Łowca jeleni 1978

The Deer Hunter

Trzej przyjaciele Mike (Robert De Niro), Nick (Christopher Walken) i Steven (John Savage) pracują razem w hucie żelaza w Clairton w stanie Pensylvania. Gdy wybucha wojna w Wietnamie dostają powołanie do wojska. Przed wyjazdem do Wietnamu Steven postanawia poślubić Angelę. Po przyjęciu weselnym przyjaciele udają się na… zobacz więcej

Reżyseria
Aktorzy
, ,

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 58 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Robert De Niro
jako Michael Vronsky
John Cazale
jako Stanley 'Stosh'
John Savage
jako Steven
Christopher Walken
jako Nikonar 'Nick' Chevotarevich
Meryl Streep
jako Linda
George Dzundza
jako John
Chuck Aspegren
jako Axel
Shirley Stoler
jako Matka Stevena
Rutanya Alda
jako Angela
Pierre Segui
jako Julien Grinda
Mady Kaplan
jako Dziewczyna Axela
Amy Wright
jako Druhna

Fabuła

Trzej przyjaciele Mike (Robert De Niro), Nick (Christopher Walken) i Steven (John Savage) pracują razem w hucie żelaza w Clairton w stanie Pensylvania. Gdy wybucha wojna w Wietnamie dostają powołanie do wojska. Przed wyjazdem do Wietnamu Steven postanawia poślubić Angelę. Po przyjęciu weselnym przyjaciele udają się na polowanie, by jak jak co roku w sezonie myśliwskim, ustrzelić jelenia. W Wietnamie podczas rutynowego patrolu wszyscy trzej zostają schwytani przez żołnierzy Vietcongu i trafiają do niewoli. W obozie strażnicy zmuszają ich do gry w rosyjską ruletkę. Dzięki podstępowi udaje się im zbiec, ale w trakcie ucieczki zostają rozdzieleni. Po powrocie z Wietnamu, Mike ma trudności z przystosowaniem się. Gdy dowiaduje się, że Nick został w Sajgonie, bez chwili wahania postanawia wrócić do Wietnamu by odnaleźć przyjaciela... Melman

Gatunek
Dramat, Wojenny
Słowa kluczowe
krew, helikopter, morderstwo, przyjaciel zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
1995-10-27 (kino), 1978-12-08 (świat), 2003-02-24 (dvd)
Dystrybutor
Solopan
Wytwórnia
EMI Films
Universal Pictures
Kraj produkcji
USA
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
182 minut
Budżet
15 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 1 wiadomość

Recenzje

Za Mike'a! 10
  • 2009-02-21
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Muszę przyznać, że film, który spróbuję zrecenzować, wywarł na mnie naprawdę wielkie wrażenie. Obraz Michaela Cimino swego czasu wywoływał wiele kontrowersji i nawet dzisiaj budzi sporo emocji. Smutny, przygnębiający, wstrząsający, poruszający... - to główne określenia, jakimi można opisać to wybitne dzieło.

Fabuła filmu jest prosta. Troje przyjaciół - Michael, Nick oraz Steven zostają wysłani na wojnę w Wietnamie. Tam wpadają w ręce Wietnamców, którzy zmuszają ich do gry w rosyjską ruletkę. Dalej nie będę pisał, żeby przypadkiem nie zepsuć komuś filmu.

Łowca Jeleni ma wszelkie zadatki na film kultowy. Bardzo ciężko znaleźć w nim jakieś błędy czy niedociągnięcia. Może jedynym minusem dla niektórych może okazać się czas trwania obrazu, bowiem ciągnie się przez ponad trzy godziny. Może akcja nie toczy się tak szybko jak w Die Hard (no ok, może zły przykład), ale widz z każdą minutą pragnie widzieć, co się stanie z głównymi bohaterami.

Film przyciąga swym klimatem. Pan Cimino wspaniale stworzył atmosferę niepokoju i nieszczęścia. Pokazał jak trudno powrócić do normalności po takim koszmarze wojny. Na uznanie zasługuje aktorstwo. Aktorzy doskonale wywiązali się z powierzonych im zadań. Rolę Walkena (nagrodzonego Oscarem za drugoplanową rolę męską) uważam za najlepszą w jego dorobku. Dla wielu osób biorących udział w tym przedsięwzięciu film otworzył drogę do sławy (np. Meryl Streep).

