Life 2017/I

Grupa naukowców przywraca do życia pochodzącą z Marsa istotę, która zrobi wszystko, by przeżyć.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 5 zwiastunów

Zdjęcia Zobacz wszystkie 31 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Hiroyuki Sanada
jako Sho Murakami
Ryan Reynolds
jako Rory Adams
Rebecca Ferguson
jako Miranda North
Jake Gyllenhaal
jako David Jordan
Olga Dihovichnaya
jako Ekaterina Golovkina
Ariyon Bakare
jako Hugh Derry
Jesus Del Orden
jako Uczeń
Allen McLean
jako Uczeń
Mari Gvelesiani
jako Uczennica
David Muir
jako 20

Fabuła

Historia sześcioosobowej grupy astronautów przebywających na Międzynarodowej Stacji Komicznej. Udaje im się dokonać przełomowego w dziejach świata odkrycia: udowodniają, że na Marsie – bez żadnych wątpliwości – jest życie. Mają na to dowód. Ale poszukiwania życia doprowadzają do poważnych konsekwencji, ponieważ „żywy dowód” jest bardziej inteligentny niż ktokolwiek przypuszczał… opis dystrybutora

Gatunek
Sci-Fi, Thriller
Słowa kluczowe
krew, kosmos, obcy, ucieczka zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-03-24 (kino), 2017-03-18 (świat), 2017-08-17 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
Columbia Pictures
Skydance Media
Sony Pictures Entertainment (SPE)
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
103 minut
Budżet
58 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości

Recenzje

Life to mało ambitny kolaż Ósmego pasażera Nostromo i Grawitacji, kolejno odhaczając każdą gatunkową i charakterologiczną kliszę. 5
  • 2017-03-31
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Life to produkcja zdecydowanie bardziej science niż fiction. Koszmar wynikający z obecności kosmity na pokładzie statku nie rozgrywa się gdzieś na futurystycznym Nostromo, oddalony o setki lat świetlnych od Ziemi. Przeciwnie, twórcy stawiają na względny realizm przekazu, umieszczając brutalny seans gwiezdnej masakry w sąsiedztwie rodzimej planety. I choć film w sposób niemal perfekcyjny odtwarza realia bytu i pracy na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, sili się na galaktyczną poezję "kamery lewitującej w stanie nieważkości", ostatecznie staje się mało ambitnym kolażem Obcego i Grawitacji, kolejno odhaczając każdą gatunkową i charakterologiczną kliszę.

Podczas seansu najbardziej w oczy kole płaskość opowiadanej historii – zarówno płytki zarys cech każdej z postaci (niewykorzystany potencjał gwiazd pokroju Gyllenhaala i Reynoldsa), jak i oklepany schemat obcego, z łatwością eksterminującego bezbronnych astronautów. Stwierdzenie, że kino blockbusterowe bazuje na kliszach i powtarzalnych wzorach, nie jest szczególnie odkrywcze, jednak w Life'ie twórcy kopiują powstałe wcześniej sceny, motywy i wzory niemal z lustrzaną precyzją. Dość częste porównywanie produkcji do Ósmego pasażera Nostromo czy Grawitacji w środowiskach filmowych jest nieprzypadkowe – z pierwszego widowiska scenarzyści, Rhett Reese i Paul Wernick, zaczerpnęli szkielet fabuły, z drugiego realistyczne tło wydarzeń; z obu sposób prowadzenia kamery i ukazywania poszczególny zjawisk oraz wydarzeń. Całość skutkuje filmem faktycznie trwożącym (zarówno w perspektywie niepowstrzymanej istoty z Marsa, jak i agorafobicznego lęku przed bezmiarem kosmosu), jednak pustym, stworzonym bez polotu i krzty autorskiego sznytu.

