Full Metal Jacket 1987

Epicka opowieść o oddziale marines wysłanym do Wietnamu. Wpierw poznajemy przyszłych żołnierzy jak odbywają szkolenie w specjalnym obozie. W drugiej części filmu akcja przenosi się do Wietnamu. Głównym bohaterem jest Joker, młody rekrut który pracuje jako korespondent wojenny i na własne oczy przekonuje się, czym naprawdę jest… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 17 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Matthew Modine
jako Szer. Joker
Adam Baldwin
jako Matka Zwierz
Vincent D'Onofrio
jako Szer. Pyle
R. Lee Ermey
jako Sierż. Hartman
Dorian Harewood
jako Eightball
Kevyn Major Howard
jako Rafterman
Arliss Howard
jako Szer. Kowboj
Ed O'Ross
jako Por. Touchdown
John Terry
jako Por. Lockhart
Kieron Jecchinis
jako Szalony Earl
Jon Stafford
jako Doc Jay
Ian Tyler
jako Por. Cleves

Fabuła

Epicka opowieść o oddziale marines wysłanym do Wietnamu. Wpierw poznajemy przyszłych żołnierzy jak odbywają szkolenie w specjalnym obozie. W drugiej części filmu akcja przenosi się do Wietnamu. Głównym bohaterem jest Joker, młody rekrut który pracuje jako korespondent wojenny i na własne oczy przekonuje się, czym naprawdę jest walka. opis dystrybutora

Gatunek
Dramat, Wojenny
Słowa kluczowe
krew, helikopter, morderstwo, przemoc zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1987-06-26 (świat), 2001-10-04 (dvd)
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Pełny magazynek (Polska)
Stanley Kubrick's Full Metal Jacket (tytuł pełny)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
116 minut
Budżet
17 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Ostatni wielki film Mistrza 9
  • 2009-08-26
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Stanley Kubrick był wielkim reżyserem i o tym wie każdy szanujący się kinoman. Takie tytuły jak Mechaniczna pomarańcza czy Lśnienie, a także wiele, wiele innych na stałe wpisały go w historię światowej kinematografii. Full Metal Jacket na pewno dorównuje tym filmom i również otrzymał miano arcydzieła. Kubrick zawarł w nim wszystkie swoje atuty, jako reżyser i jako scenarzysta. Drugi z rzędu jego film opiera się na książce, lecz tym razem nie było potrzeby aż tak zmieniać fabuły na potrzeby tego obrazu. Kubrick nie miał żadnych zastrzeżeń do powieści, wszystko widocznie mu się w niej podobało, co naprawdę znakomicie świadczy o tej książce. Jeśli Stanleyowi coś się spodoba tak, że nic nie trzeba zmieniać w scenariuszu, to jest to naprawdę coś niespodziewanego.

Film jest podzielony jak gdyby na dwie opowieści. W pierwszej reżyser przedstawia nam młodych rekrutów, m.in. Jokera, Lawrence'a czy Cowboya, którzy razem z innymi trafiają na szkolenie przygotowujące ich do walki w Wietnamie. Przerażająca wizja wojny ciągle tkwi w głowach żołnierzy, niczym drzazga w palcu. Są w stanie przewidzieć, co może się z nimi stać na froncie, lub co się stanie z ich przyjaciółmi, u których boku będą walczyć. Na wspomnianym już szkoleniu zostają ćwiczeni pod komendą pozbawionego ludzkich odruchów sierżanta Hartmana, który traktuje ich gorzej niż psy, w szczególności znęcając się nad Lawrence'em. Ten, znienawidzony za swoje błędy przez resztę kompanii, jest osamotniony i wstrząśnięty. Zaczyna nawet rozmawiać ze swoim karabinem. Ostatniego dnia szkolenia dochodzi do tragedii.

