Kryminał 1950

Przedstawiamy listę 60 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1950 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Rashômon 8.7

Akcja filmu rozpoczyna się w ruinach klasztoru Rashomon, gdzie zgromadzone osoby wysłuchują dziwnej historii. Kilka dni wcześniej odnaleziono ciało samuraja w lesie. W związku z tą sprawą przed sądem odpowiadali świadkowie zdarzenia: oskarżony, żona zabitego, duch zabitego i drwal. Każdy opowiada własną, różną od pozostałych historię. Kto kłamie, a kto mówi prawdę?

Trema 7.7

Jonathan Cooper jest poszukiwany przez policję. Mężczyznę podejrzewa się o to, że zabił męża swojej kochanki. Wierząca w jego niewinność inna kobieta udziela mu schronienia. Chcąc pomóc Jonathanowi, wspólnie ze swoim ojcem stara się wyjaśnić tajemnicę morderstwa. Kiedy dziewczyna odkrywa kim jest zabójca, jej życie znajduje się w dużym niebezpieczeństwie...

Asfaltowa dżungla 7.3

Dobrze zorganizowany gang włamywaczy dokonuje rabunku biżuterii. Dix posiada wszelkie zadatki, by z wyznawanym kodeksem wartości stać się człowiekiem moralnym. Aby jednak spłacić długi ojca, który zastawił ranczo, staje się "człowiekiem do wynajęcia". Wydaje mu się, że świat przestępczy rządzi się również czytelnymi regułami postępowania. W tej dżungli decyduje jednak reguła natychmiastowej korzyści, bez względu na cenę. Każda próba pogodzenia wartości uniwersalnych z kodeksem przestępców musi zakończyć się z porażką.


Noc i miasto 7.5

Harry Fabian (Richard Widmark) to drobny londyński oszust, który ma wielkie ambicje i plany zrobienia dużych pieniędzy, ale jak do tej pory, to często on sam musi prosić o pożyczkę swoją dziewczynę Mary Bristol (Gene Tierney). Kiedy pewnego dnia na arenie swojego syna Kristo (Herbert Lom), poznaje Gregoriusa (Zbyszko Cyganiewicz), grecko-rzymskiego zapaśnika, w jego głowie rodzi się perfidny pomysł, jak oszukać i wykorzystać mistrza, zarabiając na tym fortunę. Piramida kłamstw prowadzi jednak do tragicznego finału...

Zapomniani 7.3

Akcja "Zapomnianych" rozgrywa się w slumsach Mexico City. Bohaterami są młodzi chłopcy z biednych, robotniczych rodzin. Dni mijają im na kradzieżach, rozbojach i bójkach. Ich przywódca, Jaibo, właśnie wyszedł z aresztu i chce zemścić się na Juliánie, który go tam wysłał. Umawia się z nim na spotkanie i zabija go. Ma jednak problem, ponieważ całe zajście widział jego przyjaciel Pedro. Od tego momentu, zaczynają się kłopoty.

Kronika pewnej miłości 10.0

Zamożny przemysłowiec Fontana wynajmuje prywatnego detektywa, aby dowiedzieć się czegoś o przeszłości swej świeżo poślubionej żony Paoli. Detektyw trafia do Ferrary, rodzinnego miasta Paoli. Tu przed paroma laty rozstała się ona ze swym kochankiem - Guido, właśnie w momencie, gdy los usuwał z ich drogi przeszkodę w osobie narzeczonej Guida, która w niewyjaśnionych okolicznościach zginęła w wypadku w windzie. Pragnęli tej śmierci, a nawet gotowi byli ją sprowokować, a jednak rozstali się właśnie wówczas. Za sprawą detektywa tropiącego ich przeszłość, Guido trafia na ślad Paoli i odnajduje ją w Mediolanie. Ich namiętność ożywa z dawną intensywnością, ale przeszkodą jest tym razem mąż Paoli.

Cage of Gold

W powojennej Wielkiej Brytanii, Judith, artystka rozstaje się z młodym lekarzem, gdy jej chłopak, Bill Brennan, powraca z wojny. Kiedy kobieta zachodzi w ciążę, biorą ślub, ale małżonek znika. Judith szuka pomocy u porzuconego lekarza. Gdy zostaje stwierdzone, że jej mąż nie żyje, wychodzi za mąż ponownie...

Złota salamandra

David Redfern jest angielskim archeologiem, przebywającym służbowo w Tunezji z ważną misją. W Kabarta ma się spotkać z Paulem Serafisem, który może mu pomóc w odzyskaniu skarbów Etrusków, należących do londyńskiego muzeum, zaginionych podczas wojny. Po wielu trudach David dociera do celu. Tam poznaje piękną barmankę Annę, która podejrzewa, że jej narzeczony Max, jest uwikłany w ciemne interesy z Serafisem, szefem gangu handlarzy bronią. David, zauroczony piękną dziewczyną, pomaga jej chronić narzeczonego.

The Blue Lamp

Śledzimy codzienne czynności dwóch londyńskich policjantów, weterana George'a Dixona i żółtodzioba Andy'ego Mitchella. Tymczasem dwóch zakapturzonych przestępców, Tom i Spud, planują szereg kradzieży wspólnie z dziewczyną Toma, piękną Dianą, niezadowoloną pracownicą policji. Ale podczas drugiego przestępstwa, jeden z policjantów zostaje zastrzelony. Zabójca jest sprytny, ale czy da się przechytrzyć?

Side Street

Joe Norson mieszka z teściami i chce dać swojej żonie wszystko, więc decyduje się na kradzież. Chce ukraść dwieście dolarów skorumpowanemu prawnikowi - Victorowi Backettowi, ale okazuje się, że ukradł trzydzieści tysięcy! Backett wyłudzał pieniądze szantażem od bogatego maklera - Emila Lorrisona. Pomagali mu w tym: Lucille Colner i George Garsell. Joe ma poczucie winy i chce oddać pieniądze, ale wszystko idzie nie tak jak by chciał i w końcu zostaje uciekinierem, w dodatku podejrzanym o morderstwo, którego nie popełnił.

Słowa kluczowe