Parnassus 2009

The Imaginarium of Doctor Parnassus

Parnassus to współcześnie rozgrywająca się bajka, opowiadająca historię Doktora Parnassusa i jego objazdowego "teatru wyobraźni", którego widownia ma możliwość dokonania wyboru pomiędzy radosnym i mrocznym przedstawieniem. Doktor Parnassus, poza niezwykłym talentem manipulowania wyobraźnią innych ludzi, posiada też ciemny… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 4 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 37 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Johnny Depp
jako Tony
Heath Ledger
jako Tony
Jude Law
jako Tony
Colin Farrell
jako Tony
Christopher Plummer
jako Dr Parnassus
Tom Waits
jako Pan Nick
Verne Troyer
jako Percy
Andrew Garfield
jako Anton
Lily Cole
jako Valentina
Carrie Genzel
jako Dziennikarka
Mackenzie Gray
jako Zastępca mnicha
Quinn Lord
jako Syn (lat 9)

Fabuła

Parnassus to współcześnie rozgrywająca się bajka, opowiadająca historię Doktora Parnassusa i jego objazdowego "teatru wyobraźni", którego widownia ma możliwość dokonania wyboru pomiędzy radosnym i mrocznym przedstawieniem. Doktor Parnassus, poza niezwykłym talentem manipulowania wyobraźnią innych ludzi, posiada też ciemny sekret. Pomysłowy hazardzista tysiąc lat temu zawarł pakt z diabłem, Panem Nickiem, w efekcie którego zyskał nieśmiertelność. Wieki później, gdy poznał swą prawdziwą i jedyną miłość, Doktor Parnassus dokonał kolejnej transakcji. W zamian za nieśmiertelność zyskał młodość, lecz pod warunkiem, że w dniu szesnastych urodzin swej córki odda ją Panu Nickowi. opis dystrybutora

Gatunek
Fantasy, Przygodowy
Słowa kluczowe
sen, rosyjska mafia, powieszenie, lewitacja zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2010-01-08 (kino), 2009-05-22 (świat), 2010-08-06 (dvd)
Dystrybutor
Gutek Film
Kraj produkcji
Wielka Brytania, Kanada, Francja
Inne tytuły
The Imaginarium of Dr. Parnassus (tytuł międzynarodowy) (alternatywna pisownia)
Parnassus: Człowiek, który oszukał diabła (Polska) (tytuł rozszerzony)
L'Imaginarium du Docteur Parnassus (Francja)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
122 minut
Budżet
45 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 6 wiadomości

Recenzje

Uwięziony w świecie własnej wyobraźni 5
  • 2010-02-20
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Terry Gilliam powraca. Wydawać by się mogło, że przed nakręceniem kolejnego filmu wyciągnie pewne wnioski z raczej chłodno przyjętych, zarówno przez krytyków, jak i widzów, Nieustraszonych braci Grimm. Niestety twórca dalej brnie w nieszczęsny świat swojej wyobraźni, przenosząc na ekran wyimaginowane sekwencje obrazów, będące tłem dla nieco dziwacznej i nie do końca jasnej struktury fabularnej.

Doktor Parnassus posiada nadprzyrodzone zdolności. Przenosi widzów swojego wędrownego widowiska – imaginarium – w świat ich własnych snów i marzeń. Wędruje po Anglii w towarzystwie nastoletniej córki Valentiny, młodego pomocnika Antona i karła Percy’ego, z trudem zarabiając na chleb swoimi niekonwencjonalnymi pokazami, aż pewnego dnia spotyka Tony'ego, cierpiącego na amnezję. Postanawia więc przyjąć go do swej "trupy teatralnej", co okazuje się decyzją trafną, bo młodzian staje się inicjatorem nowych chwytów potrzebnych do rozkręcenia interesu. I na tym sens filmu się urywa. Wszystko co dzieje się dalej jest niezbyt logiczną i chaotyczną historią tytułowego bohatera, wplątanego w niefortunną transakcję z Diabłem oraz Tony'ego przekraczającego ciągle granicę wyobraźni, aby znaleźć swoją drabinę do nieba. A jaki w tym wszystkim cel? Tego chyba nawet sam Gilliam nie wie.

Aż chciało by się całą winę za brak logiki w filmie zrzucić na barki głównego odtwórcy roli Tony'ego – Heatha Ledgera. Jego śmierć bowiem pokrzyżowała plany reżysera, który najwyraźniej nie zniechęcił się złym omenem, podejmując decyzję o kontynuowaniu pracy nad filmem. Zatrudniając trzech innych (i to wcale nie gorszych) aktorów do nakręcenia brakujących scen, wyszedł najprawdopodobniej z założenia, że im więcej, tym lepiej, bo innego – fabularnego uzasadnienia takiego wyboru nie ma. Wszyscy bohaterowie przekraczający magiczną taflę lustra wyobraźni, pozostają tacy sami jak w rzeczywistości, jedna tylko postać staje się hybrydą o czterech twarzach. W marzeniach możliwe jest wszystko, ale jeśli ktoś narzuca nam swoje, to przydałby się krótki komentarz wyjaśniający dlaczego tak, a nie inaczej. No chyba, że widz miał nie dostrzec tego żonglowania hollywoodzkimi amantami – w końcu każdy z nich miał taki sam biały garnitur i zaczesaną do tyłu fryzurę.

