Filmy 1950

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1950 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kopciuszek to przezwisko ślicznej i pracowitej dziewczynki, którą tak nazywały jej dwie rozkapryszone i samolubne przyrodnie siostry oraz zła macocha. Wszystkie najcięższe prace przydzielano Kopciuszkowi, naśmiewając się z niej. Ona jednak zawsze potrafiła zachować pogodę ducha i w samotności marzyła o swoim szczęściu. Pewnego dnia odbywał się królewski bal, na którym dzięki czarom dobrej wróżki, Kopciuszek poznał królewicza. Jednak o północy czar prysł i Kopciuszek w pośpiechu opuścił pałac… Co dalej się wydarzyło i jak skończyła się ta historia?

Rashômon

7,9
W upalny letni dzień krzyżują się losy samuraja, jego pięknej żony i bandyty. Namiętność i przemoc prowadzą do zbrodni. Film ukazuje cztery wersje jednego wydarzenia, widzianego przez różne osoby.
Grupa prehistorycznych kobiet ucieka ze swego plemienia, mając już dość złego traktowania przez mężczyzn. Jakiś czas później czterech łowców, zostaje złapanych przez członkinie plemienia, i stają się ich niewolnikami. Wkrótce między mężczyznami, a kobietami rodzi się uczucie, zmieniając ich wzajemne relacje.


W wyniku licznych doniesień o pojawieniu się latających spodków, para agentów CIA zostaje wysłana na Alaskę, by to zbadać. Po kilku tygodniach beztroskiego życia na łonie natury i bezowocnych poszukiwań, trafiają na grupę radzieckich agentów, wysłanych tam w tym samym celu.
Po nocy spędzonej w San Francisco Frank Bigelow (Edmond O'Brien) dowiaduje się od doktora, że podano mu truciznę i pozostało mu jedynie kilka dni życia. Bigelow rozpoczyna wówczas poszukiwania człowieka, który chciał go uśmiercić.
Historia rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej w Londynie. W ramach rozrywki przed alianckimi żołnierzami występują m.in. tancerze: Kitty McNeil i Donald Elwood. Dochodzi między nimi któregoś dnia do nieporozumienia a następnie rozstania, ponieważ Donald podczas jednego z występów oznajmia publicznie, że zamierza się wkrótce pobrać z Kitty. Dziewczyna jest tym bardziej zdziwiona, bo ma przecież męża, który jest lotnikiem. Spotykają się ponownie, wiele lat później w Nowym Jorku. Kitty jest wówczas wdową z małoletnim synkiem, a Donald maklerem, dorabiającym jako tancerz w nocnym klubie...
Liryczna opowieść Jeana Geneta o namiętności i miłości gejowskiej. Pierwsze sceny ukazują strażnika idącego wzdłuż murów więzienia, a także wnętrza cel, w których siedzą więźniowie, a większość z nich zajęta jest masturbacją. Można zauważyć, że więźniowie porozumiewają się między sobą stukając w ściany, a dwóch z nich wdmuchuje sobie nawzajem dym prze rurkę umieszczoną w ścianie między celami. Strażnik na zachowanie więźniów nie pozostaje obojętny, a jego szczególną uwagę zwraca mężczyzna o szczególnie owłosionej klatce piersiowej.
Tarzan próbuje uratować ukochaną z rąk mieszkańców zaginionego miasta cierpiących na tajemniczą zarazę.
Bogata dziedziczka, Nanette Carter, zakłada się ze swoim wujem o 25 tysięcy dolarów. Żeby je zdobyć przez 48 godzin musi na każde pytanie odpowiadać przecząco. Wygrane pieniądze może zainwestować w broadwayowskie przedstawienie, w którym zaśpiewa piosenki napisane przez jej adoratora - Jimmy'ego Smitha. Nanette nie przewidziała tylko jednego - jej wuj podczas krachu na giełdzie stracił wszystkie pieniądze...
Do Szwecji przedostają się uchodźcy z Likwidacji (Liquidatzia) - państwa totalitarnego (w domyśle ZSRR). Część z nich tworzy tajną organizację na terenie państwa docelowego, która ma za zadanie pomagać w ucieczce od opresji dyktatury. W odpowiedzi reżym wysyła szpiega, który ma temu przeciwdziałać. Kiedy jeden z uchodźców zostaje zamordowany w sprawę angażuje się policjant, który był kochankiem Very - kobiety mocno zaangażowanej w konflikt.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…