na fdb.pl od jakiegoś czasu, w miarę czasu i możliwości staram się weryfikować.

Najlepsze sci-fi według fdb.pl 8

Science fiction, czyli fantastyka naukowa, to ostatnio popularny gatunek filmowy. Jego początki sięgają jednak dziesiątki lat wstecz, kiedy to powstawały takie filmy jak Metropolis czy powstała niemal trzydzieści lat później Zakazana planeta. Dzisiaj, choć technika poszła znacznie do przodu i większość filmów tego gatunku jest tworzona pod efekty wizualne, to czy dorównują one specyfiką i klimatem produkcjom starszym? Przecież science fiction to nie tylko nowoczesna technika.

Neytiri z filmu Avatar (2009)

Tym razem nadesłaliście prawie 120 propozycji filmowych, co jest rekordem z Waszej strony, choć duży udział w tym rekordzie przypadł użytkownikowi Ronaldinho, który od razu został zaproszony do obrad w jury. W związku z tak wielkim Waszym zainteresowaniem i zaangażowaniem, jurorzy wybierali po 20 tytułów wartych uwagi. Zanim jednak przedstawimy ranking filmów sporządzony przez redakcję, przedstawię Wasze typy. Wszystkie filmy, które wzięły udział w plebiscycie, znajdują się na dole. Mamy nadzieję, iż lista zachęci Was do obejrzenia filmów, których jeszcze nie widzieliście, a może trafią się obrazy będące w Waszych oczach białymi krukami.

Lista stworzona przez Użytkowników portalu fdb.pl:

Tuż za pierwszą dwudziestką znalazły się filmy: Avatar, Źródło, Ludzkie dzieci oraz Powrót do przyszłości traktowany jako filmowa całość. A oto Top 20:

20. Gattaca – Szok przyszłości
19. Cube
18. Equilibrium
17. Planeta małp
16. Coś
15. Seksmisja
14. Donnie Darko
13. Dystrykt 9
12. Mechaniczna pomarańcza
11. Metropolis
10. Obcy – Decydujące starcie
9. Terminator
8. 12 małp
7. Seria Gwiezdne wojny
6. Predator
5. Trylogia Matrix
4. Terminator 2: Dzień sądu
3. Łowca androidów
2. 2001: Odyseja kosmiczna

Film, który według Was zasługuje na miejsce pierwsze zostawił z tyłu rywali i wygrał jednogłośnie. Obrazem tym jest:

1. Obcy – 8 pasażer Nostromo

A teraz lista sporządzona przez redakcję.

20. Watchmen – Strażnicy
19. Star Trek
18. Dzień Niepodległości
17. Piąty element
16. Bliskie spotkania trzeciego stopnia
15. Powrót do przyszłości
14. Equilibrium
13. 2001: Odyseja kosmiczna
12. Seksmisja
11. Dystrykt 9

I pierwsza dziesiątka…

10. Park Jurajski

Park Jurajski (1993)Park Jurajski (1993)

Wielki obraz Stevena Spielberga, który dzięki nowoczesnej technice pozwolił nam żyć przez chwilę w epoce dinozaurów. Choć dzisiaj technika znajduje się na wyższym stopniu rozwoju, to niemal każdy pamięta tę produkcję. Nie obyło się również bez Nagród Akademii w technicznych kategoriach, w tym za dźwięk i efekty specjalne.

9. Zakazana planeta

Zakazana planeta (1956)Zakazana planeta (1956)

Klasyk będący jednym z prekursorów obecnych filmów gatunku sci-fi. W filmie Wilcoxa oglądamy początki sztucznej inteligencji oraz powszechne przekonanie, iż prócz Ziemi we Wszechświecie znajduje się życie. Choć efekty specjalne w tym obrazie nie są na miarę tych dzisiejszych, to z pewnością zasługują na uznanie, a przede wszystkim dzięki takim produkcjom jak ta, można sprawdzić, jak technika ewoluowała w ciągu tych ostatnich pięćdziesięciu lat. Same efekty doczekały się nominacji do Oscara.

8. Terminator

Terminator (1984)Terminator (1984)

Wielki hit lat osiemdziesiątych spod kamery Jamesa Camerona. Niedaleka przyszłość, na Ziemie przylatuje inteligentny cyborg. Ma misję: zabić Sarę Connor, by jej przyszły syn nie mógł uratować przyszłości. Jedna z alternatywnych wizji apokalipsy, w której ludzkość przestaje istnieć na rzecz maszyn. Aktorsko film wypada blado, a krytycy na jego temat wypowiadali się dość chłodno, jednak nikt dziś nie zaprzeczy, że jest to film kultowy.