Dalej. Muzyka skomponowana przez Stanleya Myersa naprawdę robi wrażenie i pasowała idealnie do filmu. Delikatna, oszczędna, pozbawiona nachalności, przede wszystkim przygnębiający "Cavatina". Kolejnym wielkim atutem są zachwycające zdjęcia. Wyraziste, surowe, idealnie oddające ducha tamtych czasów. Niektórzy mogą twierdzić, że wielkim minusem filmu jest wesele trwające około trzydziestu minut. Absolutnie niezgodę się z nimi. Moim zdaniem symbolizuje ono niewidzialną kurtynę między rodzinnymi problemami, beztroskim życiem, polowaniami a niszczycielskim piętnem wojny. Ale trzeba przyznać, że "niecierpliwych" widzów może nieco wynudzić.

Film według mnie nie powinien być kwalifikowany pod gatunek "wojenny", gdyż tej "wojny" w filmie może jest z piętnaście minut, nie więcej. To bardziej film psychologiczny czy dramat psychologiczny, tak powinno się go według mnie klasyfikować. Sceny z rosyjską ruletką przyprawiają o szybsze bicie serca. Są zarazem jednymi z najbardziej rozpoznawalnymi scenami w historii kina.

Reasumując. The Deer Hunter to wybitne dzieło, które poznać powinien każdy, które przemówi do każdego z nas. To jeden z filmów, które nie dadzą o sobie zapomnieć. Bezdyskusyjne arcydzieło i jeden (jak i nie najlepszy) z najlepszych filmów w historii kinematografii. Gorąco polecam.

7 z 7 osób uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Ciekawostka

Roy Scheider był przesłuchiwany do roli Michaela. zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 16 powiązanych

Komentarze 7

rudeez 2016-02-25 7

teraz już nie tak szokujący jak zapewne w czasach premiery, ale doceniam klasyka. dla mnie osobiście przydługi (wesele). de niro ❤️

bizarre 2015-08-14 8

8.5/10 – Świetna opowieść o tym jak wojna może zmienić człowieka. Długa opowieść, która w ogóle się nie dłuży. A to dzięki ciekawym postaciom i genialnej grze Christophera Walkena i Roberta De Niro. Długie wprowadzenie (m.in. wesele) tylko służy odbiorowi historii. Zdjęcia, a szczególnie sekwencje polowań należą do jednych z najpiękniejszych w historii kina. Do tego kultowy już motyw z rosyjską ruletką.
Oceniłbym "Łowcę jeleni" jeszcze wyżej, gdyby pozostali aktorzy nadążyli za De Niro i Walkenem (nie mam żadnych zastrzeżeń, ale nikt inny nie wspiął się na ten mistrzowski poziom) i gdyby losy Nicka granego przez Walkena zostały inaczej poprowadzone. W zbyt wiele nie uwierzyłem.
Świetny film, ale do arcydzieła trochę brakuje.

niebieski_joe 2013-01-03 10

Ból duszy – Film pokazuje, że wojna nie kończy się dla żołnierza w chwili opuszczenia pola bitwy. Brutalnie wpływa na jego wnętrze często i los nie dając o sobie zapomnieć. Dla mnie rosyjska ruletka jest jakoby kwintesencją całego okrucieństwa wojny, który pozostawia trwałą traumę. Ten film to także dowód na to, że bez mnóstwa wybuchów, strzałów i setek martwych ciał potrafił pokazać to co w wojnie jest najgorsze czyli wewnętrzne cierpienie jej uczestników. 10/10

master602 2009-02-11 5

5/10 – średni nic wielkiego no może widoki podczas polowania i nic poza tym

Sebioslaw master602 2016-01-23 9

@master602 Nie wierzę w to co widzę!?!

monkizz 2007-07-14 10

klasyka – Filmy wojenne zajmują specjalne miejsce w kinematografii, ale nie wszystkie filmy wojenne zasługują na zaszczyt "perełki" wśród tego rodzaju filmów. Takim ewenementem jest doskonały "Łowca jeleni", film traktujący o skrzywieniu psychiki człowieka przez dramatyczne przeżycia wojenne. Filmu nie poleciłabym każdemu, nie poleciłabym go nawet niektórym koneserom, gdyż podejście do tego obrazu wymaga inteligencji i pewnej wrażliwości, a przeciętny widz, który ma na celu "zaliczenie" dzieła, niech lepiej daruje sobie seans, niż ma wypaczyć w w swoim mniemaniu niezwykłość tego filmu.

Darth_Artur monkizz 2009-07-14 10

Fakt, to nie jest film który można tak po prostu "zaliczyć". Trzeba nad nim przysiąść, pomyśleć. Ale film naprawdę warto obejrzeć, choćby ze względu na aktorów którzy tam grają, żeby zobaczyć wizje wojny i to jak odciska swoje piętno w umysłach ludzi którzy ją widzieli i brali w niej udział.

Współtworzą