Jason Bourne 2016

Najgroźniejszy były agent operacyjny CIA poznał już swoją tożsamość, ale musi odkryć ukryte prawdy o swojej przeszłości.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 9 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 26 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Matt Damon
jako Jason Bourne
Alicia Vikander
jako Heather Lee
Julia Stiles
jako Nicky Parsons
Tommy Lee Jones
jako Robert Dewey, Dyrektor CIA
Vincent Cassel
jako Asset
Ato Essandoh
jako Craig Jeffers
Riz Ahmed
jako Aaron Kalloor
Scott Shepherd
jako Edwin Russell, dyrektor NI
Bill Camp
jako Malcolm Smith
Vinzenz Kiefer
jako Christian Dassault
Stephen Kunken
jako Baumen
Gregg Henry
jako Richard Webb

Fabuła

Prawie dwie dekady temu błyskotliwy młody żołnierz zgłosił się na ochotnika do eksperymentalnego programu specjalnego, po tym, gdy dowiedział się, że terroryści zabili jego ojca. Wiedział, że tylko w ten sposób będzie mógł pomścić jego śmierć. Obiecano mu, że przysłuży się w ten sposób bezpieczeństwu kraju i nabierze niezwykłych umiejętności. Tyle tylko, że wszystko to było kłamstwem... Poddawany nieludzkim treningom, stał się Jasonem Bourne’m, wartą sto milionów dolarów bronią w ludzkiej postaci, która – według jej twórców – przestała działać zgodnie z oczekiwaniami. I to wtedy Bourne postanawia wycofać się. Uciec. Zniknąć. Znaleźć spokój. Ale udręczone dusze nigdy nie zaznają spokoju. Kiedy więc zostaje aktywowany nowy globalny program, Bourne zostaje wyciągnięty z ukrycia i znajduje się w centrum czegoś, czemu jeszcze nigdy nie stawiał czoła. Globalnej sieci sterującej terrorem. Wrogowie Bourne’a są przekonani, że kiedy dostarczą mu odpowiedniej broni, najbardziej elitarnej, jaką stworzono, ponownie stanie po ich stronie. Nie wiedzą jednak, że nawet złamani żołnierze walczą o bezpieczeństwo niewinnych ludzi. opis dystrybutora

Gatunek
Akcja, Thriller
Słowa kluczowe
sequel, męski nagi tors

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2016-07-29 (kino), 2016-07-11 (świat), 2016-11-28 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Universal Pictures
The Kennedy/Marshall Company
Double Negative zobacz więcej
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Untitled Matt Damon/Bourne Sequel (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
123 minut
Budżet
120 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 16 wiadomości

Recenzje

Film Greengrassa jest jak noworoczne fajerwerki. Pełen ekscytacji i napięcia, barwnych zaskoczeń i oczekiwanych wybuchów. 8
  • 2016-07-27
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Jason Bourne, choć udało mu się wymknąć z programu prowadzonego przez CIA, wciąż poszukuje odpowiedzi dotyczących jego przeszłości i śmierci ojca. Wiedzie niebezpieczne życia, schowany przed czujnym okiem „Wielkiego Brata”, zarabia na nielegalnych walkach gdzieś w podziemiach Aten. Względna stabilizacja nie może potrwać długo. Dawne życie puka do jego drzwi w postaci Nicky Parsons (Julia Stiles), byłej agentki, która wykradła tajne akta Agencji. Przeciek większy niż afera Snowdena nie ujdzie nikomu płazem.

Paul Greengrass przygotowuje porządny grunt pod kolejną opowieść o nieustraszonym Bournie (Matt Damon). Greckie zamieszki, balansowanie na granicy życia i śmierci i wielka ucieczka przed policją oraz wysłannikiem szefa CIA, Asstem (Vincent Cassel). Reżyser od samego początku buduje niesamowite napięcie, a dynamika zdjęć nie pozwala ani na chwilę odetchnąć. Pościgi, walki wręcz i strzelaniny wiąż stanowią sedno działania Bourne’a, ale reżyser wprowadza nową tematykę i wirtualną rzeczywistość, z którą trzeba się zmierzyć.

Iron Hand to nowy program, który planuje wprowadzić dyrektor CIA, Robert Dewey(genialny Tommy Lee Jones) w pomocą młodego programisty Aarona (Riz Ahmed). Permanentna inwigilacja obywateli przy pomocy filmowego odpowiednika Facebooka, Deep Dream, staje się zarzewiem konfliktu. Moralne wątpliwości i logistyka wykonania przejmują kontrolę nad ambicjami i pokusą wielkich pieniędzy. Greengrass wprowadza temat, który od dawna jest obecny nie tylko w filmowej rzeczywistości. Z przekraczaniem granic prywatności użytkowników sieci mamy do czynienia w Homeland, Mr. Robot czy House of Cards. Czy przejęcie pełnej kontroli jest kierowane względami bezpieczeństwa, a może pragnieniem władzy ze strony nieco psychotycznego Deweya?

