Kryminał 1950

Przedstawiamy listę 62 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1950 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Rashômon 7.9

W upalny letni dzień krzyżują się losy samuraja, jego pięknej żony i bandyty. Namiętność i przemoc prowadzą do zbrodni. Film ukazuje cztery wersje jednego wydarzenia, widzianego przez różne osoby.

Kronika pewnej miłości 10.0

Zamożny przemysłowiec Fontana wynajmuje prywatnego detektywa, aby dowiedzieć się czegoś o przeszłości swej świeżo poślubionej żony Paoli. Detektyw trafia do Ferrary, rodzinnego miasta Paoli. Tu przed paroma laty rozstała się ona ze swym kochankiem - Guido, właśnie w momencie, gdy los usuwał z ich drogi przeszkodę w osobie narzeczonej Guida, która w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła w wypadku w windzie. Pragnęli tej śmierci, a nawet gotowi byli ją sprowokować, a jednak rozstali się właśnie wówczas. Za sprawą detektywa tropiącego ich przeszłość, Guido trafia na ślad Paoli i odnajduje ją w Mediolanie. Ich namiętność ożywa z dawną intensywnością, ale przeszkodą jest tym razem mąż Paoli.

Noc i miasto 7.5

Harry Fabian (Richard Widmark) to drobny londyński oszust, który ma wielkie ambicje i plany zrobienia dużych pieniędzy, ale jak do tej pory, to często on sam musi prosić o pożyczkę swoją dziewczynę Mary Bristol (Gene Tierney). Kiedy pewnego dnia na arenie swojego syna Kristo (Herbert Lom), poznaje Gregoriusa (Zbyszko Cyganiewicz), grecko-rzymskiego zapaśnika, w jego głowie rodzi się perfidny pomysł, jak oszukać i wykorzystać mistrza, zarabiając na tym fortunę. Piramida kłamstw prowadzi jednak do tragicznego finału...


Asfaltowa dżungla 7.3

Podstarzały gangster, po wyjściu na wolność chce dokonać ostatniego skoku. Bardzo dokładnie przygotowuje plan kradzieży kosztownych klejnotów. Niestety podczas rabunku on i jego kompani zostają nakryci przez strażników, którzy ranią jednego ze złodziei. Rozpoczyna się pościg.

Trema 7.6

Jonathan Cooper jest poszukiwany przez policję. Mężczyznę podejrzewa się o to, że zabił męża swojej kochanki. Wierząca w jego niewinność inna kobieta udziela mu schronienia. Chcąc pomóc Jonathanowi, wspólnie ze swoim ojcem stara się wyjaśnić tajemnicę morderstwa. Kiedy dziewczyna odkrywa kim jest zabójca, jej życie znajduje się w dużym niebezpieczeństwie...

Zapomniani 7.3

Akcja "Zapomnianych" rozgrywa się w slumsach Mexico City. Bohaterami są młodzi chłopcy z biednych, robotniczych rodzin. Dni mijają im na kradzieżach, rozbojach i bójkach. Ich przywódca, Jaibo, właśnie wyszedł z aresztu i chce zemścić się na Juliánie, który go tam wysłał. Umawia się z nim na spotkanie i zabija go. Ma jednak problem, ponieważ całe zajście widział jego przyjaciel Pedro. Od tego momentu, zaczynają się kłopoty.

Złota salamandra

David Redfern jest angielskim archeologiem, przebywającym służbowo w Tunezji z ważną misją. W Kabarta ma się spotkać z Paulem Serafisem, który może mu pomóc w odzyskaniu skarbów Etrusków, należących do londyńskiego muzeum, zaginionych podczas wojny. Po wielu trudach David dociera do celu. Tam poznaje piękną barmankę Annę, która podejrzewa, że jej narzeczony Max, jest uwikłany w ciemne interesy z Serafisem, szefem gangu handlarzy bronią. David, zauroczony piękną dziewczyną, pomaga jej chronić narzeczonego.

Cage of Gold

W powojennej Wielkiej Brytanii, Judith, artystka rozstaje się z młodym lekarzem, gdy jej chłopak, Bill Brennan, powraca z wojny. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, biorą ślub, ale małżonek znika. Judith szuka pomocy u porzuconego lekarza. Gdy zostaje stwierdzone, że jej mąż nie żyje, wychodzi za mąż ponownie...

Kiedy miasto śpi

Jompa jest bezrobotny i nie zależy mu na znalezieniu pracy. Nadal mieszka z rodzicami, którzy zmęczeni są jego postawą do zatrudnienia. Nasz bohater i jego przyjaciele spędzają czas w klubach, kawiarniach i drobnych przestępstwach. Podczas gry w pokera, Jompa staje się dłużnikiem kryminalisty Kallego Lunda. Oczywiście nasz bohater nie jest w stanie spłacić długu, ale Kalle proponuje aby Jompa okradł starca, który ma zawsze dużo pieniędzy w domu...

The Blue Lamp

Śledzimy codzienne czynności dwóch londyńskich policjantów, weterana George'a Dixona i żółtodzioba Andy'ego Mitchella. Tymczasem dwóch zakapturzonych przestępców, Tom i Spud, planują szereg kradzieży wspólnie z dziewczyną Toma, piękną Dianą, niezadowoloną pracownicą policji. Ale podczas drugiego przestępstwa, jeden z policjantów zostaje zastrzelony. Zabójca jest sprytny, ale czy da się przechytrzyć?

Słowa kluczowe