Kamienne pięści
2016
Hands of Stone
1g. 51m. - Akcja, Biograficzny
2016-09-09 - USA
Roberto Duran wychowuje się na ulicy, gdzie rządzi prawo pięści. Umiejętności, które zdobywa walcząc o przetrwanie, stają się jego przepustką do lepszego świata. Na profesjonalnym ringu pojawia się po raz pierwszy w wieku 16 lat i niedługo po tym zyskuje przydomek Manos de Piedra, czyli Kamienne pięści. Jak się jednak okazuje,… zobacz więcej
-
6.3 20 głosów g. -
Oceń ten film Twoja ocena -
-
- Reżyseria
- Jonathan Jakubowicz
- Scenariusz
- Jonathan Jakubowicz
- Aktorzy
- Edgar Ramírez, Ana de Armas, Robert De Niro
- 0 lubi
- 5 chce obejrzeć. obejrzy
Zwiastuny Zobacz wszystkie 3 zwiastuny
Zobacz wszystkie 15 zdjęć
ZdjęciaZobacz pełną obsadę
ObsadaEdgar Ramírez
Ana de Armas
Robert De Niro
Usher Raymond
John Duddy
Pedro Perez
Óscar Jaenada
Robin Duran
Jurnee Smollett-Bell
Ellen Barkin
John Turturro
Reg E. Cathey
Fabuła
Roberto Duran wychowuje się na ulicy, gdzie rządzi prawo pięści. Umiejętności, które zdobywa walcząc o przetrwanie, stają się jego przepustką do lepszego świata. Na profesjonalnym ringu pojawia się po raz pierwszy w wieku 16 lat i niedługo po tym zyskuje przydomek Manos de Piedra, czyli Kamienne pięści. Jak się jednak okazuje, na szczyt zmierza trudną i niebezpieczną drogą. Wielki talent może bowiem nie wystarczyć, by raz na zawsze uwolnić się od życia w nędzy. Czy będzie gotowy na starcie z niepokonanym Sugar Ray’em Leonardem? Czy nieokrzesany chłopak stanie się mężczyzną zdolnym zadziwić cały świat? opis dystrybutora
- Gatunek
- Akcja, Biograficzny, Dramat, Sportowy
- Słowa kluczowe
- boks, głód, trening, relacja mąż-żona zobacz więcej
Zobacz także
Szczegóły
- Premiera
- 2016-09-09 (kino), 2016-05-16 (świat), 2017-01-18 (dvd)
- Dystrybutor
- Forum Film Poland
- Wytwórnia
-
El Fuego Films
La Piedra Films
Epicentral Studios (współpraca produkcyjna) zobacz więcej - Kraj produkcji
- USA, Panama
- Inne tytuły
- Manos de Piedra (Panama)
- Wiek
- od 16 lat
- Czas trwania
- 111 minut
- Budżet
- 20 000 000 USD
Wiadomości zobacz wszystkie 5 wiadomości
Recenzje
Roberto Duran był swego czasu wielkim zaskoczeniem. Wymknął się schematom i przewidywaniom, czego nie można powiedzieć o filmowej opowieści o nim.
6
- 2016-08-31
- napisana przez Gooosik
- zobacz wszystkie moje recenzje
Wadą filmu Jonathana Jakubowicza jest wejście w schemat już całkiem mocno wyeksploatowanego kina sportowego skupiającego się na wzlocie i upadku boksera. Kamienne pięści sięgają po historię Roberto Durana panamskiego pięściarza, który wdarł się na szczyt, zdobył mistrzostwo i przywrócił wiarę w etos bokserskich zawodów. Choć losy mężczyzny i jego zmagania z własnym ego, dumą i temperamentem zasługują na uwagę, produkcja nie różni się niczym szczególnym od filmów pokroju Rocky, Creed: Narodziny legendy czy Do utraty sił. Kamiennym pięściom brak rozmachu, mocnej rytmiki i szokującej akcji. Filmowej opowieści bliżej do dramatu jednostki, która z niesamowitej biedy wyrwała się do lepszego świata. Niewykształcone dziecko ulicy pięściami torowało sobie drogę przez życie. Upartość i determinacja zaprowadziły Durana (Edgar Ramirez) na treningi, a niewątpliwy urok osobisty pomagał mu tuszować niedostatki edukacyjne. Typ macho doskonale odnalazł się w próbie siły fizycznej, ale nie zawsze wychodził zwycięsko z psychologicznych utarczek. Jakubowicz pokazuje człowieka uwikłanego w swoją przeszłość oraz historię kraju, który - tak jak i on - walczy o wolność i swoje prawa.
