Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie 2016

Perfetti sconosciuti

Najlepszy film według Włoskiej Akademii Filmowej, laureat nagrody David di Donatello, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to historia siódemki przyjaciół, którzy spotykają się na kolacji. W ramach urozmaicenia spotkania postanawiają wyjąć na stół swoje telefony komórkowe i czytać na głos wszystkie wiadomości, jakie do nich… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 10 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Anna Foglietta
jako Carlotta
Marco Giallini
jako Rocco
Edoardo Leo
jako Cosimo
Alba Rohrwacher
jako Bianca
Kasia Smutniak
jako Eva
Tommaso Tatafiore
jako Bruno
Noemi Pagotto
jako Rosa

Fabuła

Najlepszy film według Włoskiej Akademii Filmowej, laureat nagrody David di Donatello, „Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie” to historia siódemki przyjaciół, którzy spotykają się na kolacji. W ramach urozmaicenia spotkania postanawiają wyjąć na stół swoje telefony komórkowe i czytać na głos wszystkie wiadomości, jakie do nich przyjdą w trakcie trwania kolacji. W końcu przecież znają się od lat i nie mają przed sobą żadnych tajemnic… Czyżby? Na światło dziennie zaczynają wypływać coraz to nowe sekrety, rodzące konflikty… W jednej z głównych ról polska aktorka Kasia Smutniak. opis dystrybutora

Gatunek
Komedia, Dramat
Słowa kluczowe
przyjaciel, zdrada, telefon komórkowy, wino zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2017-01-06 (kino), 2016-02-11 (świat), 2017-06-05 (dvd)
Dystrybutor
Aurora Films
Wytwórnia
Lotus Productions
Medusa Film
Leone Film Group zobacz więcej
Kraj produkcji
Włochy
Inne tytuły
Perfect Strangers (tytuł międzynarodowy)
Wiek
od 12 lat
Czas trwania
97 minut

Wiadomości zobacz wszystkie 4 wiadomości

Recenzje

Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie to gorzki dramat o współczesnym pokoleniu i refleksja, czy prawda to termin pozytywny czy negatywny. 7

Jedność czasu, miejsca i akcji przy równoczesnym zachowaniu dynamiki i utrzymaniu uwagi widza, kiedy dzieje się to na ekranie, nie w teatrze, to duże wyzwanie. Podjął się go Paolo Genovese w Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie i nie spadł z wysokiego konia. Stworzył porządny, nie tylko poprawny, ale z mocą dialogową dramat i gorzkawy traktat o kłamstwie, parafrazując: „Czasami ludzie potkną się o prawdę. Ale prostują się i idą dalej, jakby nic się nie stało”.

Bliscy sobie przyjaciele spotykają się na jednej z wielu w swoim życiu kolacji. Dania się dogotowują, wszyscy przygotowują, a kolejne wina zostają odkorkowane. Jedynym urozmaiceniem ma być przedstawienie przez Pepe reszcie przyjaciół swojej nowej dziewczyny – ostatecznie jednak dostała gorączki i nie mogła dotrzeć. Słowa, słowa, słowa i nagle z subtelnej refleksji jednych z gości na temat sekretów, ktoś proponuje grę. Wszyscy wyciągają telefony, swoje czarne skrzynki i jeżeli któreś z nich dostanie wiadomość to odczytuje to na głos, a jeżeli ktoś zadzwoni to odbiera przy wszystkich rozmawiając na głośnomówiący. Tak naprawdę to nie gra – grą było wszystko co bohaterowie robili wcześniej. Wieczór degustacji potraw i żartów, zamieni się w wieczór coming-outów.

Reżyser nie szprycuje przestrzeni ani fabuły, a doskonale napisany dialog pozwala się spełnić temu filmowi – jak w porządnym dramacie. Komedii tutaj mniej, a przynajmniej jest ona tak naprawdę wyważonym refrenem w celu zwodzenia. Gra doprowadzi do sporych rewolucji i przewrotów. Okaże się, że przyjaciele od lat, nie znają się w ogóle.

Demistyfikacja nastąpi etapowo, a zwrotów akcji nie zabraknie. Jednocześnie nikt daleko od stołu nie odejdzie, a akcja nie przesunie się mocno w czasie. Reżyser w pewnym momencie staje w rozkroku w tezach – nie wiadomo czy wymierza siarczysty policzek wszelkiemu kłamstwu i pokazuje jak niestabilny to grunt i ślepy zaułek, czy idzie za Seneką: Kłamać nigdy nie wolno, ale nie zawsze trzeba mówić całą prawdę.

W mniej ekstatycznej formie Rzezi Polańskiego, film pokazuje ile rzeczy może wydarzyć się w czterech ścianach, kiedy tylko ludzie zdzierają z siebie wszelkie powłoki ochronne, którymi współcześnie są telefony. Jedno pomieszczenie, siedem osób (na pewno nie siedmiu wspaniałych) i mnóstwo nieprzerysowanych katastrof oraz emocji. Żywy kawał kina. Poza tym: Dobre się kręci kino w takim aktorskim towarzystwie.

1 z 1 osoba uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 1 powiązany

Komentarze 7

ZSGifMan 2018-12-11 6

W końcu to obejrzałem i film fajny, lecz nie spełnił pokładanych w nim nadziei, bo nasłuchałem się jaka to niesamowita komedia jest, gdy tymczasem komedii jest jak na lekarstwo, a sam film to raczej zwykły dramat obyczajowy, choć owszem fajny.

Sebioslaw 2018-02-25 6

Sporo osobó interpretuje ten film wielowymiarowo, w szczególności końcówkę. Dla mnie jest dosyć prosto podana na tacy. Całość pokazuje jakby bohaterowie zagrali w tą grę. Na końcu okazuje się, że nie grali. Dla mnie to cała filozofia.

Khaosth 2017-12-25 7

7,5 // Zabawny z początku wieczór powolutku zaczyna wszystkim wychodzić bokiem. Dobre tempo, dobrze zagrany i zmontowany film obyczajowy z nutką humoru.

TheMarley 2017-12-07 6

Przyzwoity film z fajnym pomysłem ale bardzo płytkimi bohaterami między, którymi brakuje chemii. Filmowi brakuje też "zagmatwania", wg mnie potencjał filmu nie został do końca wykorzystany.

Mrozikos667 2017-01-22 6

Z dużej chmury deszczyk taki se – początkowo film jest bardzo zabawny i celny, pod koniec już monotonny. Niepotrzebnie też uderza w wysokie tony.

Współtworzą