Biograficzny 1976

Przedstawiamy listę 16 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1976 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Il Casanova di Federico Fellini 7.4

Portret XVIII-wiecznego libertyna, uwodziciela, awanturnika, rozpustnika i myśliciela – Giacomo Casanovy. Fellini rozpoczyna swoją opowieść w momencie głośnej ucieczki Casanovy z weneckiej twierdzy. Opromieniony sławą nie tylko wyśmienitego kochanka, ale także uczonego alchemika, który posiadł sekret wiecznej mądrości, rozpoczyna wieloletnią wędrówkę po najlepszych salonach Europy – od Londynu po Drezno. To świat opływający w bogactwo, blichtr, nie cofający się przed niczym w pogoni za wyrafinowaną rozkoszą, a jednocześnie do cna zdemoralizowany i przesiąknięty dekadencką goryczą. I taki jest też tytułowy Casanova (Donald Sutherland) – zmęczony, wypalony, pusty człowiek, ofiara swojej epoki.

Dagny 8.0

Historia ostatnich lat życia Norweżki Dagny Juel, poetki i pisarki, muzy artystycznej cyganerii Berlina, Krakowa i Warszawy. Biograficzny film przedstawiający barwne, dramatyczne i burzliwe życie Dagny i jej małżonka Stanisława Przybyszewskiego. Ich początkowe zafascynowanie się sobą, następnie ślub, wspólne dzieci, zmierza z czasem ku tragedii. Przybyszewski nawiązuje przelotny romans z Jadwigą Kasprowiczową, Dagny w odwecie daje się adorować poetom i artystom, co kończy się samobójczą śmiercią poety Stanisława Koraba Brzozowskiego. Porzucona przez męża Dagny wyjeżdża na Kaukaz ze swoim wielbicielem Emerykiem, który nie mogąc znieść jej cierpienia, zabija ją a sam popełnia samobójstwo.

Leadbelly 7.0

Huddie Ledbetter (Roger E. Mosley), znany również jako Leadbelly, urodził się w 1888 roku na pełnym uprzedzeń rasowych amerykańskim Południu. Jako czarny chłopak nie miał łatwego życia. Był typem buntownika, który nie dał sobie w kaszę dmuchać. Wielokrotnie przebywał w więzieniu. Huddie miał też ogromny talent muzyczny. Był posiadaczem czystego i mocnego głosu, który porywał tłumy. Grał też na wielu instrumentach. Najlepiej czuł się w utworach bluesowych, gospel i folkowych.


Li Hsiao Lung chuan chi 5.5

Fabularyzowana biografia. Młody, niedoświadczony Bruce Lee podejmuje studia w kalifornijskim San Jose College, próbując jednocześnie kariery na srebrnym ekranie. Wygrywa w kilku turniejach sztuk walki lecz zniechęcony niskim poziomem oferowanych mu ról filmowych, wyrusza wraz z żoną Lindą do Hongkongu z nadzieją na zdobycie prawdziwej sławy...

By nie pełzać na kolanach

Biografia wielkiego śpiewaka folk - Woody Guthriego, a jednocześnie najbardziej - jak dotąd - przejmujący obraz wielkiego kryzysu lat trzydziestych. Cała dramaturgia zbudowana jest na piosenkach Guthriego, śpiewanych dla robotników sezonowych, kolejowych trampów, ludzi muzyki folk.

Wielki Houdini

Filmowa biografia najsłynniejszego iluzjonisty w historii amerykańskiego cyrku. Houdini od dziecka interesował się spirytyzmem i życiem pośmiertnym. Dlatego istnieją doniesienia, że z zaświatów komunikował się ze swą ukochaną żoną Bess. Harry Houdini potrafił wyswobodzić się z najbardziej skomplikowanych pęt i zamknięć. Zginął w tajemniczych okolicznościach podczas jednego z występów.

Return to Earth

Historia pułkownika Buzza Aldrina (Cliff Robertson), który był drugim astronautą chodzącym po księżycu. Film przedstawia problemy jakie Aldrin miał po powrocie na Ziemię - rozpad małżeństwa, załamania nerwowe i pobyt w szpitalu psychiatrycznym.

Słowa kluczowe