Druga opowieść dzieje się już podczas wojny. Szeregowi trafiają na front, gdzie, żeby przetrwać, muszą stać się bezlitosnymi maszynami do zabijania. Ostatnie sceny to już czysta walka o przetrwanie i strach przed czyhającym w oknie snajperze, który nie zawaha się przed niczym w obronie siebie i swojej ojczyzny. Portret psychiczny członków oddziału jest bardzo wyrazisty i prosty. Oni nie myślą o domu, ani o rodzinie. Myślą o najbliższym przeciwniku, którego należy zlikwidować. Robią to mechanicznie, bez zbędnych emocji. Są bezlitośni.

W filmie aktorzy stworzyli fantastyczne postaci, w szczególności Vincent D'Onofrio, grający poniżanego Lawrence'a, który w końcu zostaje stłamszony psychicznie i pochłonięty przez ogarniający go obłęd. Świetnie też wypadł Lee Ermey w roli sadystycznego sierżanta, znęcającego się fizycznie i psychicznie nad podopiecznymi, który w końcu zostaje za to ukarany. To chyba najbardziej rozpoznawalna rola tego aktora i chyba najlepsza oczywiście. Oscar zdecydowanie mu się należał, takie jest moje zdanie i podziela je wiele osób.

Piękna muzyka, oddająca to, co akurat w danej chwili widzieliśmy na ekranie, oraz genialny scenariusz opierający się na fabule książki Gustava Hasforda "The Short Times" to kolejne atrybuty składające się na wspaniałe, zmuszające do myślenia widowisko.

1 z 4 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Aktor, grający Hartmana, osobiście nadzorował wypoczynek w Parris Island, gdzie kręcono sceny szkoleniowe. zobacz więcej

Komentarze 17

pajki_filmaniak 2019-05-20 8

rewelacyjny początek z czasem troszkę słabnie ale polecam

LoAnn 2018-08-10

Zawsze się zastanawiałam co tym filmem Kubrick próbował przekazać.

mmonkey 2012-09-13 8

Dużo bardziej gorzkie i ironiczne podejście do tematu od innych filmów antywojennych. Drugi "akt" odrobinę ustępuje genialnemu pierwszemu.

dannyXXX 2010-02-24

11/10 – Rewelacyja wrecz wysmianita pierwsza polowa filmu.Wsieklosc Hartmana kapitalnie odegrana,momentami sikalem z hasel;)
Potem,w czesci wietnamskiej strasznie zawiewa nudá.

11/10 dla tzw.czesci pierwszej.

Quagmire 2009-12-25 10

10/10 – Genialny film. A może raczej genialna pierwsza połowa i świetna druga. Fenomenalne, nie wiem czemu prawie kompletnie niedocenione role R. Lee Ermeya i Vincenta D’Onofrio.
SPOILERY
Może właśnie brak tych aktorów jest przyczyną tego, że druga część filmu nie robi już takiego wrażenia, mamy bardzo dobrego Adama Baldwina i dobrego Matthew Modine’a ale to już nie to samo. Jednak zdecydowanie ta nieco słabsza wietnamska część, uzupełnia najprostsze przesłanie-wojna w końcu zmieni psychikę każdego. Unikający jak ognia przemocy Joker po swojej pierwszej ofierze wraca z beztroską piosenką na ustach…

Jankes Quagmire 2010-01-11 7

7/10 film jest na pewno wart zobaczenia, jednak mnie aż tak nie zachwycił. Może dlatego, że widziałem go dopiero teraz pierwszy raz i jest już trochę podstarzały. I jak dla mnie, to pierwsza część była gorsza od tej drugiej. Momentami ta cała złość sierżanta była dla mnie śmieszna a nie straszna. Jednak jest to pozycja którą powinno się zobaczyć. Polecam.

Trophy Quagmire 2010-07-28 10

W rzeczy samej. Geniusz. Do tego kończąca film piosenka Stonesów, bardzo pasująca do całego obrazu.

Współtworzą