Tenet 2020

Uzbrojony tylko w jedno słowo — Tenet — bohater przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić świat. Do tego jednak nieodzowne okazuje się skorzystanie ze zjawiska, wykraczającego poza czas realny.

Reżyseria
Scenariusz
Aktorzy
, ,

W telewizji

HBO, 12 czerwiec 2022, niedziela 21:55 (Polska) zobacz więcej

Na platformach streamingowych

John David Washington
jako Protagonista
Kenneth Branagh
jako Andrei Stor
Clémence Poésy
jako Laura
Michael Caine
jako Michael Crosby
Andrew Howard
jako Stephen
Himesh Patel
jako Mahir
Fiona Dourif
jako Wheeler
Wes Chatham
jako Sammy
Martin Donovan
jako Victor

Uzbrojony tylko w jedno słowo — Tenet — bohater przenika w mroczny świat międzynarodowych szpiegów, próbując ocalić świat. Do tego jednak nieodzowne okazuje się skorzystanie ze zjawiska, wykraczającego poza czas realny. opis dystrybutora

Gatunek
Thriller, Akcja, Dramat, Sci-Fi
Słowa kluczowe
terroryzm, śmierć, surrealizm, pistolet zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły dodaj informacje
Premiera
2020-08-26 (kino), 2020-08-26 (świat), 2020-12-15 (dvd)
Dystrybutor
Warner Bros.
Wytwórnia
Warner Bros. Pictures
Syncopy
Kraj produkcji
USA, Wielka Brytania
Inne tytuły
Untitled Christopher Nolan Project (tytuł roboczy)
Merry-Go-Round (USA) (fałszywy tytuł roboczy)
Wiek
od 15 lat
Czas trwania
150 minut
Budżet
205 000 000 USD
Wiadomości 25
Gracjan Mikitin krytyk
  • 7
  • FDB

Recenzja Blu-Ray - "Tenet" to kino wielokrotnego użytku, a jego wydanie na płycie Blu-Ray może okazać się idealnym prezentem świątecznym dla fana Nolana i kina! przeczytaj recenzję

Bernadetta Trusewicz krytyk
  • 3
  • FDB

Pretensjonalny banał pseudointelektualny, którzy fascynuje doskonałymi widokami i sekwencjami. Piękne, ale puste naczynie. przeczytaj recenzję

Joanna Biernacik krytyk

200% Nolana w Nolanie, na dobre i na złe. przeczytaj recenzję

Katarzyna Szymańska krytyk

Na sukces filmu składa się wiele czynników: to nie tylko umysł, wyobraźnia i reżyseria Nolana, to także świetna obsada czy dobre zdjęcia Hoytego van Hoytemy. przeczytaj recenzję

Norbert Zaskórski krytyk

Nie jest dobry film Nolana. Ale za to dobry blockbuster, który dostarcza sporo rozrywki widzowi i jednocześnie zmusza do myślenia. Reżyser pada ofiarą własnej ambicji i miejscami intryga się wykoleja przeczytaj recenzję

Dominik Jedliński krytyk

"Tenet" to kino sprzeczności. Z jednej strony: wielopłaszczyznowy koncept, kino akcji zaawansowane technicznie, z rozmachem i kreatywnością. Z drugiej: schematyczny staromodny film szpiegowski przeczytaj recenzję

Nie mamy jeszcze recenzji użytkowników do tego filmu, bądź pierwszy i napisz recenzję.
Czy wiesz, że? dodaj informacje
Ciekawostka

Projekt był objęty wielką tajemnicą przed jego premierą. Robert Pattinson powiedział, że wolno mu czytać scenariusz tylko w zamkniętym pokoju w studiach Warner Bros. Jego współpracownik Michael Caine nie pozwolił mu nawet przeczytać całego scenariusza; miał tylko swoje sceny do przeczytania przed wykonaniem zdjęć. Przed premierą filmu Caine powiedział prasie, że nie ma pojęcia, o czym jest film, mimo że był bliskim przyjacielem i współpracownikiem reżysera Christophera Nolana. zobacz więcej

Komentarze do filmu 20
i_darek1x 5

W procentach :60 % jest w porządku ale te 40 % pokręcone jak "lato z radiem" ;) Ogólnie przereklamowany !

Pewex123

Przyznam szczerze, że nie jest to wg mnie najlepszy film Nolana i fabułę ma bardzo mocno przekombinowaną, ale jednak mało który ze współczesnych reżyserów decyduje się na tak odważny pomysł przy takim budżecie i sceny akcji zawarte w tym filmie należą do jednych z najlepszych jakie widziałem w życiu. Fakt że twórczyni tej recencji dała o dwie gwiazdki więcej netfliksowemu chłamowi "Power" uspokaja mnie, żeby nie brać jej opinii na poważnie.

tegesno Pewex123

@Pewex123 zastanawiam się tylko dlaczego recenzentka podeszła do tego filmu z taką powagą, wszak wiadomo jest, że Nolan nie łamie czasoprzestrzeni, a robi kino rozrywkowe w świetnym wykonaniu. Nie jest von Trier`em czy Kubrickiem. Może wart o tym pomyśleć?

@tegesno To Nolan podchodzi do swojego filmu z nieznośną powagą i udawaną odkrywczością i niewtórnością wymyślonych wizji, o czym piszę w recenzji. Może warto o tym pomyśleć, o przeczytaniu?