7. Avatar

Avatar (2009)Avatar (2009)

Produkcja miała przynieść filmowi oscarowy sukces. Nagłośnienie w mediach i doskonały marketing pozwolił filmowi odnieść jednak sukces finansowy. Zdania na temat filmu są podzielone. Dla jednych fabuła schematyczna, przewidywalna i nudna ze sztampowym motywem ekologicznym. Dla innych wielowątkowa opowieść z mnóstwem akcji. Malkontenci i zwolennicy zgadzają się w jednym: alternatywny świat, jego zwyczaje i mieszkańcy są dowodem na perfekcję Camerona w szczegółach, a muzyka idealnie oddaje klimat.

6. Terminator 2: Dzień sądu

Terminator 2: Dzień sądu (1991)Terminator 2: Dzień sądu (1991)

Rzadko kiedy zdarza się, że sequel dorównuje części pierwszej, a już ewenementami są kontynuacje lepsze od poprzedników. O "Terminatorze 2" spokojnie można powiedzieć, że jest właśnie takim wyjątkiem. 6 nominacja do Oscara, w tym 4 wygrane. Cameron zdaje się być mistrzem sci-fi.

5. Łowca androidów

Łowca androidów (1982)Łowca androidów (1982)

Film kolejnego mistrza – Ridleya Scotta. Klimat, jaki tworzy w każdym filmie jest dla niego charakterystyczny, co jest bardzo widoczne w Łowcy androidów. Pięknie zrobione efekty, za które obraz otrzymał nominację i genialna scenografia, role zagrane dobrze. Na uwagę zasługują też zdjęcia i przede wszystkim montaż. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów gatunku.

4. Matrix

Matrix (1999)Matrix (1999)

Tutaj ocenialiśmy trylogię braci Wachowskich, jednak każdy potwierdzi, że to pierwsza część stanowi perełkę wśród światowej kinematografii. Matrix spopularyzował technikę slow motion, wykorzystywaną dziś przez wielu twórców. Film otrzymał 4 statuetki Oscara i jest jednym z najlepszych filmów sci-fi. Dokładnie przemyślana fabuła i postaci grane przez światowej sławy, utalentowanych aktorów.

3. Coś

Coś (1982)Coś (1982)

Zarażenie, mutacja, potworki i obcy to częsty motyw wykorzystywany przez mistrzów sci-fi. Choć Carpenter do mistrzów gatunku nie należy, to stworzył dzieło doskonałe. Faktem jest, że lata osiemdziesiąte to już głębokie zakorzenienie się schematyczności, jednak Carpenter rozegrał to nieco inaczej. Dodatkowo akcja dzieje się na Antarktydzie, dzięki czemu wieje grozą i tajemniczością. Choć film nie otrzymał najlepszych tytułów, to jest uwielbiany przez większość fanów filmowych.

2. Seria Gwiezdnych wojen

GW: Część IV (1977)GW: Część IV (1977)

Na prośbę jednego z naszych redaktorów wszystkie części zaliczone zostały do serii. Sam nie jestem fanem Gwiezdnych wojen, jednak wiem, dlaczego podobają się innym. Życie we Wszechświecie, raczej przemyślana fabuła, mnóstwo sztucznej inteligencji i walka na świetlne miecze. Pamiętam siebie i moich kolegów. Jedni z nas odgrywali sceny ze Star Treka, drudzy z Gwiezdnych wojen. Głównym reżyserem sagi jest George Lucas, mistrz przygody i akcji.

1. Obcy – 8 pasażer Nostromo

Obcy - Ósmy pasażer Nostromo (1979)Obcy - Ósmy pasażer Nostromo (1979)

Czy kogoś dziwi pierwsze miejsce dla tego obrazu? Świetnie zrobiona scenografia, idealnie dograna fabuła, świetne efekty, dźwięk. I tak można wymieniać i wymieniać… Film kultowy, mistrzowsko zrobiony, choć w oczach Akademii nie zdobył uznania.

