Dokumentalny 2001

Przedstawiamy listę 619 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2001 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Makrokosmos 7.3

Kolejny, po "Mikrokosmosie", film znanego francuskiego producenta Jacquesa Perrin, którego tematem jest fascynujący świat przyrody – widziany z perspektywy lotu ptaka. Film urzeka pięknymi zdjęciami, które realizowane były na wszystkich kontynentach przez ponad trzy lata.


Blokersi 6.5

Film o polskiej kulturze hip hopowej. Opowiada o młodych ludziach z wielkomiejskich blokowisk, o tym jak żyją, jaka jest dzisiaj ulica w Polsce. Poza raperami są tu grafficiarze, break dance`owcy i ludzie związani z kulturą hip hopu.

Skrecz 7.0

"Scratch" to wspaniały obraz muzyczny o życiu nocnych klubów i ich DJ-ów. Ten film to możliwość dowiedzenia się wielu ciekawych rzeczy nt. subkultury, o której tak naprawdę niewiele wiemy. Film wypełnia półtorej godziny świetnej, hiphopowej muzyki i rozmowy z najlepszymi DJ-ami, wśród których są m.in.: DJ Q-Bert, DJ Shadow i Mix Master Mike z zespołu Beastie Boys. "Scratch" pokazuje na czym polega "scratchowanie". "Scratch" opowiada nie tylko o "scratchowaniu". W swej formie próbuje ukazać na czym ta sztuka polega. Mamy tu więc np. montaż miksowany: początkowo film jest spowalniany, by potem gwałtownie przyspieszyć, a przyśpieszenie to jest kilka razy z rzędu powtarzane. [opis dystrybutora]

Kuch Khatti Kuch Meethi 7.3

Raj i Archana postanawiają się rozwieść. Tuż przed rozstaniem Archana rodzi bliźniaczki. W wyniku nieporozumienia zostają one rozdzielone. Gdy dziewczynki są już dorosłe przypadkiem się spotykają, opowiadają o swojej przeszłości i postanawiają zamienić się miejscami. Jedna jedzie do ojca, druga do matki. Dziewczyny odkrywają, że ich rodzice nadal się kochają i planują ich na nowo połączyć.

Revolution OS 8.7

Film opowiada historię i rozwój wielu firm kręcących się przy systemie GNU/Linux, ideologię która za tym stoi i sens tego wszystkiego. W filmie występują takie osobistości jak Richard Stallman (Free Software, projekt i licencje GNU), Linus Torvalds (kernel Linux), Bruce Persen i Eric Raymond (Ruch Open Source), Michael Tieman (Cygnus Solutions), Larry Augustin (VA Linux Systems), Brian Behlendorf (Apache Project), Donnie Barnes (Red Hat Software), Frank Hecker (inżynier Netscape)...

Błękitna planeta 9.0

Błękitna planeta jest pierwszą serią we wszechstronny sposób przedstawiającą historię naturalną oceanów. Nadzwyczajne zdjęcia odsłaniają najgłębiej skrywane, te najbardziej przerażające i te najcudowniejsze sekrety mórz i oceanów. Wkroczcie do świata, którego piękno zapiera dech, poznajcie nowe stworzenia, odwiedźcie nieznane środowisko i bądźcie świadkami nigdy wcześniej nie sfilmowanych walk o przetrwanie. Fantastycznym zdjęciom towarzyszy wspaniała muzyka skomponowana przez zdobywcę prestiżowych nagród George'a Fentona.

Wędrówki z bestiami 7.4

Poznaj następców dinozaurów - najbardziej niesamowite stworzenia jakie kiedykolwiek zamieszkiwały naszą planetę. Wykorzystując unikalne połączenie odkryć historii naturalnej i zaawansowanych technik animacji komputerowej twórcy "Wędrówki z bestiami" odkrywają przed nami proces ewolucji ssaków aż do pojawienia się naszych praprzodków – australopiteków. Zobacz mięsożerne świnie rozmiarów nosorożca, konia wielkości kota, zjedzonego przez ptaka dorównującego wysokością dorosłemu człowiekowi i szablozębne koty z kłami wielkości noża...

Dogtown i Z-Boys 9.3

Jest to dokument opowiadający historię skateboardingu w latach 70-tych oraz losy grupy Z-Boys, która była prekursorem w tej dyscyplinie. Film zawiera nie tylko materiały archiwalne, ale także współczesne wypowiedzi osób należących niegdyś do klanu.

Słowa kluczowe