@Bernadetta_Trusewicz i dlatego autorka z nieznośna powagą masakruje film który jest rozrywką… ? A może Nolan zachowuje się jak typowy "przedsiębiorca" i trochę zapędza niektórych w kozi róg?
Ale to też trzeba "załapać"?

@tegesno hej, przecież można zrobić dobre kino rozrywkowe, tak samo jak i zły arthouse (powiem więcej: bardzo łatwo jest zrobić zły arthouse). Nolanowi wyszedł tym razem nadęty średniak, co nie dyskredytuje w żaden sposób wcześniejszych osiągnięć ani warsztatu filmowego innowatora (o czym zresztą autorka wspomina). Lynch zrobił "Diunę". Jarmusch "Truposze nie umierają".
Recenzja jest przy tym tekstem z definicji w stu procentach subiektywnym i autor ma prawo mieć swoje prywatne zdanie i przyjąć taki klucz interpretacyjny, jaki tylko chce – nie znaczy to przy tym, że będzie to zdanie gorsze ani lepsze od Twojego. Po prostu będzie inne.
Ale to też trzeba "załapać".

@EllieAlderson to że recenzent się nadął to nie moja wina …

Marac 7

[01/7] somret iksur kaj ynocęrkaZ |||

Nie wątpię, że fani będą stawać na retorycznych uszach, żeby wszystkich (łącznie ze sobą) przekonać, że ta historia ma sens a Jutub jest pewnie pełny analiz dłuższych od samego filmu. Nie mogę się jednak pozbyć wrażenia, że tym razem iluzjonista Nolan próbuje nas nabrać a wielopiętrowa intryga jest dziurawa niczym kod Filmwebu. Co więcej? Dialogi kuleją a bohaterowie to papierowe avatary. Niemniej jednak ode mnie 7/10, bo Nolan to Nolan i ogląda się to świetnie. Sceny akcji są mistrzowsko nakręcone i trzymają w napięciu nie gorzej niż w "Incepcji". Również zdjęcia, montaż, muzyka, efekty specjalne – to wszystko jest perfekcyjne i film pozostaje znakomitym widowiskiem.

admru

Stety/niestety spacjalnie dla tego komentarza założyłem konto.
Tenet obejrzałem wczoraj i był dokładnie tym czym miał być: pokręconym filmem, gdzie od początku do końca nie było wiadomo jak rozegra się akcja, ale mimo wszystko po obejrzeniu, wszystkie wątki składały się we w miarę spójna całość. Tego oczekuje się po kinie akcji i mniej więcej (dla jednych mniej, dla innych więcej) tego oczekuje się od filmów Nolana.
Czy jestem zachwycony? Nie.
Czy jestem zawiedziony? Skądże!
Czy otrzymałem to, czego oczekiwałem? Zdecydowanie Tak.
Dla mnie mocne 7/8 na 10
Niestety redaktor @Bernadetta_Trusewicz w najwyraźniej nie potrafiła podejść do filmu z odpowiednim dystansem i potraktować go tak, jak (moim zdaniem) był zamysł tworcy: to był film akcji z pogmatwana fabułą; interesować miały sceny i zwroty akcji wynikające z użytego środka (nie będę się tu rozpisywał że względu na ew. spoilery).
Jesli pozwolę sobie na prywatę, to niestety nie potrafię traktować recenzji red. @Bernadetta_Trusewicz inaczej niż kolejnej rozprawki, gdzie forma i wyegzaltowane słownictwo są ważniejsze niż treść, którą przekazuje – dokładnie jak jej główne zarzuty wobec filmu. Niestety ten sam schemat pojawia się w większości jej recenzji, co skutecznie odstręcza mnie od czytania już po pierwszych zdaniach, często jeszcze przed poznaniem autora. Przykre.

dharus 5

W mojej ocenie najbardziej zagmatwany film Nolana. Przekombinowany. Nie wiem co reżyser sobie zażywał w trakcie pisania scenariusza, ale musiało to być coś mocnego. Wiadomo że wyżej wymieniony lubuje się z zawiłościach czasu, co udowodnił w Incepcji, czy Memento. Ale tutaj mam wrażenie że tylko on wiedział co się dzieje, stało, stanie. Jedyny plus to wizualna strona filmu. Sceny puszczone od tyłu wyglądają ciekawie. Coś nowego. Ale scena z samolotem jest przereklamowana. Niby bez cgi. Ale na moje za nijaka. Bez jaj.
Sam film się nie broni. O Incepcji mówiono długo po premierze. Tutaj raczej ludzie powiedzą: no wiesz to Nolan, ale mimo to nie ogladaj, stracisz 2,5h z życia i stwierdzisz – ale słabizna…

Ta strona powstała dzięki ludziom takim jak Ty. Każdy zarejestrowany użytkownik ma możliwość uzupełniania informacji o filmie.
Poniżej przedstawiamy listę autorów dla tego filmu:

1
Czejen71
2882 pkt.
2
Kristo
280 pkt.
3
Movieman
179 pkt.
5
Victor
108 pkt.
6
Khaosth
37 pkt.
7
AgaBot
30 pkt.
8
fredaser
14 pkt.
Więcej informacji

Proszę czekać…