Dokumentalny 2002

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 731 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Dokumentalny z 2002 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?
Jackass pod kierunkiem Johnny'ego Knoxville'a to najbardziej ekscentryczna grupa kaskaderów jaką zna świat, a zwłaszcza widzowie MTV, na antenie której pojawiają się od 2000 roku. Teraz edycja specjalna: pokaz najbardziej niezwykłych numerów kaskaderskich - tak niezwykłych, że nie dopuszczono ich na ekran telewizyjny.
Naqoyqatsi to wizja świata, którym rządzi technologia. Film to sztuka w trzech aktach. W pierwszym przyglądamy się rzeczywistości opętanej siecią elektronicznych łączy, gdzie język ludzki szybko zmienia się w język kodów numerycznych. W drugiej części obserwujemy mechanizm gry sportowej, widowiskowej i emocjonującej konkurencji. Oglądamy świat rywalizacji, który dzięki mediom i przemysłowi rozrywkowemu przeradza się w nałóg ogarniający całą kulę ziemską. Finał jest jeszcze bardziej zaskakujący. Nagle opowieść zmienia tempo, przyspiesza, nabierając szybkości wręcz niebezpiecznej. Taki właśnie jest obraz życia w XXI wieku.


11.09.01

6,3
Jedenaście filmów krótkometrażowych zrealizowanych w hołdzie ofiarom ataku terrorystycznego z 11 września 2001 roku. Ich twórcami jest 11 reżyserów z całego świata, a każdy trwa dokładnie 11 minut 9 sekund i jedną klatkę.
Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: znany czeski pieśniarz, kompozytor i poeta Jaromír Nohavica, jego przyjaciel - gitarzysta i kompozytor Karel Plíhal, zespół folkowy „Čechomor”, angielski muzyk rockowy Jaz Coleman, znany z symfonicznych aranżacji muzyki Rolling Stonesów, Pink Floydów i Doorsów oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany w filmie przez czeskiego filmowca Jana Prenta). Poruszanych tematów również jest wiele: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, dalej – wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości.
The Short Films of David Lynch jest zbiorem wczesnych krótkometrażówek reżysera, z jego autorskim komentarzem. Na film składają się: Sześciu mężczyzn, którym robi się niedobrze - pierwszy film Lyncha, Alfabet - impresja na podstawie snu, Babcia - film, dzięki któremu został dostrzeżony, Kaleka - obraz miał posłużyć za test dwóch rodzajów taśm filmowych, The Cowboy and the Frenchman - jeden z odcinków serialu, w którym znani reżyserzy, przedstawiają swoją wizję Francji, oraz segment z Lumiere i spółka zrealizowany oryginalną kamerą braci Lumiere.
Film został zrealizowany podczas X Letniej Olimpiady Sportów Ekstremalnych w 2001 roku w Filadelfii i przedstawia zawody w następujących, niezwykle widowiskowych dyscyplinach: skateboarding, wakeboarding, kolarstwo i motocross. Dodatkową atrakcją filmu jest ostra, dynamiczna ścieżka dźwiękowa, świetnie dobrana do prezentowanych na ekranie wyczynów. Usłyszymy historie opowiadane przez mistrzów poszczególnych dyscyplin wśród których są: Tony Hawk, Bob Burnquist, Dave Mirra i Travis Pastrana.
"Dziobem i pazurem" z dokumentalną dokładnością ukazuje krwawą drapieżność i urzekające piękno świata ptaków. To film przyrodniczy opowiedziany niczym thriller: stopniuje napięcie, myli tropy, zaskakuje nagłymi zwrotami akcji. Walka kruków z drapieżnikami o zwierzęcą padlinę, polowanie orła przedniego, atak bielików na kolonię kormoranów, tańce godowe cietrzewi, walki terytorialne żurawi, rodzina puchaczy przy gnieździe - to sceny, które mogą wprawić w zdumienie nawet doświadczonych ornitlogów. Ale jeszcze mocniejsze wrażenie wywrą na widzach zamkniętych co dzień w sześcianach swych mieszkań i biur. Zobacz "Dziobem i pazurem". Odtąd inaczej będziesz spoglądać w niebo.
2 czerwca 2000 roku to dzień, który na zawsze pozostanie w pamięci ludzi w Brazylii. Wcześnie rano, kiedy mieszkańcy Rio de Janeiro wyruszyli do pracy, kilka osób stało się ofiarami porwania autobusu w śródmieściu. Film opowiada o wypadkach tego fatalnego dnia..
Dokument oparty na serii wywiadów przeprowadzonych przez Damiana Pettigrewa na rok przed śmiercią Felliniego i skupiających się na zagadnieniach sztuki, roli artysty i kreacji. Ta, jak powiedział Fellini, "najdłuższa i najbardziej szczegółowa rozmowa dotycząca mojej wizji, jaka została zarejestrowana" tworzy wyjątkowy dokument odsłaniający mityczny świat reżysera. Damian Pettigrew śledzi rozwój reżysera od czasów dzieciństwa do jego ostatniego filmu, jego twórczą ideologię i sprzeczności jakie pojawiają się w wypowiedziach mistrza, jego przyjaciół, aktorów i współpracowników. Podróż przeplatana fragmentami dzieł Felliniego, oraz zaskakujących, wcześniej nie pokazywanych prywatnych nagrań: scen z filmów, które zostały porzucone na stole montażowym, wcześniej nie publikowanych scen z planu filmowego, fragmentów prywatnego archiwum 8 mm, oraz scen z ostatnio odnowionych dzieł.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…