Historyczny 2002

Przedstawiamy listę 36 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Historyczny z 2002 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

K-19 7.2

Czasy Zimnej Wojny. Związek Radziecki i Stany Zjednoczone prześcigają się w demonstrowaniu swych potęg militarnych. Ta zasada dotyczy również sił Marynarki Wojennej. Rosjanie wiedzą, że muszą pokazać się z zaopatrzona w głowicę nuklearną łodzią podwodną. Łódź nie jest jeszcze w stu procentach dopracowana, ale w ramach tej obowiązkowej demonstracji sił, dowództwo Radzieckiej Marynarki Wojennej zdecydowało, że łódź musi odbyć rejs. 4 czerwca 1961 roku łódź K-19 dopływa do wód północnego Atlantyku. I wtedy załoga odkrywa, że popsuł się system chłodzący reaktora. Przeciek w pierwszym obwodzie chłodzącym. Przeciek może spowodować przegrzanie reaktora. Stało się jasne, że grozi to katastrofą. Dotychczas łodzią dowodził Vladimir Yenin (Liam Neeson). Jednak rozkaz przejęcia dowództwa dostaje kapitan Nicolai Zatayew (Harrison Ford). Ma sprawdzić czy na łodzi były zachowywane wszystkie procedury.

Gangi Nowego Jorku 6.9

Manhattan, rok 1845. Wielka bitwa gangów. Priest Vallon - przywódca gangu Irlandczyków ginie na oczach swego syna - Amsterdama. Jego zabójcą jest brutalny i bezlitosny przywódca grupy Amerykanów - Bill the Butcher. Po zakończeniu bitwy mały Amsterdam znika. Po latach powraca na Manhattan z planem brutalnej zemsty...

Zabawy z bronią 7.2

W 1999 w trakcie strzelaniny w Columbine High School w USA zginęło 15 osób. Czy musiało dojść do tragedii? Skąd fascynacja bronią, której ofiarami są sami Amerykanie? Czy odpowiedź o przyczyny nasilania się przemocy leży w łatwym dostępie do broni? Czy winni są politycy? Czy za ich działaniami stoi lobby związane z przemysłem zbrojeniowym?


Krwawa niedziela 7.4

Film jest fabularnym zapisem dramatycznych wydarzeń z 30 stycznia 1972 roku, kiedy z przedmieść Derry (zamieszkanego w większości przez katolików) w Irlandii Północnej wyruszył pokojowy marsz zorganizowany przez społeczny ruch Civil Rights. Protestujący zamierzali dotrzeć do centrum miasta, gdzie miał odbyć się wiec. Mimo starań organizatorów nie udało się uniknąć starć z brytyjskim wojskiem, w których zginęło 14 osób. To wydarzenie, nazywane dziś Krwawą Niedzielą, stało się punktem zwrotnym w historii wielowiekowego konfliktu między Irlandczykami, którzy w większości są katolikami, a Brytyjczykami, wśród których przeważają protestanci. Po masakrze w Derry, Irlandia Północna stanęła w obliczu wybuchu wojny domowej. Wielu młodych ludzi wstąpiło w szeregi katolickiej organizacji terrorystycznej IRA i protestanckiej UVF, co rozkręciło spiralę przemocy trwającą już 30 lat.

Byliśmy żołnierzami 7.5

Historia pierwszego starcia Amerykanów z Vietcongiem, które zamiast stać się przestrogą, było początkiem koszmaru. Czterystu żołnierzy dokonało ataku na ponad dwutysięczną armię Wietnamczyków. Wzruszająca opowieść o ludziach czynu i ich rodzinach, które przeżywały prawdziwą wojnę we własnych sercach, czekając na wieści z frontu.

Daniel Deronda 6.7

Daniel nie zna swoich rodziców, wychowuje go Sir Hugo Mallinger, który jest dla niego jak ojciec. Młody panicz postanawia zrobić sobie przerwę na studiach, aby podróżować i lepiej poznać otaczający go świat. Podczas jednej ze swych podróży poznaje piękną Gwendolen i od tej pory nie może przestać o niej myśleć. Tymczasem owa piękność dowiaduje się, że jej rodzina ma problemy finansowe, co zmusza ją do szukania dobrej małżeńskiej partii. Przyjmuje więc zaloty pana Grandcourta i decyduje się wyjść za niego za mąż, pomimo odkrycia strasznego sekretu tego mężczyzny. Daniel wraca do Londynu i ratuje życie niedoszłej samobójczyni - skromnej żydówce, szukającej swojej rodziny. Ma ona na imię Mirah i okazuje się niesamowicie utalentowaną śpiewaczką. Daniel tymczasem odkrywa swoje prawdziwe korzenie, a jego uczucia do Gwendolen bardzo się zmieniają.

Fidel 6.0

Wysokobudżetowa produkcja filmowa, oparta na bestsellerowych książkach (Guerrila Prince-George Anne Meyer i Fidel Castro – Robert E. Quirk). Fidel Castro (Victor Huggo Martin) jako jedyny przywódca komunistyczny sprawuje w swoim kraju władzę absolutną. Jego rządów nie zmienił ani upadek państw komunistycznych w Europie, ani rozpad podpory kubańskiej gospodarki, Związku Radzieckiego. Realizatorzy filmu przedstawiają życie Fidela od czasów jego dzieciństwa spędzonego w prowincji Oriete, poprzez lata pobytu w więzieniach Batisty, aż do ostatecznego zwycięstwa jego rewolucji.

Opowieść wojenna 8.0

Wielka Brytania w trakcie drugiej wojny światowej. Dwaj dentyści w mundurach brytyjskiej armii - sierżant King i szeregowiec Cuthbetson, marzą tylko o jednym - zobaczyć prawdziwą wojnę i dokonać bohaterskich czynów. Niestety, wygląda na to, że zamiast walczyć, do końca wojny będą na tyłach. Zdesperowani postanawiają działać - w pełnym rynsztunku uciekają z jednostki i ruszają w stronę okupowanej Francji. Plan jest prosty, jak intencje Kinga i Cuthebetsona - wzorem oglądanych w kronikach filmowych brytyjskich komandosów wyrządzić jak najwięcej szkód wrogowi.

Wzbierająca burza 6.3

Film nawiązuje do najtrudniejszego okresu życia Winstona Churchilla i jego żony Clementine. Są lata 30. XX wieku. Odsunięty od władzy Churchill spędza czas na czytaniu książek. W obliczu wybuchu wojny jednak występuje przeciwko polityce ustępstw wobec Hitlera. Prócz problemów politycznych Churchill boryka się także z kryzysem w swoim małżeństwie z Clemmie.

Rosyjska arka 6.4

Film przedstawia w jednym ujęciu 300 lat carskich rządów. Bohater filmu, współczesny reżyser jakimś cudem znajduje się w Ermitażu na początku XVII wieku. Spotyka tu cynicznego francuskiego dyplomatę i razem ruszają w podróż w czasie, która kończy się w latach obecnych. Podróżując przez Ermitaż, napotykają historyczne postaci z ostatnich dwustu lat i są świadkami zadziwiających scen, rozgrywających się w imperium carskim.

Słowa kluczowe