2001: Odyseja kosmiczna 1968

2001: A Space Odyssey
Film

Na Księżycu został odkryty monolith. Kilka lat później krążownik sterowany przez komputer Hall dociera w jego pobliże. Elektroniczna inteligencja Halla nabiera nagle absurdalnych cech: pod pozorem interpretacji rozkazów, komputer uśmierca po kolei członków załogi.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,
Keir Dullea
jako Dr Dave Bowman
Gary Lockwood
jako Dr Frank Poole
William Sylvester
jako Dr Heywood R. Floyd
Margaret Tyzack
jako Elena
Leonard Rossiter
jako Dr Andrei Smyslov
Robert Beatty
jako Dr Ralph Halvorsen
Sean Sullivan
jako Dr Bill Michaels
Douglas Rain
jako HAL 9000 (głos)
Bill Weston
jako Astronauta
Glenn Beck
jako Astronauta

Na Księżycu został odkryty monolith. Kilka lat później krążownik sterowany przez komputer Hall dociera w jego pobliże. Elektroniczna inteligencja Halla nabiera nagle absurdalnych cech: pod pozorem interpretacji rozkazów, komputer uśmierca po kolei członków załogi. opis dystrybutora

Gatunek
Sci-Fi, Przygodowy
Słowa kluczowe
człowiek kontra komputer, kosmos, morderstwo, obcy zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
1990-12-30 (kino), 1968-04-02 (świat), 2001-10-04 (dvd)
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
Two Thousand and One: A Space Odyssey (USA) (alternatywna pisownia)
How the Solar System Was Won (USA) (tytuł roboczy)
Journey Beyond the Stars (USA) (tytuł roboczy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
141 minut
Budżet
12 000 000 USD
Wiadomości 5
Garret Reza krytyk
  • 9
  • FDB

Garreta teoria własna... przeczytaj recenzję

Konrad Wągrowski krytyk

„2001” to dzieło podejmujące tak szeroki zakres tematów, że aż trudno w to uwierzyć. Ewolucja ludzkości, człowiek a kosmos, człowiek a technologia, człowiek a Absolut. przeczytaj recenzję

Michał Chaciński krytyk

„2001” nadal fascynuje, wywołując wciąż dziwny podziw, dziwny namysł, pełen tych samych pytań, które zadawali sobie Kubrick i Clarke. przeczytaj recenzję

Mateusz Nawrocki użytkownik
  • 8

Najsłabsze arcydzieło przeczytaj recenzję

Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Film został nazwany przez magazyn „Premiere” jedną z „dwudziestu najbardziej przecenionych produkcji wszech czasów”. zobacz więcej

Komentarze do filmu 31
dawidek98 10

Najlepszy film fantastyczno-naukowy w dziejach wszechświata. Muzyka klasyczna, ukazanie ludzkości przed pojawieniem się jej, małpy w styczności z Monolitem, podróż głównego bohatera przez różnorakie kolory. Mogę zdecydowanie polecić każdemu, nawet nie-fanowi tego gatunku.

Anonimowy

"Śmierć" HAL’a. Najbardziej poruszająca i najpiękniejsza "śmierć" w historii kina. Nigdy nie byłem równie mocno poruszony jak w scenie w której wyłączany jest HAL. Niby chłodna, precyzyjnie i z dystansem sfilmowana, a jednak paląca jak rozżarzony węgiel. Nigdy, w żadnym filmie nie widziałem nic bardziej poruszającego jak ta scena. Aż chciałoby się bić brawa na stojąco, ale jest to coś tak wyjątkowego że największym dowodem uznania i szacunku jest zachowanie absolutnej ciszy.

simonperch 7

Ponadczasowe dzieło, w pełni rozumiem ogólny zachwyt jednakże sam go nie podzielam. Dla mnie zbyt nużący.

Trophy 10

Pytanie za pytaniem, refleksja za refleksją… – Długo minęło od czasu, aby jakiś film aż tak zmusił mnie do refleksji i zaniepokoił. Oglądając zastanawiałam się jacy to my jesteśmy malutcy wobec ogromu tego wszystkiego. Muzyka poważna w tle jest genialnie wkomponowana w tło i nadaje niesamowitego charakteru całej "Odysei". Kubrick potrafi grać na emocjach widza. Wiem, że nie powinno się porównywać obu filmów, ale muszę powiedzieć, że ten film bardziej mnie przeraził niż "Lśnienie".

Intrygująca jest postać Hala, który ponoć nigdy się nie myli. Ludzie mu w ufali. Jak to beznadziejnie jest być uzależnionym od jakiejś maszyny. Nie wiadomo co się może wydarzyć.

Wielu uważa, że film posiada za dużo dłużyzn. Nie podzielam tego zdania. To co, że obecnie filmy s-f co 5 minut maja dynamiczną akcję i strzelanie? Brakuje takich filmów jak "2001: Odyseja kosmiczna", które zmuszą, aby usiąść, pomyśleć. Niestety nie na wszystkie pytania zdołamy otrzymać odpowiedź. Albo może i stety…

Polecam!!!

Vivaldi Trophy 10

Wczoraj sobie odświeżyłem po latach i stwierdzam, że ten film nadal się doskonale trzyma. Nie tylko pod względem atmosfery, klimatu i napięcia (panowie z Hollywood – oglądać i uczyć się, że długimi ujęciami, wolnym ruchem i ciszą też można budować napięcie!) ale także pod względem technicznym – nie wiem, być może to kwestia mody retro, ale wszystkie te białe płaszczyzny, krągłości i monitorki nadal wyglądają niezwykle świeżo. Widać kunszt ekipy – zwłaszcza w ujęciach z odwróconej perspektywy: sala, w której pracują Dave i Frank, gdzie nie wiadomo, co jest podłogą, a co sufitem, – coś znakomitego. No i wątek Hala, który nie ma w sobie nic efektownego – ot, kilka rozmów, beznamiętny głos, a wali w łeb niczym solidny młotek. No i muzyka… chyba nikt tak jak Kubrick nie potrafił zastosować muzyki klasycznej w swoich filmach…
Bez dwóch zdań, jeden z najlepszych filmów w dziejach kinematografii.

miodzik Trophy

> Trophy o 2010-06-07 12:15 napisał:

> Wielu uważa, że film posiada za dużo dłużyzn. Nie podzielam tego zdania. To co,
> że obecnie filmy s-f co 5 minut maja dynamiczną akcję i strzelanie? Brakuje
> takich filmów jak "2001: Odyseja kosmiczna", które zmuszą, aby usiąść, pomyśleć.

Właśnie dokładnie z takiego powodu uważam (poruszając się w tematyce sf tylko), że Stargate Universe jest co najmniej bardzo dobry (a też można by powiedzieć, że tempo niespieszne), a uwielbiana przez tłumy Atlantyda to żenada, naiwna i banalna, że nie da się wysiedzieć do końca za żadne skarby, a przecież niby coś się dzieje cały czas.

Darth_Artur 10

Arcydzieło – Moją opinie o tym filmie wyraża choćby to, że avatara mam właśnie z niego:) Postać HALA 9000, jest jedną z bardziej interesujących w historii kina.

W filmie każde ujęcie jest mistrzostwem, można w dowolnym momencie spauzować, zrobić wydruk i powiesić sobie jako obraz na ścianie.

10/10

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Jankes
240 pkt.
2
Hsi_Nao
139 pkt.
3
jacks
132 pkt.
4
Matejsoner11
95 pkt.
6
Garret_Reza_fdb
75 pkt.
7
Aladyn
30 pkt.
8
Asmodeusz
20 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…