Kryminał 1962

Przeszukaj katalog

Przedstawiamy listę 68 najlepszych i najpopularniejszych filmów z gatunku Kryminał z 1962 roku. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Święty

7,3
Święty (Roger Moore), okrada opływających w dostatki kryminalistów. Przestępcy trafiają do więzienia, a Templar korzysta z bogactwa, które tamci wcześniej zgromadzili. Czarujący i inteligentny, z zimną krwią wychodzi z sytuacji kryzysowych. Często wdaje się w gorące romanse, jednak nigdy nie zapomina o swojej misji. Plany Świętego próbuje krzyżować inspektor Claude Eustace Teal, za każdym razem nieskutecznie, Templar bowiem, pełen uroku i charyzmy, znika z oczu ścigających go policjantów.
Adwokat Sam Bowden (Gregory Peck) jest prawnikiem w niedużym miasteczku. Kilka lata temu Sam bronił Maksa Cady (Robert Mitchum), oskarżonego o gwałt. Kiedy jego klient wychodzi z więzienia, ma tylko jedno maniakalne życzenie, chce zemścić się na adwokacie i jego rodzinie, zmienić ich życie w prawdziwe piekło. Mimo pomocy miejscowego szefa policji i prywatnego detektywa, adwokat jest prawnie bezsilny wobec psychopaty...
Po zakończeniu służby wojskowej Walter Gulick wraca do krzemowej w poszukiwaniu pracy. Niewielkie miasteczko gdzie się urodził, ma już jednak mechanika i Walter nie mając innego wyjścia zatrudnia się jako sparing partner w szkole bokserów Grogana. Szybko okazuje się, że chłopak jest naprawdę utalentowany i może zajść naprawdę wysoko w bokserskim światku.


Szpicel

7,5
Zwolniony z więzienia Maurice Faugel odwiedza dawnego wspólnika w nadziei na powrót do przestępczego procederu. Kiedy orientuje się, że spotkanie może być pułapką, zabija zdrajcę z broni, którą zostawił mu na przechowanie. Teraz może spokojnie zabrać się do planowania wielkiego skoku. Ale to, co się źle rozpoczęło, nie może dobrze się skończyć. Zwłaszcza, że wybrało się wspólnika, który okazuje się zawodowym szpiclem, w dodatku blisko zaprzyjaźnionym z gliniarzem.
5 lipca 1950 roku w sycylijskim miasteczku Castelvetrano zostaje znalezione ciało dwudziestosiedmioletniego Salvatore Giuliano (Pietro Cammarata). Ofiara ma twarz zwróconą do ziemi, obok zwłok leżą rewolwer i karabin. Nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za śmierć mężczyzny. Giuliano zdążył stać się sławny za życia. Uchodził za najbardziej ściganego bandytę na wyspie. Okradał bogatych i obdarowywał biednych, czym zyskał sobie ich sympatię. Był również zaangażowany w działalność na rzecz niepodległości Sycylii. Bliski formule dokumentu, neorealistyczny kryminał o kulisach tajemniczej śmierci sławnego sycylijskiego bandyty - Salvatore Giuliano.
W więziennej karetce spotykają się oskarżeni w dwóch sprawach. Pierwsi to grupa gangsterów pod wodzą niejakiego Profesora – przydomek zawdzięcza niezwykłej elegancji i nieprzeciętnej inteligencji. Obmyślił genialny plan napadu na furgonetkę przewożącą pieniądze do banku. Szczegóły opracował na ruchomych makietach, grupa wielokrotnie ćwiczyła swoje zadania, a każdy z jej członków miał przygotowane murowane alibi. Problemy pojawiają się dopiero podczas ucieczki, ale Profesor jest przygotowany na każdą ewentualność. I gdy wydaje się, że cała akcja zakończy się sukcesem, nagle okazuje się, że z rezerwowego samochodu stojącego na strzeżonym parkingu ktoś ukradł koła.
Kelly Sherwood, kasjerka banku w San Francisco, wróciwszy pewnego wieczoru bardzo późno do domu, zastaje w garażu nieznajomego mężczyznę. Zamaskowany napastnik domaga się od Kelly pomocy w napadzie grożąc, że w razie odmowy zabije ją lub jej młodziutką siostrę Toby. Kobieta jednak nie poddaje się lękowi i powiadamia FBI.
Akcja filmu rozgrywa się w latach 1936–1942. Paweł Lasoń zostaje skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Jest przekonany, że zdradził go Stefan. Po wybuchu wojny w 1939 roku ucieka z aresztu, rozpoczyna działalność konspiracyjną na Śląsku. Wkrótce Niemcy aresztują jego żonę. Paweł jest przekonany, że to ponownie sprawa Stefana. Dopiero śmierć przyjaciela pokazuje, że to nie on był zdrajcą.
Historia rozgrywa się w Warszawie. Kubiakowie to typowa warszawska rodzina posiadająca dwójkę dzieci – syna Mirka i córkę Małgosię. Mirek jest uczniem piątej klasy podstawówki i marzy, żeby spotkać prawdziwych Indian z plemienia Apaczów i zostać jednym z nich. To pragnienie może się szybciej spełnić za sprawą tajemniczego wujka z Ameryki, który daje Mirkowi w prezencie prawdziwy indiański tomahawk. Dumny z prezentu chłopak nie wie, że od tej pory zacznie się cała lawina kłopotów…
Dramat młodej kobiety, która jest niewinnie oskarżona o przestępstwo i trafia do więzienia na pięć lat. Przebywając w tak ekstremalnych warunkach, przy pomocy strażnika stara się udowodnić swoją niewinność.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…