasto Aniołów zasypia, grupy ryzykantów uzbrojonych w szybkie samochody, drogie kamery video i skuteczne policyjne skanery przemierzają Los Angeles wzdłuż i wszerz w poszukiwaniu okazji do nagrania odpowiednio atrakcyjnych materiałów. Polują na wypadki samochodowe, pożary, morderstwa i innego rodzaju ludzkie katastrofy, mając nadzieję sprzedać swe filmy lokalnym stacjom telewizyjnym, poszukującym taniej sensacji. Bezrobotny i zdesperowany Lou Bloom (Jake Gyllenhaal) postanawia zostać jednym z nich. opis dystrybutora

Gatunek
Kryminał, Dramat, Thriller
Słowa kluczowe
los angeles, dziennikarz, kalifornia, fotografia zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2014-11-21 (kino), 2014-09-05 (świat), 2015-04-20 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Bold Films
Kraj produkcji
USA
Czas trwania
117 minut
Budżet
8 500 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 8 wiadomości

Recenzje

Dzieło porusza, jest wielowymiarowym wulkanem emocji dla każdego widza. Oglądając można być przerażonym mądrością i świadomością realizacji. 10
  • 2017-11-28
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Wolny strzelec, w reżyserii Dana Gilroya to produkcja stawiająca na treść. Budżet oszacowany został na blisko 9 milionów dolarów. Bez wątpienia zmierzymy się z kinem niezależnym i stawiającym na emocjonalne wibracje.

Tytułowy bohater to Lou Bloom (Jake Gyllenhaal). Poznajemy go jako złodziejaszka, a wraz z rozwojem akcji jego potencjał jako człowieka bez skrupułów i wewnętrznych granic osiąga szczyt, o którym wielu się nie śniło. Młody mężczyzna szuka swojego miejsca, pracy i pomysłu na siebie. Okazja do znalezienia prawdziwej pasji i motywacji do niezłomności w działaniach natrafia się szybko. Lou jest świadkiem wypadku i pracy kronikarzy najniebezpieczniejszych dzielnic Los Angeles. Zainteresowanie sprawą prowadzi go do pozyskania w sposób nielegalny pieniędzy na kamerę i rozpoczęcie kariery we wspomnianej branży. Jego "wrotami" do możliwości reportażu jest Nina (Rene Russo), która daje się poznać jako zimna, nieprzystępna i tajemnicza dyrektorka nocnego wydania wiadomości. Bloom rozwija się niewiarygodnie szybko, przystosowuje się do potrzeb rynku (zatrudnia pomocnika), sam przy tym czyniąc wszystko co potrzebne do osiągnięcia i spełnienia idei (uczy się "online"). Jego filmy, kadry i ujęcia są inne - dają przypływ jakości, bohater staje się kluczem do sukcesu, budząc przy tym mnóstwo zamieszania. Jest odważny, zdeterminowany, inteligentny i szalenie niebezpieczny.

Wolny strzelec to obraz mocny, ciężki. Tematyka i pomysł na poprowadzenie fabuły daje możliwość zauważenia dwuznaczności i przekazu jaki twórcy wysyłają pośrednio do nas. Ten komunikat jest momentami pozbawiony szyfru i goły od cenzury wrzynając widza w głąb kinowego fotela. Wrażenia ucisku w gardle i przerażenia prawdą są fascynujące. Każda scena przybliża nas do poznania i zwrócenia naszego zdania (np. o mediach) na właściwe tory. Dzieło, dzięki mnóstwie umilających aktywny seans aspektów pobudza czujność i ciekawość, jesteśmy podsunięci pod źródło wiedzy o temacie, jaką dysponuje scenarzysta. Dialogi budują kreacje, są czynne przy tworzeniu osobowości poszczególnych postaci. Teraz pora na worek pochwał dla jednego z kandydatów do zdobycia Złotego Globa - Jake'a. Spisał się wybitnie, zagrał rewelacyjnie. Przez cały czas wprowadza widza do swojego portretu. Kreśli go mocno i wyraźnie manipulując i świadomie używając głosu, mimiki oraz spojrzenia. To jego najlepsza rola, zmierzył się z wyzwaniem i wygrał wstęp do wielkiego świata nagród i uznań za pracę aktora. On sam jest znakiem jakości i certyfikatem smaku, który pozostawia po sobie Nightcrawler (oryginalny tytuł). Nie mam wątpliwości, że bez niego dzieło straciłoby ten wymiar i szlif, jakim namaścił produkcje. Reszta obsady jest tłem dla tej wielkiej roli, ale co warto podkreślić - WPASOWANYM.

