Filmy 1950

Przedstawiamy listę najlepszych i najpopularniejszych filmów z 1950 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Kopciuszek 7.4

Kopciuszek to przezwisko ślicznej i pracowitej dziewczynki, którą tak nazywały jej dwie rozkapryszone i samolubne przyrodnie siostry oraz zła macocha. Wszystkie najcięższe prace przydzielano Kopciuszkowi, naśmiewając się z niej. Ona jednak zawsze potrafiła zachować pogodę ducha i w samotności marzyła o swoim szczęściu. Pewnego dnia odbywał się królewski bal, na którym dzięki czarom dobrej wróżki, Kopciuszek poznał królewicza. Jednak o północy czar prysł i Kopciuszek w pośpiechu opuścił pałac... Co dalej się wydarzyło i jak skończyła się ta historia? [opis dystrybutora]

Rashômon 7.9

Akcja filmu rozpoczyna się w ruinach klasztoru Rashomon, gdzie zgromadzone osoby wysłuchują dziwnej historii. Kilka dni wcześniej odnaleziono ciało samuraja w lesie. W związku z tą sprawą przed sądem odpowiadali świadkowie zdarzenia: oskarżony, żona zabitego, duch zabitego i drwal. Każdy opowiada własną, różną od pozostałych historię. Kto kłamie, a kto mówi prawdę?

Trema 7.6

Jonathan Cooper jest poszukiwany przez policję. Mężczyznę podejrzewa się o to, że zabił męża swojej kochanki. Wierząca w jego niewinność inna kobieta udziela mu schronienia. Chcąc pomóc Jonathanowi, wspólnie ze swoim ojcem stara się wyjaśnić tajemnicę morderstwa. Kiedy dziewczyna odkrywa kim jest zabójca, jej życie znajduje się w dużym niebezpieczeństwie...


Kierunek księżyc 6.7

Grupa naukowców rozpoczyna tworzenie rakiety, którą mogli by dotrzeć na Księżyc. Po jej ukończeniu i rozwiązaniu zaistniałych po drodze problemów, czterech z nich wyrusza ku srebrnemu globowi. Niestety gdy udaje im się tam dotrzeć okazuje się, że mają zbyt mało paliwa by wrócić. Jedynym rozwiązaniem jest odciążenie statku.

Asfaltowa dżungla 7.3

Podstarzały gangster, po wyjściu na wolność chce dokonać ostatniego skoku. Bardzo dokładnie przygotowuje plan kradzieży kosztownych klejnotów. Niestety podczas rabunku on i jego kompani zostają nakryci przez strażników, którzy ranią jednego ze złodziei. Rozpoczyna się pościg.

Noc i miasto 7.5

Harry Fabian (Richard Widmark) to drobny londyński oszust, który ma wielkie ambicje i plany zrobienia dużych pieniędzy, ale jak do tej pory, to często on sam musi prosić o pożyczkę swoją dziewczynę Mary Bristol (Gene Tierney). Kiedy pewnego dnia na arenie swojego syna Kristo (Herbert Lom), poznaje Gregoriusa (Zbyszko Cyganiewicz), grecko-rzymskiego zapaśnika, w jego głowie rodzi się perfidny pomysł, jak oszukać i wykorzystać mistrza, zarabiając na tym fortunę. Piramida kłamstw prowadzi jednak do tragicznego finału...

Złota salamandra

David Redfern jest angielskim archeologiem, przebywającym służbowo w Tunezji z ważną misją. W Kabarta ma się spotkać z Paulem Serafisem, który może mu pomóc w odzyskaniu skarbów Etrusków, należących do londyńskiego muzeum, zaginionych podczas wojny. Po wielu trudach David dociera do celu. Tam poznaje piękną barmankę Annę, która podejrzewa, że jej narzeczony Max, jest uwikłany w ciemne interesy z Serafisem, szefem gangu handlarzy bronią. David, zauroczony piękną dziewczyną, pomaga jej chronić narzeczonego.

Pokłosie wojny

Ex-GI Ken w wyniku rany wojennej jest sparaliżowany od pasa w dół. Przechodzi przez depresję, wspiera go Dr Brock i narzeczona Ellen. Izolacja Kena zostaje przełamana dzięki innym pacjentom, szczególnie dzięki cynikowi Normowi, błyskotliwemu Leo i poważnemu Angelowi. Ken rzuca się w wir rehabilitacji. Żeni się ze swoją narzeczoną, ale podczas nocy poślubnej dochodzi między nimi do poważnej kłótni i Ken wraca do szpitala.

Warszawska premiera

Obraz oparty na autentycznych wydarzeniach z 1857 roku. Fabuła utworu zostaje skupiona wokół ludzi-patriotów, którzy próbują za wszelką cenę wystawić na scenie „Halkę” Stanisława Moniuszki, i o przeciwnościach, które napotykają na swojej drodze.

Miasto nieujarzmione

Warszawa, październik 1944 roku. Kapitulują ostatnie oddziały powstańcze. Gubernator Dystryktu Warszawskiego Ludwig Fischer otrzymuje rozkaz zrównania miasta z ziemią. Niemcy wysadzają w powietrze kolejne budynki, zamieniając Warszawę w gigantyczne rumowisko. Ludność cywila opuszcza masowo stolicę. Młody powstaniec ANDRZEJ (Igor Śmiałowski) dostaje rozkaz pozostania w mieście... Wkrótce odbiera pierwszy rozkaz. Ma ukryć radzieckiego skoczka spadochronowego radiotelegrafistę. Pod osłoną nocy – wraz z Jankiem i Julkiem – umieszcza Rosjanina w ruinach getta. Tymczasem na terenie getta ma swoją kryjówkę PIOTR RAFALSKI (Jan Kurnakowicz). Wraz z przygarniętym bezpańskim owczarkiem przemierza codziennie ulice w poszukiwaniu wody i pożywienia. Jest świadkiem egzekucji ukrywających się Żydów. Pewnego dnia Piotr przynosi do swej kryjówki ranną dziewczynę o imieniu Krystyna. Udaje mu się usunąć kulę z rany, co ratuje dziewczynie życie. Tymczasem radziecki spadochroniarz przesyła drogą radiową wiadomości o ruchach wojsk niemieckich. Otoczony przez Niemców skierowuje ogień radzieckiej artylerii na siebie i ginie. Pewnego dnia w kryjówce Piotra dochodzi do spotkania Andrzeja i Krystyny. Oboje przedostają się przez Wisłę na praską stronę. Piotr pozostaje w ruinach. Nadchodzi styczeń 1945 roku. Piotr dostrzega Andrzeja i Krystynę w kolumnie Wojska Polskiego wkraczającego do stolicy.

Słowa kluczowe