Z drugiej strony zestawienie obu konwencji (Grawitacji – science oraz Obcego – fiction) skutkuje ciekawym rozeznaniem widza z funkcjonowaniem astronautów zarówno w chwilach codziennych zajęć i powtarzalnych czynności, jak i w sytuacjach podwyższonego ryzyka. Wierne odtworzenie Międzynarodowej Stacji Badawczej daje wyraźny wgląd w rozwój technologii NASA oraz w fizyczne aspekty obecności w kosmosie. Całość, sfilmowana w większości ujęć kamerą lewitującą w pozornym stanie nieważkości, daje przyjemny efekt obcowania ze środowiskiem wyjętym spod prawa ziemskiej grawitacji, a co za tym idzie – jeszcze bardziej obcym i nieprzyjaznym. Twórcy umiejętnie korzystają z pozornego braku ciężkości, wykorzystując zaistniałe warunki do podkreślenia grozy – budowa kosmity odpowiada jego naturalnemu środowisku (w przeciwieństwie do Ziemian), a strumienie posoki, unoszące się w stanie nieważkości na tle sterylnego, czystego pokładu statku, wywołują zamierzone przerażenie.

Reżyser, Daniel Espinosa, umiejętnie buduje nastrój grozy i poczucie zagrożenia, choć daleko mu do perfekcji Ridleya Scotta czy weteranów kina ekstremalnego, pokroju Johna Carpentera (w Life'ie nie zadziałał żaden z jumpscarów, a sama istota zbyt szybko staje się niepowstrzymaną maszyną do zabijania). No właśnie – produkcja posiada niesamowicie krótki akt pierwszy. Wydaje się, że Espinosa spieszy się, by jak najszybciej rozprawić się z bogu-ducha winnymi astronautami. Wspomniany pośpiech ku scenom podwyższonego ryzyka i ogólnemu zagrożeniu markuje też brak kompetencji twórcy do wywołania u widza emocji, innych niż strach, napięcie i obrzydzenie – chwile spowolnienia fabuły, kontemplacji czy ckliwe sekwencje żegnania się ze zmarłymi wypadają topornie, a czasem wręcz śmiesznie i naiwnie.

W Life'ie boli niewykorzystany potencjał aktorski. Bohaterowie stają się jednoepitetowymi postaciami przeznaczonymi do masowej zagłady, a spośród międzynarodowej załogi najdzielniejszym astronautą okazuje się być... Amerykanin! Tak banalna aluzja świetnie prezentuje nastawienie twórców podprogowo gloryfikujących NASA.

Life z pewnością spodoba się widzom nie zaznajomionym z głośnymi produkcjami z pogranicza SF i horroru. Dla weteranów obu gatunków film Daniela Espinosy będzie nad wyraz przewidywalny i zwyczajnie nudny. Pytanie, czy odgrzewany kotlet z kilkoma nowymi przyprawami smakuje faktycznie inaczej, lepiej?

2 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Ryan Reynolds zamierzał zagrać główną rolę, ale kolidowało to z filmem The Hitman's Bodyguard. Zmusiło go to do zagrania roli drugoplanowej. zobacz więcej

Komentarze 8

i_darek1x 5

Scenariusz prawdopodobny ! ;) Kosmiczna ośmiornica ma swoją wizję ! Obsada jest pierwszoplanowa ,efekty efektowne i dobrze się ogląda ! Ogólnie nie jest źle ! ;)

ZSGifMan 6

Właśnie widziałem ponownie, tym razem już w TV, bo wcześniej wpis brzmiał tak:                
Pomimo świetnego CAMu, chyba najlepszego jakiego widziałem, film jest taki sobie…                
No dobra, zakończenie niezłe!                

Sebioslaw 5

Pomimo sprawnej realizacji i dobrej obsady, nie dam więcej niż pięć gwiazdek, ze względu na całkowitą wtórność całej tej historii. Od pomysłu zacząwszy, po zachowaniu "obcego" skończywszy.

Adamus0101 7

Film dobry a zakończenie bardzo dobre.

simonperch 1

Jak można? Jak można produkować taki szmelc?

Współtworzą