Touch Me Not 2018/I

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale "Touch Me Not" nie tylko dotyka tematu ciała, seksualności czy intymności, ale po prostu - dotyka. W jednej ze scen seks-couch uderza pięścią bohaterkę w klatkę piersiową i film Adiny Pintilie jest takim mocnym uderzeniem. Tylko od nas samych, od naszej relacji z własnym ciałem… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 6 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Laura Benson
jako Laura
Tómas Lemarquis
jako Tomas
Christian Bayerlein
jako Christian
Grit Uhlemann
jako Grit
Adina Pintilie
jako Adina
Hanna Hofmann
jako Hanna
Seani Love
jako Seani
Rainer Steffen
jako Stefan
Georgi Naldzhiev
jako Mężczyzna eskortujący
Dirk Lange
jako Radu
Annett Sawallisch
jako Pielęgniarka

Fabuła

Nagrodzony Złotym Niedźwiedziem na Berlinale "Touch Me Not" nie tylko dotyka tematu ciała, seksualności czy intymności, ale po prostu - dotyka. W jednej ze scen seks-couch uderza pięścią bohaterkę w klatkę piersiową i film Adiny Pintilie jest takim mocnym uderzeniem. Tylko od nas samych, od naszej relacji z własnym ciałem zależy, jak na niego zareagujemy - krzykiem, szlochem, wycofaniem, wstydem. Bohaterami "Touch Me Not" są Laura (Benson, grała m.in. w "Niebezpiecznych związkach"), Tómas (Lemarquis, znany z "Nói Albinói" Dagura Káriego) i Christian (Bayerlein): dojrzała kobieta ukrywająca smutek i gniew w zatrzaśniętej skorupie ciała oraz dwóch młodych mężczyzn. Jeden całkowicie pozbawiony owłosienia, drugi cierpiący na dystrofię mięśniową, poruszający się na wózku. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat
Słowa kluczowe
erekcja, penis, wanna, relacja ojciec-córka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2018-11-16 (kino), 2018-02-22 (świat), 2019-07-17 (dvd)
Dystrybutor
Stowarzyszenie Nowe Horyzonty
Wytwórnia
Manekino Film
Rohfilm
Pink Production zobacz więcej
Kraj produkcji
Rumunia, Niemcy, Czechy, Bułgaria, Francja
Inne tytuły
Не ме докосвай (Bułgaria)
Nu ma atinge-ma (Rumunia)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
125 minut
Budżet
1 000 000 EUR

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Przepiękna artystycznie i potrzebna społecznie od do ciała, które jest wartością samą w sobie. Kino bliskiego kontaktu. 9

Kino jest też po to, żeby oswajać. Żeby zaprosić do wspólnej terapii. Nie być tylko widowiskiem, ale stanąć razem na scenie z widzem. Takim kinem jest Touch Me Not. To kino dotyku. Czułego, ale jednocześnie rozprawiającego o granicach rozumienia przez nas samych naszej i cudzej cielesności oraz jej akceptacji. To mocna, niebredząca, a w same czułe punkty skutecznie i nie bez powodu uderzająca, terapia grupowa. Film lustro.

Mamy trzech głównych bohaterów: Laure, Christiana i Thomasa. To oni przed kamerą dokonują swoistego ekshibicjonizmu opowiadając o tym, jak traktują siebie, jak to wpływa na ich obcowanie z innymi ludźmi oraz światem. Każdy z nich ma własną historię, inny bagaż, inne blokady. Laura ma problem z dotykiem dosłownie i w przenośni, co przenosi się na brak możliwości stworzenia jakiejkolwiek prawdziwej relacji. Jej mocno zdewastowane poczucie własnej wartości i gula w gardle uniemożliwia jej naprawdę czerpanie przyjemności z wielu rzeczy w życiu. Christian jest niepełnosprawny, co właściwie wytwarza jeszcze inny problem prócz oczywistych trudności. Jak działa lęk w drugą stronę. Nie z jego strony, jak w przypadku Laury ale wobec niego ludzi. Natomiast Thomas nie posiada włosów na całym ciele, więc jego samoocena i ocena innych również determinuje jego życie. Każdy z nich nie mieści się w krzywdzących kanonach piękna, o których konsekwencjach pod postacią epidemii dystansu i deficytu miłości do samych siebie opowiada w tym kinie-doświadczeniu reżyserka. Są przeprowadzane z nimi osobiste rozmowy, bardziej publiczne konfrontacje. To rozbieranie na dwóch poziomach: dosłownym i w przenośni.

To kino silnie oddziałujące, bo buduje z nami relacje. Trzy postaci, które różnią się między sobą na wielu poziomach są emocjonalnie prześwietlone. My też się tak czujemy poprzez bezpośredniość. Szczególnie Christiana, który najlepiej z całej trójki radzi sobie ze swoją deformacją i czerpie radość z życia. Chociaż przy warstwie wierzchniej bylibyśmy przekonani, że to właśnie on z najbardziej odbiegającym od szeroko rozumianego „normalnego” wyglądu będzie miał największy opór i problemy. Jednak jest zupełnie inaczej.

Adina Pintilie dokonuje czegoś w rodzaju zwolnienia blokady. Nie idzie na skróty. Poprzez narrację dokumentalną kinem jednak fabularnym porusza bardzo aktualny temat, gdzie mimo tak zróżnicowanego świata, otwartych granic i umysłów, gdzieś tam jest nieustannie jakiś zamknięty szlaban. W momencie coraz prężniej rozwijającego się ruchu #bodypositive to kino nie tylko doskonałe w swojej formie konsekwentnie ascetycznej, stawiającej na siłę dialogu, ale też potrzebne społecznie.

Touch me not to przepiękna, prawdziwa od człowieka do człowieka opowieść, szczególne kino drogi. To oda do ciała, które jest wartością samo w sobie i jest piękne – a uroda niejedno ma imię.

Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Komentarze 0

Skomentuj jako pierwszy.

Współtworzą