Biograficzny 1975

Przedstawiamy listę 23 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1975 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Wszystkie zwierzęta duże i małe 6.0

Ekranizacja książki Jamesa Herriota opowiadającej o jego własnych przeżyciach z okresu, kiedy był praktykantem weterynarii. Jest 1937 rok. Młody weterynarz James (Simon Ward) udaje się z Londynu na prowincję w celu odbycia pierwszej praktyki. Zostaje asystentem uznanego i szanowanego lekarza weterynarii Siegfrieda (Anthony Hopkins). Poza pracą u trochę ekscentrycznego doktora, absorbuje go również córka pewnego lokalnego farmera.

Miłość Adeli H. 6.7

Adèle Hugo, córka słynnego francuskiego poety - Victora Hugo, zakochuje się obsesyjnie w poruczniku Pinsonie. Uwiódł ją i porzucił. Adèle porzuca rodzinę i rusza śladem ukochanego do Halifaxu, ukrywając się pod nazwiskiem Adèle Lewly. Tam próbuje zmusić Pinsona do małżeństwa - błaga go, szantażuje, okłamuje wszystkich, byle tylko osiągnąć swój cel. Odrzucona, popada w coraz większy obłęd i oderwanie od świata realnego.

Kazimierz Wielki 6.5

Kazimierz Wielki ma świadomość, że jest ostatnim królem Polski z dynastii Piastów. Powraca ranny z polowania i rozmyśla o tym, jakim był władcą. Wspomina małżeństwo z Aldoną, bitwę pod Płowcami, walkę o władzę.


Lisztomania 6.0

Barwna i ekstrawagancka biografia Franciszka Liszta, w której fakty z życia tego kompozytora schodzą na dalszy plan. Dzieje się tak za sprawą autorskiej wizji Russella, który lubuje się w tego typu biograficznych przeróbkach. Obok Liszta spotkamy także Richarda Wagnera będącego wampirem, ale także Papieża, w którego wciela się Ringo Starr. Kipiąca humorem całość, okraszona muzyką Ricka Wakemana (legendarnego muzyka grupy YES), daje piorunujący efekt.

Capone 6.8

Opowieść o życiu chicagowskiego gangstera w czasach prohibicjii jaka została ogłoszona. Fabuła obejmuje również kilka lat po spektakularnym aresztowaniu, procesie i osadzeniu legendarnego Ala Capone...

Gwiazda zwodniczego szczęścia 8.0

14 grudnia 1825 splótł ze sobą losy trzech nieznających się wówczas kobiet. Wszystkie stały się żonami zesłańców syberyjskich… Kiedy osiemnastoletnia Maria wyszła za mąż za księcia - o kilkanaście lat starszego generała Siergieja Wołkońskiego - nikt nie był w stanie przewidzieć, że rok później zostanie on skazany za działalność spiskową przeciwko carowi. Mimo że poślubiła go bez miłości, postanawia dzielić jego los… Jekaterina Trubecka zanim dotkliwie doświadczył ją los, była kobietą powszechnie szanowaną, częstym gościem moskiewskich salonów, a nawet dworu carskiego. Niewątpliwej sławy przysporzył jej mąż – pułkownik Sergiej Trubecki – bohater kampanii napoleońskiej 1812 roku. Ponieważ bardzo kocha męża, postanawia wyruszyć za nim. Niemałym trudem udaje jej się uzyskać zezwolenie na wyjazd. Decyzji o towarzyszeniu mężowi w niedoli nie jest w stanie zmienić gubernator Irkucka , który piętrzy przed nią trudności i roztacza czarną wizję żony katorżnika… Paulina Gueuble (Ewa Szykulska) przyjechała do Moskwy prowadzić dom mody. Kiedy zakochał się w niej z wzajemnością młody porucznik Annienkow, Francuzka zdaje sobie sprawę, że nie zyska akceptacji jego rodziny jako córka napoleońskiego oficera. Po aresztowaniu Annienkowa, nie znająca słowa po rosyjsku Paulina uzyska pozwolenie wyjazdu i zawarcia ślubu z katorżnikiem... Trzy kobiety spotkają się odprowadzając swych mężów, którzy z wyroku cara zakuci w kajdany jadą wozami do niewolniczej pracy kopalni…

Partyzanci Kowpaka 10.0

Akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej na tyłach wroga w latach 1941-1942. Biograficzna opowieść o walkach podczas przeprawy przez rzeki: Dniepr i Prypeci oraz słynnej operacji pod Saranami...

Nagi urzędnik

Film oparty na autobiografii Quentina Crispa, angielskiego prozaika, aktora, artysty, powszechnie uznawanego za pierwszego Brytyjczyka, który otwarcie przyznał się do homoseksualizmu. Zabawna i jednocześnie gorzka opowieść o starciu jednostki z opresyjnym społeczeństwem. W rolę Crispa fantastycznie wcielił się John Hurt. W ekranizacji pojawia się także sam Crisp, by odkryć przed publicznością tajniki swego bogatego życiorysu. Premiera filmu w brytyjskiej telewizji wywołała burzliwe reakcje. Film przyczynił się do wielu coming outów, a z Crispa uczynił ikonę ruchu praw homoseksualistów.

Jarosław Dąbrowski

Rok 1871. Generał Dąbrowski planuje atak na Wersal, ale Francuzi nie mają do niego zaufania. Sytuacja ulega zmianie po bohaterskiej obronie Neuilly, wówczas generał zostaje mianowany wodzem generalnym. Następnie akcja przenosi się w przeszłość, na tereny Warszawy, gdzie ukazane są młode losy Dąbrowskiego.

Lepke

Rok 1912. Kilkunastoletni złodziejaszek Luis Buchalter zwany Lepke trafia do więzienia. Opuszcza je jako doświadczony przestępca i organizuje gang. Jego ludzie terroryzują sklepikarzy, drobnych przedsiębiorców, stopniowo rozszerzają pole przestępczej działalności, stają się coraz potężniejsi. Od początku swej kariery Lepke styka się z Lucky Luciano.

Słowa kluczowe