W Jasonie Bournie to właśnie internetowa inwigilacja zajmuje ogromną przestrzeń. Działania prowadzone pod przewodnictwem Heather Lee (Alicia Vikander) wprowadzają w nieme osłupienie. Można przymknąć oko na magię i brak logiki w szybkim odnajdywaniu ludzi dzięki satelitom i kamerom miejskim, kiedy służą fabularnemu zacięciu. W końcu programiści przestali przypadkowo klikać w klawiaturę, a ich działania odnajdują więcej sensu. Dzięki wprowadzeniu kobiecej bohaterki, która z równie wielką determinacją i siłą, jak mężczyźni, pociąga za sznurki, przedstawiony świat staje się pełno wymiarowy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że to właśnie ona rozdaje karty w tej rundzie.

Każdy bohater jest ambiwalentnie oceniany. Trudno podążać za nim jednoznacznie. Choć kibicujemy Jasonowi, wciąż z tylu głowy pozostaje informacje o jego szkoleniu i predyspozycjach do zabijania. Czy wciąż jest ofiarą systemu pozbawioną świadomości? Ostatecznie odzyskał przecież kontrole, ale wciąż działa według wpojonych schematów. Niczego sie nie nauczył? Tym bardziej, że Jason Bourne pokazuje, iż cel uświęca środki. W gruncie rzeczy wszyscy jesteśmy egoistami działającymi w służbie własnego ego. Czy to dla zemsty, wyższego stanowiska, poczucia władzy czy dowiedzenia prawdy. Zaspokajamy żądze przypisując im wyższe znaczenia dla kraju czy społeczeństwa. Aż dziw bierze, że po kinie akcji można spodziewać się również intelektualnych zagrywek i głębszej analizy rzeczywistości.

Jason Bourne igra z naszymi zmysłami, wprowadza niesamowite tempo, a scena pościgu na ulicach Las Vegas przywodzi o dreszcz ekscytacji. Choć logika czasami chowa się w przestrachu, a początkowe działania CIA przypominają scince-fiction z bliskiej (!) przyszłości, to wciąż jesteśmy obserwatorami dobrego kina. Ekscytującej walki mniejszego zła z większym, w świecie, w którym dobro już dawno zeszło z areny. Do tego pełnokrwiści bohaterowie w cudownych aktorskich odsłonach. Tommy Lee Jones zachwyca umiejętnym prowadzeniem dualistycznej natury dyrektora, Alicia Vikander hipnotyzuje zaciętym spojrzeniem i zdecydowanym działaniem, a Matt Damon po raz kolejny pokazuje siłę i odwagę. Wybuchowa mieszanka temperamentów spełnia swoją rolę.

Film Greengrassa jest jak noworoczne fajerwerki. Pełen ekscytacji i napięcia, barwnych zaskoczeń i oczekiwanych wybuchów. To taki prezent, na który czeka się z niecierpliwością. I chociaż wiadomo, czego można się spodziewać, to rzeczywistość przerasta oczekiwania. Bourne jest w formie, a Damon niepotrzebnie się martwił, że, kilka lat starszy, nie podoła zadaniu. Jason Bourne to wybuch pełen niespodzianek.

0 z 2 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Tytuł filmu "Jason Bourne" został ogłoszony w dniu 7 lutego 2016 roku. Uzgodniono też, że tego dnia pojawi się pierwszy zwiastun filmu. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 5 powiązanych

Komentarze 7

Bluejohn_26 2016-12-14 6

Te dziewięć lad od czasu premiery ostatniego Bourne’a ("Dziedzictwa…" nie liczę) wyraźnie odcisnęło swój znak na tej produkcji. Niby to nowa historia, w której nadal dużo się dzieje, ale przez cały film nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że to wszystko już było i tylko powiela schemat poprzedników. Szkoda też, że nie nawiązano w żaden sposób do filmu z Rennerem. Spotkanie obu "spalonych" agentów mogłoby być jakimś ożywczym powiewem dla tej produkcji. 6/10

Chemas 2017-12-25 5

Oczy mnie bolą od tej latającej i trzęsącej się kamery. To staje się nudne. Do tego denerwująca muzyka, jakby non stop coś się działo, a nie koniecznie.

lukas403 2017-03-23 5

Sceny walki i pościgów bardzo chaotyczne, szczególnie walkę słabo widać. To już nie ten sam Bourne.

Garret_Reza_fdb 2016-12-09 5

http://garretreza.pl/krotko-20 16/ Terroryści z "Home Alone 3" biegają za Bournem, a Vikander robi za GPS.

Sebioslaw 2016-11-12 4

Taki sobie… początek ciekawy ale rozwinięcie i zakończenie poniżej oczekiwań. Odgrzewany kotlet, którego kolejnych odsłon nie mam chęci więcej oglądać.

Współtworzą