LISTA FILMÓW BIORĄCYCH UDZIAŁ W PLEBISCYCIE

12 małp, 2001: Odyseja kosmiczna, 2010: Odyseja kosmiczna, 28 dni później, Obcy kontra Predator, Avatar, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Cube, Coś, Cudowna mila, Czarna gwiazda, Człowiek z Ziemi, Diuna, Donnie Darko, Dystrykt 9, Dzień Niepodległości, Dzień Tryfidów, Dzień zagłady, Dzień, w którym zatrzymała się Ziemia, E.T., Efekt motyla, Eksperyment Filadelfia, Equilibrium, Faceci w czerni, Fahrenheit 451, Flash Gordon, Frankenstein, Gattaca – Szok przyszłości, Gatunek, Golem, Gwiezdne wojny, Gwiezdne wrota, Hardware, Inwazja łowców ciał, Kaczor Howard, Kin-Dza-Dza, Kokon, Kontakt, K-PAX, Kula, Latające talerze , Ludzkie dzieci, Łowca androidów, Mad Max, Marsjanie atakują!, Trylogia Matrix, Mechaniczna pomarańcza, Memento, Metropolis, Moja macocha jest kosmitką, Moon, Mroczne miasto, Mucha, Najeźdźcy z Marsa, Nazajutrz, Noc komety, Obcy – 8 pasażer Nostromo, Obcy – Decydujące starcie, Obcy 3, Oni żyją, Ostatni brzeg, Ostatni brzeg, Otchłań, Pamięć absolutna, Pandorum, Park Jurajski, Piąty element, Pitch Black, Planeta małp, Pojutrze, Powrót do przyszłości, Predator, Prestiż, Raport mniejszości, RoboCop, Seksmisja, Serenity, Solaris, Stalker, Star Trek, Star Trek, Star Trek II: Gniew Khana, Strefa mroku, Szaleńcy, Tajemnica Andromedy, Telepaci, Terminator , Terminator 2: Dzień sądu, Testament, One!, Threads, THX 1138, Transformers, TRON, Truman Show, Ucieczka z Nowego Jorku, Ukryty wymiar, Uprowadzenie, V jak Vendetta, Vanilla Sky, W stronę Słońca, WALL·E, Watchmen – Strażnicy, Wideodrom, Wojna światów, Wojna światów, Wyspa, Zakazana planeta, Zakochany bez pamięci, Zdarzenie, Znaki, Źródło, Żołnierze kosmosu.

Bardzo dziękujemy za udział, a już niebawem kolejny plebiscyt.

Zostań naszym królem wirtualnego pióra.
Dołacz do redakcji FDB

Komentarze 31

Avatar square 200x200
Łukasz Perfikowski 2010-03-28

Bardziej podoba mi się lista czytelników w której znalazło sie miejsce i na takie klasyki jak genialna "Planeta małp" i nowszą troche niedocenioną "Gattacę". W liście redakcyjnej trochę za dużo nowości ("Dzień niepodległości"? WTF?)

Łukasz N. 2010-03-27

done, dzięki ;]

Redox 2010-03-27

No, jeszcze jakby wpadło jakieś miejsce dla jakiegoś filmu Piotra Szulkina to byłbym w siódmym niebie :)

Artur 2010-03-27

Moja lista prezentuje się tak:
1. blade runner – scotta
2. 2001 odyseja kosmiczna -kubricka
3. donnie darko – kellyego
4. planeta małp – 1968 – schaffnera
5. 12 małp – gilliama
6. serenity – whedona
7. dystrykt 9 – blomkampa
8. nazajutrz – meyera
9. martix – wachowskich
10.metropolis – langa
Pierwszych dwóch miejsc byłem pewien, to było niepodważalne. Następne miejsca to była masa myślenia. Generalnie uznałem, że dam po jednym filmie danego reżysera, dlatego nie ma Aliena (który moim zdaniem jest gorszy niż Blade Runner) czy mechanicznej pomarańczy (która jest świetna, ale jednak z filmów Kubricka to odyseja jest numerem jeden w sci-fi).
Jak zwykle przy tych plebiscytach, gdybym listę układał w inny dzień to by mogła wyglądać inaczej.

Łukasz Jastrzębski 2010-03-27

hm.. właśnie dociekłem, że 1997 to rok w którym pojawiła się
specjalna edycja "Star Wars IV: A New Hope"
ale może jednak słusznie zauważam że powinno być 1977 :P

Proszę czekać…