Pitch Black 2000

Akcja filmu Pitch Black rozpoczyna się kiedy uszkodzony statek kosmiczny, na którego pokładzie leci niebezpieczny skazaniec traci kontrolę i musi lądować na nieznanej planecie. Załoga zostaje zmuszona do odpierania ataków szaleńca oraz walki o życie w pozbawionym śladów życia oraz słońca świecie. Kiedy blaknące słońce… zobacz więcej

Reżyseria
Scenariusz
,
Aktorzy
, ,

Na platformach streamingowych

Zwiastuny Zobacz wszystkie 1 zwiastun

Zdjęcia Zobacz wszystkie 35 zdjęć

Obsada Zobacz pełną obsadę

Vin Diesel
jako Richard B. Riddick
Radha Mitchell
jako Carolyn Fry
Cole Hauser
jako William J. Johns
Keith David
jako Abu "Imam" al-Walid
Lewis Fitz-Gerald
jako Paris P. Ogilvie
Claudia Black
jako Sharon "Shazza" Montgomery
Rhiana Griffith
jako Jack
John Moore
jako John "Zeke" Ezekiel
Simon Burke
jako Greg Owens
Les Chantery
jako Suleiman
Sam Sari
jako Hassan
Firass Dirani
jako Ali

Fabuła

Akcja filmu Pitch Black rozpoczyna się kiedy uszkodzony statek kosmiczny, na którego pokładzie leci niebezpieczny skazaniec traci kontrolę i musi lądować na nieznanej planecie. Załoga zostaje zmuszona do odpierania ataków szaleńca oraz walki o życie w pozbawionym śladów życia oraz słońca świecie. Kiedy blaknące słońce pozostawia planetę w całkowitych ciemnościach, rozpoczyna się prawdziwa walka. opis dystrybutora

Gatunek
Horror, Sci-Fi
Słowa kluczowe
krew, kosmos, morderstwo, obcy zobacz więcej

Zobacz także

Szczegóły

Premiera
2000-06-02 (kino), 2000-02-18 (świat), 2000-12-21 (dvd)
Dystrybutor
UIP - United International Pictures
Wytwórnia
PolyGram Filmed Entertainment
Interscope Communications
Kraj produkcji
USA
Inne tytuły
Nightfall (USA) (tytuł roboczy)
The Chronicles of Riddick: Pitch Black (USA) (tytuł DVD)
Wiek
od 16 lat
Czas trwania
109 min/ wer. reż.: 112 minut
Budżet
23 000 000 USD

Wiadomości zobacz wszystkie 7 wiadomości

Recenzje

Oby więcej takich filmów. 9
  • 2010-06-16
  • napisana przez
  • zobacz wszystkie moje recenzje

Pomimo tego, że film startował z kategoria B, to szybko wskoczył do ekstraklasy, a zyski znacznie przekroczyły oczekiwania producentów. Mogłoby się to wydawać nieprawdopodobne, ale tylko dla osób które go nie widziały.

Podczas kolejnego rutynowego lotu prom kosmiczny "Hunter-Gratzner" zostaje uszkodzony przez meteoryty i jego załoga zmuszona jest lądować awaryjnie na nieznanej planecie. Z katastrofy cało wychodzi jedynie dziesięć osób, wśród nich groźny kryminalista Richard B. Riddick. Szukając sposobu wydostania się z planety rozbitkowie odkrywają opuszczone osiedle, a wkrótce również dziwne stwory żyjące w podziemnych jaskiniach. Tymczasem nad planetą zaczyna zapadać trwająca 22 lata noc, a wraz z nią pojawiają się potwory.

David Twohy stworzył film z pogranicza horroru i sci-fi, o doskonałym, mrocznym klimacie niepewności, zaskoczenia i strachu przed nieznanym. Scenariuszowi można oczywiście zarzucić schematyczność, wzorowanie się na kultowym już Obcym i przewidywalność dalszych wydarzeń. Po części tak właśnie jest, ale jak widać nawet utarte ścieżki można odświeżyć i stworzyć coś ciekawego.

Potwory, czyli główna atrakcja filmu prezentują się ciekawie i dość oryginalnie, choć jeden z gatunków wygląda jak hybryda obcego z rekinem młotem. Prezentuje się to jednak wiernie i realistycznie, a ich liczne pojawienia się zarówno w ruchu jak i w miejscu podnoszą adrenalinę.

