Transformers: Ostatni Rycerz 2017

Transformers: The Last Knight

Ludzie i Transformery toczą ze sobą wojnę, Optiums Prime odszedł. Klucz do ocalenia naszej przyszłości jest zakopany w sekretach przeszłości, w zapomnianej historii obecności Transformerów na Ziemi. Uratowanie ludzkości leży w rękach nieoczywistych sprzymierzeńców: Cade’a Yeagera (Mark Wahlberg), Bumblebee oraz brytyjskiego… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

W Kinie

Multikino, Zabrze, 12:25 (dubbing) repertuar i rezerwacje biletów

Zwiastuny Zobacz wszystkie 13 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 18 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Mark Wahlberg
jako Cade Yeager
Josh Duhamel
jako Ppłk William Lennox
Isabela Moner
jako Izabella
Allen Phoenix
jako Luke Reynolds
Peter Cullen
jako Optimus Prime
Laura Haddock
jako Vivian Wembley
Anthony Hopkins
jako Sir Edmund Burton
John Goodman
jako Hound
Santiago Cabrera
jako Santos
John DiMaggio
jako Crosshairs
Ken Watanabe
jako Drift
Frank Welker
jako Megatron

Fabuła

Ludzie i Transformery toczą ze sobą wojnę, Optiums Prime odszedł. Klucz do ocalenia naszej przyszłości jest zakopany w sekretach przeszłości, w zapomnianej historii obecności Transformerów na Ziemi. Uratowanie ludzkości leży w rękach nieoczywistych sprzymierzeńców: Cade’a Yeagera (Mark Wahlberg), Bumblebee oraz brytyjskiego lorda (sir Anthony Hopkins) i oksfordzkiej profesorki (Laura Haddock). Prześladowani staną się bohaterami. Bohaterowie staną się złoczyńcami. Przetrwa tylko jeden świat – ich albo nasz. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Thriller, Przygodowy, Sci-Fi

Szczegóły

Premiera
2017-06-23 (kino), 2017-06-21 (świat)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Hasbro
Paramount Pictures
Di Bonaventura Pictures zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Transformers 5 (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
150 minut
Budżet
260 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 54 wiadomości

Recenzje

To film, który nie opiera się wyłącznie na zrobieniu zamieszania w warstwie obrazowej, a stara się skonstruować historię i ma ona stabilne podwozie. 7

Każdy kto śledzi sagę Transformers dostanie prawdziwą ucztę, gdyż jest jeszcze ciekawiej, jeszcze rozpustnie i z rozmachem oraz możemy się spotkać z naszymi kumplami robotami, które mają własne charaktery i osobowości, a nie są wyłącznie ożywionymi puszkami metalu. Każdy kto nie śledzi sagi wyjdzie z filmu Transformers: Ostatni rycerz również usatysfakcjonowany – to nie jest tylko nafaszerowany efektami specjalnymi hołd dla nowych technologii, a ciekawa w rozwiązania, skacząca na główkę produkcja. Proponowane jest też inne spojrzenie na robotykę – nie jako zagrożenie dla ludzkości, a pomoc.

Niepokonany Optimus Prime odszedł, sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Świat nie współpracuje z tansformersami, Cade Yager jest poszukiwany przez rząd i wojsko. Chowa się na niepozornym wysypisku, gdzie zrobił coś w rodzaju przytułku dla robotów. Od najmniejszych, podających mu piwo z lodówki, do zbuntowanych i będących cały czas gotowymi do otworzenia ognia. Pojawia się pewien mit, który nadaje historii inne tory. Uczona z Oxfordu, dająca wykłady swoim uczniom o wróżkach i magach, jako zmyślonych postaciach i legendach, które mają nas podtrzymywać na duchu, że w momencie zagłady ludzkości pojawi się kilku śmiałków i nas uratuje, zostaje zaangażowana w misje, która każe jej zmienić swoje sceptyczne stanowisko. Okazuje się ostatnią z rodu Merlina, a to bardzo ważne w kontekście zbudowanej historii. Do tego pojawia nam się młoda dziewczynka, która nie ma rodziny, a jej nową, mimo początkowych oporów Cade, stają się Transformersi.

Jest włócznia Merlina, którą potrzebuje twórczyni rodu Transfomersów, by odbudować ich świat… ale kosztem ludzkiego. Hipnotyzuje Optimusa, który traktował ziemię jako miejsce, które mógł nazwać domem i on również pragnie zdobyć tę włócznię, zapominając o przyjacielu Yagerze, swoich oddanych mu, nudzących się na wysypisku śmieci wiernych transformersach. Jedyną osobą, która ma panowanie nad włócznią, jest właśnie nasza pani z akademii, która nagle doświadcza tego, co sama uczniom opowiadała z żartem jako wierzenia, a nie rzeczywistość.

Transformers na szczęście to nie tylko uczta wizualna, pełna bodźców, przebojowości i rock and rolla. To też historia, która pozwala sobie polemizować z nauką, wyśmiewa pomysły NASA na walkę z zagładą oraz pokazuje inne oblicze robotów – nie jako bunt maszyn – a współpraca z nimi. Prócz tego bardzo szczegółowo buduje cały mit, dynamicznie, ale nie chaotycznie. Do tego pojawia się postać Sir Edmunda Burtona, który wprowadza w to czar nauki, wiedzy i starych wierzeń, a nie tylko popkulturową pulpę. Widać w tym staranność scenariusza, zwinność twórczą, bo i humor wpisany w historię nie jest wykalkulowany, a rytmicznie wprowadzony, bez tej maniery wielu współczesny produkcji: rzucimy żart, żeby obniżyć spodnie w kroku. Tutaj humor nie wychodzi siermiężnie, a buduje nam ciekawy świat, w który wchodzimy i zatapiamy się, robiąc przerwy na nabranie oddechu.

Transformersom daleko do prostackiego, obliczonego wyłącznie na efekciarstwo popcornowego kina. Nawet jeżeli finał jest wiadomy, piękna kobieta i doświadczony przez życie, nieokrzesany Cade nie mogą skończyć wyłącznie na współpracy zawodowej, to nie jest to zwykła historia, z niezwykłymi możliwościami nowoczesnego kina. To naprawdę lojalna wobec inteligencji widza, pełna bodźców, ale też skrupulatnie i inteligentnie wymyślona historia. Nie absurdalnie zmyślona i napisana na kolanie, bo obraz zrobi resztę.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Film został nakręcony w okresie od 25 maja do 4 grudnia 2016 roku. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 4 powiązane

Komentarze 2

Avatar square 200x200

monikawawa 2017-06-28 4

ojej jaka porażka, ciągle znajdowałam sobie cos do roboty bo ten film wogóle nie potrafił mnie zaciekawić :-( szkoda

Maciek_Przybyszewski 2017-06-27 5

Niestety rozczarowanie. Jak dla mnie za długi, wiele niepotrzebnych scen, choć jak zwykle efekty na najwyższym poziomie.

Współtworzą