Apocalypto 2006

Owiana legendami zagadkowa cywilizacja Majów na wielkim ekranie. Opowiedziana w konwencji przygody historia o ludzkich namiętnościach, dramatach i walce na śmierć i życie w sercu nieprzeniknionej jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów dżungli.

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 2 zwiastuny

Zdjęcia Zobacz wszystkie 21 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Rudy Youngblood
jako Pazur Jaguara
Dalia Hernandez
jako Siedem
Jonathan Brewer
jako Blunted
Morris Birdyellowhead
jako Flint Sky
Carlos Emilio Baez
jako Bieg żółwia
Ramirez Amilcar
jako Skrzywiony nos
Israel Contreras
jako Okopcona żaba
Israel Rios
jako Liść kakaowca
María Isabel Díaz
jako Teściowa
Espiridion Acosta Cache
jako Stary gawędziarz
Mayra Serbulo
jako Młoda kobieta
Iazua Larios
jako Kwiat nieboskłonu

Fabuła

Owiana legendami zagadkowa cywilizacja Majów na wielkim ekranie. Opowiedziana w konwencji przygody historia o ludzkich namiętnościach, dramatach i walce na śmierć i życie w sercu nieprzeniknionej jeszcze przez hiszpańskich konkwistadorów dżungli. Anonimowy

Gatunek
Akcja, Dramat, Przygodowy
Słowa kluczowe
krew, morderstwo, przemoc, gwałt zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2006-12-29 (kino), 2006-12-08 (świat), 2007-08-29 (dvd)
Dystrybutor
Monolith Films
Wytwórnia
Icon Entertainment International
Icon Productions
Touchstone Pictures
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Mel Gibson's Apocalypto (USA) (tytuł promocyjny)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
139 minut
Budżet
40 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Zaginione cywilizacje czyli... gibsonowskie epatowanie okrucieństwem 7
  • 2009-07-27
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Gdzieś w dżungli mieszkają różne plemiona, które często nie wiedzą o swoim istnieniu. Łapa Jaguara i jego pobratymcy wiodą spokojne życie troszcząc się swoje rodziny. Ale niestety jego szczęście z młodą ponownie brzemienną żoną i synkiem nie trwa długo. Znienacka napadnięty, zostaje pojmany do niewoli wraz z wieloma współplemieńcami...

Film Mela Gibsona, który jest współscenarzystą i reżyserem, zrealizowany z wielkim rozmachem i nie mniej wielkim realizmem. Jeśli spojrzeć na tę produkcję tylko i wyłącznie jak na kategorię przygodową, może się podobać.

Film pełen napięcia, zaskakujących zwrotów akcji. Dominujący przede wszystkim jest obraz, a słowo zredukowane do niezbędnego minimum. Wrażenie z pewnością robią doskonałe zdjęcia. Najpierw obserwujemy piękne, wręcz sielankowe krajobrazy nieprzebytej dżungli. Ale ten idylliczny widok to niewielka, choć istotna część filmu. Znacznie bardziej ekscytujące, wręcz zapierające dech, kadry filmowane „w biegu” kamery w trakcie ucieczki i pogoni.

Prawie 140 minut skrajnych emocji w większości z tym związanych. Dostarczają ich też sceny barbarzyńskich i „wyrafinowanych” metod traktowania jeńców. Są wręcz odrażające, przepełnione okrucieństwem oprawców, budzące litość i współczucie dla ofiar. Sceny owszem ekscytujące, może nawet konieczne, ale... ja po prostu nie lubię przesadnego epatowania widza okrucieństwem. Mel Gibson niestety dał tego wyraz nie tylko w tym filmie - uczynił to również w sławetnej Pasji. Może skomercjalizowane kino wymaga dzisiaj od producenta, scenarzysty czy reżysera, aby zwrócić uwagę „mocnymi”, pełnymi przemocy krwawymi scenami, aby przyciągnąć widza.

Apocalypto to również próba pokazania relacji miedzy plemionami prekolumbijskimi, które dzisiaj niektórzy nazywają prymitywnymi. Czy rzeczywiście? Wspaniała cywilizacja Majów jednak w końcu upadła. Gibson usiłuje znaleźć odpowiedź, jakim sposobem osiągnęła taką potęgę. Czy mu się to udało? Warto obejrzeć...

Film niesie ze sobą przesłanie, które zawiera motto Willa Duranta „Wielką cywilizację można pokonać od zewnątrz, dopiero gdy ulega rozkładowi od wewnątrz.”

Zmierzając do kresu, chcę jeszcze zwrócić uwagę na bardzo wymowną końcową scenę filmu: przybijające do brzegu statki konkwistadorów. Oto przyczyna... dla współczesnego widza raczej oczywista.

Film mimo dużej (jak dla mnie zbyt dużej) dawki okrucieństwa, dla wielu widzów z pewnością jest obrazem interesującym, przede wszystkim ze względu na swoją atrakcyjność przygodową.

8 z 12 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

Majowie we współczesnym świecie — "Kiedy upada drzewo, spada gwiazda. Koniec lasu będzie i naszym końcem" - współczesny członek starszyzny Majów, Chan Kin Jeśli wizja Gibsona miała zostać zrealizowana, reżyser musiał znaleźć aktorów, dzięki którym historia będzie autentyczna. Od początku reżyser był przekonany, że zatrudni tylko rdzennych mieszkańców Ameryki, a obsada będzie kompletnie nieznana... zobacz więcej

Komentarze 105

Avatar square 200x200

Camizi 2016-11-22 7

Podoba mi się, jak jest zrobiony. Obsada oparta jest nie na znanych nazwiskach, ale na osobach wyglądających autentycznie w swoich rolach (bierz przykład, Hollywoodzie). No i postaci nie mówią po angielsku. Można? Można.
Podczas seansu wzbudza dość duże emocje, głównie przez duży poziom okrucieństwa. Dopiero na drugi dzień, jak opadną, dostrzega się, że fabuła jakaś arcyciekawa jednak nie była. Moim zdaniem bardzo słabo wypada wątek kobiety i dziecka uwięzionych w dole.

tropical 2016-09-07

1. pierwsza połowa filmu jest fajna, pokazuje życie w wiosce Indian;, aktorzy pasujący do ról, dobrani z ludzi miejscowych z Ameryki Środkowej/Południowej; nawet język zastosowano oryginalny
2. druga połowa to kino akcji typu Rambo/Predator; samotny Indianin ścigany w dżungli rozprawia się z grupą prześladowców za pomocą pułapek i sprytu
Cały film to zmarnowany potencjał, szkoda bo tematyka jest ciekawa, filmów o Indianach z Ameryki Środkowej/Południowej czy późniejszych okresach konkwistadorach, kolonistach itd. nie powstało zbyt wiele. Mimo wszystko można zobaczyć, choć "Aguirre" i "Misja" to akurat lepsze filmy.

Mort_Rainey 2006-12-26 6

Mieszane uczucia – Hmm,podobało mi się.Jedyne co jest na minus to to że film miejscami się strasznie dłuży.A ogólnie to wszystko jest fajne:).No i oczywiście krew leje sie stumieniami, a to ja w Gibsonie lubie najbardziej:)

Hmm po Eragonie stwierdziłem że nie da sie oglądąnąć w jeden dzień dwa gnioty więc polecam:P

marcino806 2012-07-23 8

8/10 – Świetny film warto zobaczyć !

master602 2011-11-26 10

10/10 – super

Współtworzą