Film posiada również przyzwoitą obsadę. Nie są to może gwiazdy wielkiego formatu, ale obecnie większość z nich jest rozpoznawalna przez przeciętnego widza. Ciekawa jest tu postać Riddicka, bezwzględnego zabójcy wyposażonego w możliwość widzenia w nocy. Dzięki tej roli rozwinęła się kariera Vina Diesela, do tej pory grającego role drugoplanowe. Pozostali aktorzy również wypadają pozytywnie, a ich gra warta jest wydanych pensji.

1 z 3 osoby uznało tę recenzję za pomocną.
Czy ta recenzja była pomocna? Tak Nie

Czy wiesz, że?

Pressbook

O realizacji — Pierwszym zadaniem producentów było jak najszybsze znalezienie kogoś kto potrafiłby stworzyć życie na pogrążonej w mroku planecie. To powinno być coś doskonałego a zarazem niepowtarzalnego. Mówi Engelman "Mieliśmy szczęście, że dotarliśmy do Patricka Tatopoulosa, który właśnie skończył pracę nad filmem "Godzilla". Natychmiast zabrał się do pracy i przygotował... zobacz więcej

Powiązane filmy Zobacz wszystkie 3 powiązane

Komentarze 21

Sebioslaw 8

Świetne wprowadzenie do świata i przedstawiające głównego bohatera uniwersum Riddicka. Mrok i groza bijąca z ekranu to lubię w tej części.

Justyna007 2

[2/10] Beznadziejny – Na brak pomysłu bezsensowne dialogi, gra aktorska sztywna, w sytuacjach zagrożenia zamiast działać przynudzają.

Matejsoner11

7/10 – Dobre horror s-f, który przy odrobinie większym zaangażowaniu twórców, mógłby być najlepszy w swoim gatunku.

Statek z kilkorgiem ludzi rozbija się na, jak się później okazuje, wymarłej planecie, gdzie, jak okazuje się jeszcze później, grasują niefajne stworki, pożerające wszystko i wszystkich. Dodatkowy fun jest taki, że stworki boją się światła, które je zabija. Ale, jak to w filmach, bohaterowie mają pecha i na planecie przypada właśnie potrójne zaćmienie słońca…

No właśnie, zaćmienie słońca. W tym szczególe kryje się siła, a zarazem słabość filmu. Początek jest znakomity, ze zgrabnie budowanym napięciem i dobrym rozpisaniem poszczególnych bohaterów, z Riddickiem na czele. Dodatkowym bodźcem, który wzbudza emocje, jest fakt, że wkrótce zrobi się ciemno i…No właśnie, do końca nie wiem, co to miało być. Sceny, które wywołują dreszczyk, przeplatane są z wyglądającymi na jakiś pastisz scenami, które przypominają, dramatyzmem i wykonaniem, jakiś tani filmik klasy b. Design potworów jest, jak dla mnie, bardziej śmieszny, niż straszny, a same starcia z nimi kompletnie pozbawione jaj, bardzo nijakie i praktycznie pozbawione jakiejkolwiek dawki napięcia.

Za to film nadrabia gęstym klimatem, zgrabnie budowanym przez pierwszą godzinę, głównie poprzez plenery (rozciągająca się wokół pustynia) i znakomitymi zdjęciami, które, poprzez prostą sztuczkę z nałożeniem różnokolorwych filtrów, w zależności od tego, które z trzech słońc aktualnie świeci, wywołują ogromnie poztywne wrażenie. No i w żadnym horrorze od czasów "Coś" nie było tak charyzmatycznego bohatera, jak ten kreowany przez Vina Diesela, który jest po prostu urodzony do tej roli (nie sądziłem, że kiedykolwiek będe pisał pochlebnie na temat aktorstwa tego pana). Riddick rządzi!

Blood 9

8/10 – Jak dla mnie bardzo dobry film.

Asmodeusz Blood 9

popieram świetny film, dobry przykład na to że nawet startując z kategori b można stworzyć coś naprawdę dobrego

aro25 Blood 8

popieram przed mówców.
chociaz cz2 moim zdaniem o wiele lepsza.
moja ocena 8.
polecam obydwie częsci !!!!!

chihirosan 8

lepszy niż KRONIKI RIDICKA – Naprawdę fajny film, lepszy niż druga część…podobno Kroniki Ridicka miały być początkiem trylogii…

regoat chihirosan 9

zdecydowanie lepszy od Kronik. Pitch Black ma taki fajny klimacik, taką mroczność ktorego i których Kroniki Ridicka nie maja. Choc sa nagrane z rozmachem i sa dosc fajne, to juz nie to :)

Współtworzą