Dokumentalny 2001

Przedstawiamy listę 632 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2001 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Makrokosmos 7.1

To dzieło Jacquesa Perrin ukazuje świat w scenerii środowiska zamieszkanego przez przeróżne ptaki świata, które na pozór wydają się mało fascynujące. Ten film natomiast przedstawia ich bardziej imponującą stronę. Przez całe półtorej godziny możemy podziwiać piękne krajobrazy z najcichszych zakątków świata, oraz loty różnych gatunków ptaków, przemierzających przez państwa a nawet kontynenty. Można także się dowiedzieć coś o ich odżywianiu, rozmnażaniu oraz zagrożeniu życiowym.


Kuch Khatti Kuch Meethi

Raj i Archana postanawiają się rozwieść. Tuż przed rozstaniem Archana rodzi bliźniaczki. W wyniku nieporozumienia zostają one rozdzielone. Gdy dziewczynki są już dorosłe przypadkiem się spotykają, opowiadają o swojej przeszłości i postanawiają zamienić się miejscami. Jedna jedzie do ojca, druga do matki. Dziewczyny odkrywają, że ich rodzice nadal się kochają i planują ich na nowo połączyć.

Revolution OS

Film opowiada historię i rozwój wielu firm kręcących się przy systemie GNU/Linux, ideologię która za tym stoi i sens tego wszystkiego. W filmie występują takie osobistości jak Richard Stallman (Free Software, projekt i licencje GNU), Linus Torvalds (kernel Linux), Bruce Persen i Eric Raymond (Ruch Open Source), Michael Tieman (Cygnus Solutions), Larry Augustin (VA Linux Systems), Brian Behlendorf (Apache Project), Donnie Barnes (Red Hat Software), Frank Hecker (inżynier Netscape)...

Błękitna planeta

Błękitna planeta jest pierwszą serią we wszechstronny sposób przedstawiającą historię naturalną oceanów. Nadzwyczajne zdjęcia odsłaniają najgłębiej skrywane, te najbardziej przerażające i te najcudowniejsze sekrety mórz i oceanów. Wkroczcie do świata, którego piękno zapiera dech, poznajcie nowe stworzenia, odwiedźcie nieznane środowisko i bądźcie świadkami nigdy wcześniej nie sfilmowanych walk o przetrwanie. Fantastycznym zdjęciom towarzyszy wspaniała muzyka skomponowana przez zdobywcę prestiżowych nagród George'a Fentona.

Dogtown i Z-Boys

Jest to dokument opowiadający historię skateboardingu w latach 70-tych oraz losy grupy Z-Boys, która była prekursorem w tej dyscyplinie. Film zawiera nie tylko materiały archiwalne, ale także współczesne wypowiedzi osób należących niegdyś do klanu.

Fotograf wojenny 7.5

James Nachtwey jest fotografem wojennym. Od dwudziestu lat podróżuje po świecie i relacjonuje wstrząsające i szokujące wydarzenia ze stref walk. Dokument przedstawia jest ciężką i niebezpieczną pracę.

W jedności siła. Żołnierze Kompanii E

W 1942 roku armia amerykańska utworzyła rekrutującą się z ochotników jednostkę spadochronową, której członkowie mieli być zrzucani za linię wroga. Służyła w niej grupa żołnierzy, którzy przecierali bojowy szlak w ogarniętej wojną Europie. Podczas operacji D-Day brali udział w desancie w Normandii ... wyzwalali okupowaną Holandię ... walczyli na linii frontu podczas ofensywy w Ardenach ... i zajęli hitlerowską kwaterę Orle Gniazdo. Kompania odnotowała największe straty spośród wszystkich walczących na froncie jednostek. To historia kompanii Easy, 506. Pułku Piechoty Spadochronowej, 101. Dywizji Powietrzno-Desantowej opowiedziana słowami służących w niej żołnierzy. Producentami wykonawczymi dokumentu są Tom Hanks i Steven Spielberg.

Motörhead - 25 & Alive: Boneshaker

DVD z urodzinowego koncertu Motörhead z Brixton Academy w Londynie, wśród gości m.in. Brian May, Eddie "Fast" Clarke, Whitfield Crane, Doro oraz fragmenty wielkiego show z festiwalu Wacken Open Air. Jako dodatki mamy tego galerię zdjęć, grę wideo, wywiady, teledyski, fotografie zza kulis oraz wcześniej nie publikowany utwór akustyczny.

Słowa kluczowe