Reżyser rysuje szeroki kontekst, nie pomija historycznych wydarzeń – walki o Kanał Panamski między Panamą a Stanami Zjednoczonymi, ale zdarza się mu wrzucać zbędne informacje nieznajdujące rozwinięcia i przestrzeni do wybrzmienia. Czasami wenezuelski twórca uderza w melancholijne nuty, pokazuje zbitkę montażową obliczoną na rozczulenie widza. Nie można mu mieć tego za złe, patrząc na Durana, który po porażce odradza się jak feniks z popiołów. Staje się ucieleśnieniem mitu od zera do milionera, choć nie tylko on jest autorem własnego sukcesu. Wiele zawdzięcza trenerowi Rayowi Arcelowi (Robert De Niro) i pełnej temperamentu żonie (Ana de Armas). Film nie tonie w sentymentach i kliszach, co plasuje go na lepszej pozycji niż nadętą opowieść Antoine Fuqua. Choć Jake Gyllenhaal zachwycał umięśnieniem i bokserską techniką, w dużej mierze nurzał się w emocjonalnej sadzawce. Ramirez zyskuje powściągliwością i smutnym spojrzeniem przegranego człowieka. Między nim a De Niro pojawia się ekranowa chemia, która jest w stanie unieść wątek ojciec – syn bez patetycznego zadęcia.
U Jakubowicza wiele dzieje się mimochodem, przez co uciekają wątki, które mogłyby stanowić ciekawą przestrzeń do zgłębienia (rodzicielstwo, relacja z żoną). Stają się tylko powielanymi kliszami prowadzącymi do zbudowania charakteru _fightera_. Nawet relacja z trenerem, choć niezwykle wiarygodna i elektryzująca (dobry De Niro), zostaje przykryta charyzmatycznymi wybuchami Durana.
Kamienne pięści to dobrze skrojone kino, gdzie sekwencje walki na ringu wzbudzają niesamowite emocje a konflikt polityczny zyskuje łopatologiczną metaforę. Reżyser Porwania dla okupu chciał powiedzieć zbyt wiele, przez co momentami tracił z oczu swojego bohatera. Duran był swego czasu wielkim zaskoczeniem. Wymknął się schematom i przewidywaniom, czego nie można powiedzieć o filmowej opowieści o nim.
Czy wiesz, że?
Al Pacino miał pierwotnie zagrać rolę Raya Arcela. zobacz więcej
Komentarze 4

Bardzo przeciętny film, spodziewałem się czegoś lepszego, przynajmniej na ocenę 6. Niestety ani nie ruszyła mnie sama opowiedziana historia, ani gra aktorska, chociaż całkiem przyzwoita. DeNiro, jak to ładnie Redox określił, na autopilocie. Wszystko byłoby jednak do przyjęcia, ale nie nachalne czerpanie ze schematów filmów bokserskich bez pomysłu własnego. Jakaś taka dziwna mieszanka wyszła. Nie twierdzę, że film jest słaby, ale to nie to czego oczekiwałem
5/10 Porządnie nakręcony, ale przy tym bezpiecznie i odrobinę schematycznie. A polubienie głównego bohatera to naprawdę sztuka. De Niro kolejny raz na autopilocie.