Filmy historia hiszpanii

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje historia hiszpanii. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Ernest Hemingway (Clive Owen) po raz pierwszy spotyka Marthę Gellhorn (Nicole Kidman), utalentowaną dziennikarkę i reporterkę, w 1936 roku. Wkrótce oboje wyjeżdżają do ogarniętej wojną domową Hiszpanii, gdzie zostają kochankami.
Salamanka, lato 1936 roku. Wybitny pisarz i filozof, Miguel de Unamuno postanawia publicznie poprzeć wojskowy zamach stanu, który zdaniem jego autorów ma służyć uporządkowaniu niespokojnej sytuacji w kraju. Bez sprzeciwu aprobuje rozwiązanie rady miejskiej, której był członkiem i uznaje nominację do nowych władz miasta. Piastując funkcję rektora uniwersytetu w Salamance, podpisuje oświadczenie wydane przez uczelnię, w którym popiera się obronę chrześcijańskiej cywilizacji zachodniej przed niosącą destrukcję ideologią Wschodu oraz przewodniczy pracom komisji redukującej obecność na uczelni profesorów o lewicowych poglądach. Rząd republikański zwalnia Unamuno z funkcji rektora, czego on nie przyjmuje do wiadomości. Tymczasem generał Francisco Franco ze swymi oddziałami łączy się z frontem rebeliantów i rozpoczyna udaną kampanię z zamiarem przejęcia wyłącznego dowództwa nad wojną oraz władzy w kraju. Krwawe oblicze konfliktu i liczne wyroki pozbawiające wolności powodują, że Unamuno zaczyna podawać w wątpliwość swoje poglądy. Kiedy generał Franco przenosi kwaterę główną do Salamanki, Unamuno udaje się do niego z petycją o uwolnienie uwięzionych przyjaciół.
Główną bohaterką filmu jest Irlandka Mary Lavelle’a, która przybywa do Hiszpanii, by uczyć języka angielskiego córki doktora Vicente’a Areavaga. W malowniczych krajobrazach Półwyspu Iberyjskiego poznaje nową fascynującą kulturę i obyczaje. Jednocześnie jest świadkiem rozpoczynającej się wojny domowej w Hiszpanii. W tych okolicznościach zakochuje się w żonatym synu swojego chlebodawcy.


W małym irlandzkim miasteczku pięć niezamężnych sióstr wiedzie proste na pozór życie. Każda z nich znalazła swoją własną drogę. Kate jest nauczycielką, Agnes to opiekunka o anielskim charakterze, Rose jest prostolinijna i niewinna, Christine to niepoprawna romantyczka, której błogosławieństwem jest jej synek Michael, a Maggie jest wesoła i uduchowiona. Pewnego dnia błogi spokój ich egzystencji zburzy powrót dawno niewidzianego brata - misjonarza, który w życie całego miasteczka wniesie ożywczy powiew. Jego opowieści, a także pewien plan, który wcieli w życie, na zawsze zmieni sposób ich patrzenia na życie.
Bohaterem biograficznego filmu jest „Walter” – generał Karol Świerczewski. Jego losy przedstawione zostały od rewolucji 1905 roku. Kolejna część obejmuje najważniejsze wydarzenia w dziejach Europy i udział w nich „Waltera”. Pierwsza wojna światowa, rewolucja październikowa, wojna domowa w Hiszpanii, wydarzenia w Polsce międzywojnia. Ostatnie lata życia to zdarzenia od utworzenia II Armii WP po walki z bandami UPA, w czasie których zostaje śmiertelnie ranny.
Porywająca historia miłosna, rozgrywająca się w dramatycznych i trudnych czasach. Piękna fotografka o arystokratycznym pochodzeniu Gilda i irlandzki nauczyciel Guy po raz pierwszy spotykają się na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku w Anglii. Zostają kochankami. Gilda zaprasza ukochanego do Paryża, gdzie mieszka razem z hiszpańską modelką Mią. Beztroskie, lekkie i przyjemne życie we trójkę kończy się wraz z wybuchem wojny domowej w Hiszpanii. Mia i Guy postanawiają przyłączyć się do walki z faszystami generała Franco, Gilda zostaje, aby nadal błyszczeć na paryskich salonach. W sześć lat później, już po wybuchu II wojny światowej Guy jako oficer wywiadu brytyjskiego ponownie pojawia się w Paryżu. Ze zdumieniem odkrywa, że Gilda mieszka teraz ze swoim nowym kochankiem - nazistowskim oficerem...
Czasy wojny domowej w Hiszpanii i dojścia do władzy frankistów, widziane oczami kilkunastoletniego chłopca Fando (Mahdi Chaouch). Dręczony niepewnościami, poszukując prawdy o własnym ojcu, który jako czerwony został wtrącony do więzienia. Fando przygląda się światu pełnemu okrucieństw i podłości, a jego rzeczywistość miesza się z wizjami zrodzonymi w jego wyobraźni.
Akcja filmu rozgrywa się tuż po wkroczeniu oddziałów generała Franco do Madrytu. Wielu republikanów ucieka z kraju obawiając się krwawych represji. Inni nie chcą lub nie mogą tego zrobić, tak jak młode bohaterki tego opartego na faktach filmu. 13 dziewcząt po brutalnych przesłuchaniach na policji zostaje przewiezionych do więzienia Ventas i wspólnie oskarżonych o wspieranie rewolucji oraz organizację zamachu przeciwko generałowi Franco.
Adaptacja filmowa powieści Igora Newerlego „Pamiątka z celulozy”. Film prezentuje dalsze losy Szczęsnego (1. cz. – Celuloza) i walkę komunistów z reżimem sanacyjnym. Szczęsny demaskuje prowokatora, którego samowolnie zabija. Ponieważ grozi mu aresztowanie, wyjeżdża do Hiszpanii, aby wziąć udział w wojnie domowej…
Rok 1931. Młody hiszpański żołnierz Fernando dezerteruje z armii i chroni się na farmie Manolo, ojca czterech pięknych córek: Rocii, Violetya, Clari i Luz. Kiedy córki odwiedzają ojca ulęgają urokowi młodego Fernando. On sam oczarowany jest każdą z nich. Problemy zaczynają się wtedy, gdy musi podjąć decyzję, którą z nich obdarzyć swoim uczuciem.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…