Dokumentalny 2001

Przedstawiamy listę 611 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2001 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Blokersi 6.5

Film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance`owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu.


Skrecz 7.0

"Scratch" to wspaniały obraz muzyczny o życiu nocnych klubów i ich DJ-ów. Ten film to możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy nt. subkultury, o której tak naprawdę niewiele wiemy. Film wypełnia półtorej godziny świetnej, hiphopowej muzyki i rozmowy z najlepszymi DJ-ami, wśród których są m.in.: DJ Q-Bert, DJ Shadow i Mix Master Mike z zespołu Beastie Boys. "Scratch" pokazuje na czym polega "scratchowanie". "Scratch" opowiada nie tylko o "scratchowaniu". W swej formie próbuje ukazać na czym ta sztuka polega. Mamy tu więc np. montaż miksowany: początkowo film jest spowalniany, by potem gwałtownie przyspieszyć, a przyśpieszenie to jest kilka razy z rzędu powtarzane. [opis dystrybutora]

Straszydła

"Boogeymen: The Killer Compilation" to dokument przedstawiający najsłynniejszych seryjnych morderców w historii filmów grozy, a także fragmenty filmów z ich udziałem. W zestawieniu znaleźli się między innymi: Michael Myers z "Halloween", Freddy Krueger z "Koszmaru z ulicy Wiązów", Jason Voorhees z "Jason idzie do piekła", Chucky z "Powrotu laleczki Chucky", Blade z "Władcy Lalek", Ghostface z "Krzyku", Pinhead z "Hellraisera", Leatherface z "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną" i Norman Bates z "Psychozy".

Makrokosmos 7.3

Kolejny, po "Mikrokosmosie", film znanego francuskiego producenta Jacquesa Perrin, którego tematem jest fascynujący świat przyrody – widziany z perspektywy lotu ptaka. Film urzeka pięknymi zdjęciami, które realizowane były na wszystkich kontynentach przez ponad trzy lata.

Kuch Khatti Kuch Meethi 7.3

Raj i Archana postanawiają się rozwieść. Tuż przed rozstaniem Archana rodzi bliźniaczki. W wyniku nieporozumienia zostają one rozdzielone. Gdy dziewczynki są już dorosłe przypadkiem się spotykają, opowiadają o swojej przeszłości i postanawiają zamienić się miejscami. Jedna jedzie do ojca, druga do matki. Dziewczyny odkrywają, że ich rodzice nadal się kochają i planują ich na nowo połączyć.

America: A Tribute to Heroes 2.5

Zapis wielkiego charytatywnego koncertu zorganizowanego przez aktora George'a Clooneya, poświęcony ofiarom tragicznych wydarzeń z 11 września 2001 r. Koncert składał się z występów oraz przemówień największych gwiazd Ameryki, mających na celu zebranie funduszy dla poszkodowanych tamtego feralnego dnia oraz ich rodzin. Podczas wykonywania 21 pełnych nadziei piosenek na scenie nastrojowo ozdobionej setkami świeczek, różne sławne osoby wygłaszały krótkie przemówienia. Dzięki koncertowi udało się zebrać ok. 30 milionów dolarów, które zostały przekazane organizacji United Way of America.

Revolution OS 8.7

Film opowiada historię i rozwój wielu firm kręcących się przy systemie GNU/Linux, ideologię która za tym stoi i sens tego wszystkiego. W filmie występują takie osobistości jak Richard Stallman (Free Software, projekt i licencje GNU), Linus Torvalds (kernel Linux), Bruce Persen i Eric Raymond (Ruch Open Source), Michael Tieman (Cygnus Solutions), Larry Augustin (VA Linux Systems), Brian Behlendorf (Apache Project), Donnie Barnes (Red Hat Software), Frank Hecker (inżynier Netscape)...

Błękitna planeta 9.0

Błękitna planeta jest pierwszą serią we wszechstronny sposób przedstawiającą historię naturalną oceanów. Nadzwyczajne zdjęcia odsłaniają najgłębiej skrywane, te najbardziej przerażające i te najcudowniejsze sekrety mórz i oceanów. Wkroczcie do świata, którego piękno zapiera dech, poznajcie nowe stworzenia, odwiedźcie nieznane środowisko i bądźcie świadkami nigdy wcześniej nie sfilmowanych walk o przetrwanie. Fantastycznym zdjęciom towarzyszy wspaniała muzyka skomponowana przez zdobywcę prestiżowych nagród George'a Fentona.

Słowa kluczowe