Na gromkie brawa zasługują zdjęcia, których autorem jest Robert Elswit (laureat Oscara za Aż poleje się krew). Motyw muzyczny to zasługa Jamesa Newtona Howarda (6 nominacji do Oscara, w tym za Osadę, Ściganego, nominacja do BAFTy za Mrocznego rycerza). Dla wielu może być bodźcem do zaciśnięcia zębów, potu na czole, a nawet konsternacji. Towarzyszy nam w budowaniu wewnętrznego napięcia i pozwala na narodzenie nowych, dotąd nieprzeżytych doznań. Montaż to majstersztyk. Idealny, zgrabny, odpowiedni - trzyma dzieło w ryzach i dba o widza.

Wszystko zaciśnięte jest w Wolnym strzelcu. To dzieło porusza, jest wielowymiarowym wulkanem emocji dla każdego widza. Oglądając można być przerażonym mądrością i świadomością realizacji. Film jest wolny od pokrewieństwa, po prostu żyje własnym życiem. To punkt i perfekcyjny moment do ustawienia swoich poglądów i próby konfrontacji. Tak należy podchodzić do człowieka. Twórcy muszą dać nam coś ambitnego z pomysłem i wizją uniwersalnego przekazu. To ma zastanawiać, poruszać, budzić zniesmaczenie (w dobrym znaczeniu) i strach. Świetna praca, mnóstwo pochwał i chęć na ponowny seans. Warto obejrzeć, zastanowić się i dojść do wniosku.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Reżyserki debiut Dana Gilroya. zobacz więcej

Komentarze 16

bizarre 2015-02-10 9

9/10 – Film porywa od pierwszej do ostatniej minuty. Obserwujemy teatr jednego aktora – rewelacyjna rola Jake’a Gyllenhaala (wg mnie dotychczas najlepsza w karierze) i jednocześnie bardzo silny drugi plan z Rene Russo na czele. Scenariusz sprawia, że od razu wpadamy w sam środek akcji, a ta z każdą minutą jest coraz bardziej intensywna. „Wolny strzelec” świetnie łączy wartką akcję z bardzo ciekawym przedstawieniem postaci pod względem psychologicznym.
Gyllenhaal stworzył postać psychopaty, która jest wolna od sztampowych chwytów, balansuje na granicy szaleństwa, ale na szczęście w żadnym momencie nie przeszarżował. Jest przebiegły, tajemniczy i mimo że wiadomo o nim bardzo mało i że jest bohaterem bezsprzecznie złym, nie odczuwałem względem niego negatywnych emocji (równocześnie potępiając jego czyny).
„Wolny strzelec” to świetne połączenie filmu psychologicznego z sensacyjnym.

Khaosth 2015-12-23 9

Koszmar epoki ciągłego filmowania, brawurowa rola Gyllenhaala, smolista wersja pogoni za newsami i zaiste inspirująca dyscyplina w drodze po szczeblach kariery.

Ikcolbaz 2019-04-15 9

Każdy moment filmu jest dla mnie wspaniały dzięki Jakeowi i scenariuszowi ale także wspaniałemu dawkowaniu napięcia. Pościg boski! Mało już takich filmów.

Marac 2018-05-20 10

Perfekcyjny thriller obyczajowy [10/10] |||

Perfekcyjny thriller obyczajowy z hipnotyzującą rolą Jake’a Gyllenhaala jako idącego do celu po trupach psychopaty. Dodatkowo – doskonały obraz patologii hamerykańskiego dziennikarstwa.

TheMarley 2017-12-30 6

Mocną stroną filmu jest z pewnością kreacja Jake Gyllenhaala, którego Lou już na pierwszy rzut oka wygląda na postać lekko socjopatyczną, dążącą po trupach do celu, przeświadczoną o słuszności podejmowanych kroków bez wyrzutów sumienia i emanującą pewnością siebie, a porażki obracającą w lekcje. Nie jest okdrywczy kryminał czy thriller ale z pewnością jest warty obejrzenia nie tylko dla fanów JG.

Współtworzą