Biograficzny 1998

Przedstawiamy listę 52 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Biograficzny z 1998 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Elizabeth 7.5

Anglia, rok 1558. Na tron Tudorów wstępuje 25 - letnia Elżbieta, córka Henryka VIII i Anny Boleyn. Przez lata uznawana za dziecko z nieprawego łoża, wychowywana z dala od dworu, cudem ocaliła głowę w czasie rządów swej przyrodniej siostry Marii. Nieświadoma intryg i meandrów wielkiej polityki, królowa staje się narzędziem w rękach spierających się partii dworskich. W ciągu kilku pierwszych lat panowania potrafi jednak oddzielić własne emocje od interesu państwa. Jej rządy stają się coraz bardziej świadome, a dobór właściwych doradców zapewnia jej kontrolę nad wszystkimi dziedzinami życia państwowego. Nadchodzi chwila, gdy przekonana o swej misji budowania silnej monarchii, opartej na religii katolickiej, objawi światu nowe oblicze angielskiej królowej - Elżbiety, królowej - dziewicy.

Gia 7.5

Jest to film o topmodelce, znanej jako Gia (Gia Marie Carangi). O jej życiu opowiadają przyjaciele i rodzina, a także ona sama poprzez pamiętnik. Gia tak jak każdy z nas zaczynała od zera. Dzięki swoim talentom, burzliwej osobowości, a także znajomym, którzy powstrzymywali ją na duchu, zaszła daleko. Jednak ta oszałamiająca kariera zniszczyła jej życie. Zaczęła ćpać. Jako jedna z pierwszych zmarła na AIDS, mając zaledwie 26 lat. Film ukazuje ją jako legendę.

Niebezpieczna piękność 7.2

Wenecja, XVI wiek. Żadna z kobiet nie miała w ówczesnym czasie takich przywilejów jak kurtyzany. Kiedy Veronica Franco dorasta, nie może poślubić Marco Verniera, ponieważ jej rodzina nie posiada majątku. Matka Veronici zaczyna uczyć córkę najstarszego zawodu świata, gdyż to jedyny sposób, aby pozostała ona blisko ukochanego. Po latach świetności jako kurtyzana zostaje oskarżona przez kościelną inkwizycję o czarownictwo.


Przed metą

Biografia amerykanskiego biegacza Steve'a Prefontaine'a, który zginął w wieku 24 lat w wypadku samochodowym. Film skupia się na młodości Steve'a, jego treningach z legendarnym Bill’em Bowermanem, oraz występie na pamiętnej Olimpiadzie w Monachium.

Ludzie rozrywki

Pięciu znakomitych artystów estradowych, tworzy zespół The Rat Pack, za którym szaleje cała Ameryka. Frank Sinatra i Dean Martin od pewnego czasu podejrzewani są o kontakty z mafią. W ich ciemne interesy zamieszani są również bracia John i Robert Kennedy.

Wieczna północ 6.5

Biografia znanego scenarzysty Jerry'ego Stahla (w tej roli Ben Stiller). Jerry jest narkomanem. Zdając sobie sprawę z tego, że jego całe życie może legnąć w gruzach postanawia udać się do kliniki odwykowej. Tam poznaje inną narkomankę (Maria Bello) w której się zakochuje.

Ostatnie chwile Księżnej Diany

Film opisuje ostatni rok życia księżnej Diany od maja 1996 roku, aż do jej tragicznego wypadku w sierpniu 1997 roku. Będziemy świadkami wielu chwil w życiu księżnej: miłosnego zauroczenia w pakistańskim kardiologu, miłości z Dodi Al Fayedem., walki z prasą i wszechobecnymi paparazzi. Akcja filmu skupia się również na działalności charytatywnej Diany, zwanej „królową ludzkich serc” oraz na jej relacjach z dziećmi. Wiele scen odtwarza z dokumentalną wiernością ostatnie miesiące przed śmiercią księżnej, włącznie z ostatnim wpisem w pamiętniku, w którym zgadza się na propozycję małżeństwa złożoną przez „Dodiego”.

Miłość jest dla głupców

Biografia piosenkarza Frankiego Lymona, czarnoskórego idola nastolatek z lat sześćdziesiątych. Frankie żył krótko, lecz intensywnie. Zmarł w wieku 26 lat po przedawkowaniu heroiny. Lubił nie tylko śpiewać. Znał się także na kobietach i to znacznie lepiej niż one na nim, ponieważ w tym samym czasie był mężem trzech kobiet. Tak sprytnie lawirował pomiędzy nimi, że panie dowiedziały się o swoim istnieniu dopiero przy okazji podziału spadku po Frankiem. Rzecz jasna, każda z kobiet uważała się za tę jedyną legalną żonę, jednak prawne kruczki uniemożliwiały przejęcie majątku którejś z nich. Trzy panie Lymon w końcu doszły do porozumienia, przyjmując do wiadomości swoje istnienie. W końcu najważniejsza jest muzyka ich zmarłego męża...

Bogowie i potwory 6.9

James Whale (Ian McKellen) jest starym reżyserem filmowym, który przed piętnastu laty opuścił Hollywood. Odtąd Whale żyje z dala od wielkiego świata. Z jego zdrowiem jest coraz gorzej - kolejny wylew sprawił, że James stoi już właściwie nad grobem. Choroba wywołuje falę wspomnień, przeważnie takich, o których Whale starał się zapomnieć. Reżyser nie kryje swoich skłonności homoseksualnych. W swojej posiadłości zatrudnia młodego ogrodnika, byłego żołnierza Claytona Boone'a (Brendan Fraser). Między mężczyznami rodzi się więź.

Love Is the Devil. Szkic do portretu Francisa Bacona

Historia zaczyna się w 1964, kiedy malarz Francis Bacon (Derek Jacobi) zaskakuje włamywacza George'a Dyera (Daniel Craig) buszującego w jego londyńskiej pracowni i domu w poszukiwaniu czegoś wartościowego. "Kim mógłbyś być?" - wykrzykuje artysta - "niewiele jest w tobie z włamywacza. Rozbieraj się i chodź do łóżka, a będziesz miał wszystko, czego zapragniesz". W tym momencie na zawsze zmieniło się życie obydwu. Dyer przez siedem lat był stałym modelem Bacona i starał się - finansowo wspierany przez Bacona - wydobyć ze środowiska i kultury klasy robotniczej, dostosować do zamkniętego świata artystów. Dyer został obdarowany drogimi garniturami i pieniędzmi, był zabierany w podróże do Paryża i Nowego Jorku, choć nie tworzyli z Baconem dobranej pary. Najwięcej radości dawała mu zazwyczaj wędrówka z młodymi ludźmi po paryskich barach, ale nie był w stanie stawić czoła nieustającym żartom swego dobroczyńcy. Dowcipny Bacon był w swoim żywiole, kiedy zabawiał się i pił z modelkami pozującymi do fotograficznych aktów, kpiąc ze wszystkiego i wszystkich: "Szampan dla moich prawdziwych przyjaciół, prawdziwe cierpienie dla fałszywych" i przedstawiając swoje niekonwencjonalne towarzystwo: "Witamy w obozie koncentracyjnym". Kiedy Dyer skarżył się na nocne koszmary, Bacon krótko replikował "George, nocne koszmary nie mogą być bardziej przerażające, niż życie".

Słowa kluczowe