Kompensacją za ten marny w skutkach zabieg, mógłby stać się magiczny świat, w który widz jest od czasu do czasu przenoszony. Ale i tu pojawia się problem. Przeplatanie mdłych, landrynkowych pejzaży z ciemnymi zakamarkami ludzkiego umysłu wcale nie wywołuje w odbiorcy ekscytacji, czy chociażby trwogi. Nie wywołuje praktycznie żadnych emocji, bo świat stworzony przez Gilliama jest po prostu nijaki. Jego wyjątkowość mogłaby się jednak opierać na inności w stosunku do rzeczywistości, ale i to zostało spłycone. Dokładnie taki sam dualizm pomiędzy dobrem a złem, ciepłem a chłodem odnajdujemy w realnym życiu, kiedy kolorowy świat Parnassusa i jego towarzyszy styka się ze światem szarej codzienności Londynu.

Jedynym jasnym punktem w wykreowanym przez autora obrazie jest obsada. Paradoksalnie to nie charyzmatyczny Legder skupia na sobie największą uwagę, ale spowity czernią Diabeł odegrany przez Toma Waitsa. Jeśli coś w tym filmie może zahipnotyzować, to właśnie jego głęboki, zachrypnięty głos.

Gdzie się podział dawny Terry Gilliam ze swoim absurdalnym "montypythonowskim" poczuciem humoru? Zniknął poniesiony, a w końcu przegnieciony swoją własną potężną wyobraźnią. Nie wiedział niestety, że żeby z niej korzystać bez szkód dla siebie i innych, najpierw trzeba ją ujarzmić.

7 z 11 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Jest to ostatni film, w którym wystąpił Heath Ledger. zobacz więcej

Pressbook

Światy doktora Parnassusa — Przełożenie fantastycznej wizji reżysera na język wizualny było dla jego szalenie uzdolnionej ekipy produkcyjnej niezwykle fascynującym zajęciem. Mówi bliski współpracownik Gilliama, autor zdjęć Nicola Pecorini, który od początku pracował przy tworzeniu filmu: „Najbardziej przemówił do mnie poetycki wymiar filmu, który był w nim obecny już na poziomie scenariusza.... zobacz więcej

Komentarze 37

19lysy84 2015-06-11 7

7\10 – Całkiem całkiem. Myślałem że będzie wielka kicha, a tu filmik daje trochę do myślenia

czarna_elva 2015-01-28 8

Magiczny – „Parnassus” jest to opowieść niezwykle magiczna, słodka i gorzka jednocześnie. Ma w sobie jakąś nieuchwytną tajemniczość, coś co sprawia, że ogląda się ten film z wypiekami na twarzy ale i dreszczem przebiegającym po grzbiecie. Efekt ten twórcy osiągnęli dzięki przepięknym zdjęciom i wspaniałej muzyce, no i oczywiście doborowa obsada aktorska też dorzuciła swoje przysłowiowe "trzy grosze". Ale najważniejsza dla mnie jest tutaj historia powstania filmu… Osobiście nie wyobrażam sobie, jak można przejść obojętnie obok tej produkcji wiedząc, jak tragicznie, ale i wzruszająco rysują się jej losy.

Inci 2011-08-03 2

2/10 – Słaby ,męczący i robiony na siłę. Jedyne co przyciąga do niego ludzi to " ostatnia rola Heatha Ledgera " i przy tym najsłabsza.

Bloody_Boy Inci 2011-08-04 10

cóż może i masz rację… jednak mi strasznie podobał się ten bajkowy świat Imangirum :) Szczerze sam bym chciał cos takiego przeżyć jak Tony… a rola Heatha wcale nie najsłabsza… miał gorsze w np. Królowie Dogtown lub Żyć w Blackrock…

i_darek1x 2010-07-18 4

Dostateczny ! – Efekty są świetne !ale cała reszta to taki" groch z kapustą"Lub jak ktoś woli o wszystkim i o niczym …
Mi nie przypadł do gustu …

monikawawa 2010-05-04 6

6,5/10 – miałam rózne odczucia wobec tego filmu, ogólnie był OK.

aro25 monikawawa 2010-08-20 6

podobnie jest u mnie, chwilami wręcz nudzący, aż za bardzo pokolorowany, ciągnący sie jak flaki z olejem, a z drugiej strony oryginalny, nie powtarzalny i mający swój klimat.
ogólnie mieszane uczucia, dośc specyficzna produkcja.
stąd ocena 6.

Współtworzą