Niemy 1895

Przedstawiamy listę 124 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Niemy z 1895 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Princess Ali 4.0

Księżniczka Ali z cyrku Barnuma i Bailey'a wykonuje egipski taniec.

Polewacz polany 6.5

Polewacz polany to pierwszy film fabularny w historii światowej kinematografii. Bracia Lumière prawdopodobnie wzorowali się na serii rysowanych, humorystycznych opowiadań wydanych w albumie księgarni Quantin. Jedna z takich scenek stworzona przez Hermana Vogla, opowiadało o młodym chłopcu, który nadepnął na wąż, tym samym odcinając wodę ogrodnikowi. Ten zaniepokojony zaczął sprawdzać co się stało z wężem, a w tym momencie chłopiec ściągnął nogę umożliwiają tym samym ponowny przepływ wody. Na samym końcu nieznośny urwis otrzymuje lanie od rozgniewanego ogrodnika.

Kąpiel w morzu 4.7

Grupka chłopców bawi się w morzu.


Wyjście robotników z fabryki 6.8

Jest to pierwszy film w dziejach światowej kinematografii, który pokazano publicznie. Składa się z pojedynczego ujęcia pokazującego tytułowe wyjścia robotników z fabryki w Lyonie. Chociaż film powstał w marcu, pierwszy pokaz odbył się dopiero 28 grudnia w słynnej paryskiej Grand Cafe.

The Derby 1895 6.0

Jeden z pierwszych filmów. Trwa jedną minutę. Nieruchoma kamera stoi po przekątnej w kierunku bramek toru wyścigowego i filmuje konie. Po skończonym biegu na pole wchodzi policja i tłum zaczyna się poruszać.

The Execution of Mary, Queen of Scots 6.8

Krótki film przedstawiający egzekucję Marii, królowej Szkocji. Maria zostaje wciągnięta na blok egzekucyjny i zmuszona do uklęknięcia i odsłonięcia szyi. Kat podnosi topór i gdy ma ściąć głowę aktorce, zostaje ona zastąpiona przez kukłę. Ostrze opada i oddziela głowę kukły od tułowia. Kat podnosi głowę i pokazuje tłumowi, aby mógł obejrzeć. Była to jedna z pierwszych "sztuczek" zastosowana w kinematografii.

Dance of Rejoicing

Film przedstawia tańczących ludzi z Wyspy Samoa z cyrku Barnuma& Baileysa.

Das boxende Känguruh

Pojedynek bokserski pomiędzy człowiekiem, a kangurem.

Słowa kluczowe